Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zatajenie miejsca pobytu dziecka podczas wakacji

• Zaktualizowano: 2024-04-26 • Autor: Marek Gola

Wspólnie z byłą partnerką wychowujemy dziecko. Córka bywa u mnie codziennie, ale śpi u mamy. Nie uregulowaliśmy sytuacji sądownie, ale do tej pory dogadywaliśmy się bez problemów. Teraz matka chce zabrać dziecko na wakacje. Poprosiłem, by podała mi miejsce pobytu podczas wyjazdu. Okazało się, że wyjeżdża z jakimś mężczyzną. Czy może zataić miejsce pobytu dziecka, nie odbierać telefonów i pozbawić mnie kontaktu z córką?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zatajenie miejsca pobytu dziecka podczas wakacji

Zatajenie miejsca pobytu – nadużywanie władzy rodzicielskiej

Tego rodzaju zachowanie jest oczywiście naganne z punktu widzenia zasad współżycia społecznego, jak również z punktu widzenia predyspozycji wychowawczych. Jednakże z punktu widzenia prawnego, o ile taka sytuacja nie powtórzy się więcej, trudno będzie „ukarać” matkę dziecka za takie zachowanie. Bez wątpienia zachowanie takie będzie kwalifikowane jako nadużywanie władzy rodzicielskiej, co w przypadkach skrajnych może prowadzić nawet do pozbawienia matki władzy rodzicielskiej.

Powyższe wynika bowiem wprost z treści art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

Zobacz również: Jak odebrać dziecko matce?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pismo do matki dziecka

W mojej ocenie nie powinien Pan jednak opisanej sytuacji pozostawić bez reakcji, choćby po to, by w przyszłości dysponować dowodem na wypadek ewentualnego postępowania sądowego. W piśmie kierowanym do matki dziecka powinien Pan w szczególności podkreślić, iż został okłamany co do „składu” osób wyjeżdżających nad morze, a nadto pozbawiony jakiegokolwiek kontaktu z małoletnim dzieckiem, co z perspektywy postaw rodzicielskich, predyspozycji wychowawczych jest niedopuszczalne. Tego rodzaju zachowanie należy traktować jako początek ograniczania Panu kontaktów z dzieckiem i próby „przesunięcia” ciężaru wychowania małoletniego dziecka na siebie.

Rekapitulując, na pewno nie może Pan zostawić opisanej sytuacji bez reakcji, bowiem choćby na przyszłość musi Pan udowodnić naganne zachowanie matki dziecka. Każde takie pismo pozwoli Panu walczyć w ewentualnej sprawie o uregulowanie kontaktów o jak najszerszy ich zakres.

Zobacz również: Pozbawienie ojca praw rodzicielskich

Przykłady

 

Sprawa Michała z Krakowa

Michał, rozwiedziony ojciec 7-letniej Zuzanny, planował spędzić z nią weekend, gdy dowiedział się, że jego była żona wraz z nowym partnerem niespodziewanie wyjechała z dzieckiem na wakacje nad morze. Michał był zaniepokojony, gdyż nie został poinformowany o miejscu pobytu córki, a jego próby kontaktu telefonicznego pozostawały bez odpowiedzi. Ta sytuacja spowodowała, że czuł się wykluczony z życia córki, co zintensyfikowało jego obawy dotyczące przyszłej współpracy z byłą żoną w sprawach dotyczących wychowania Zuzanny.

 

Doświadczenie Anny z Wrocławia

Anna, samotnie wychowująca 5-letniego syna Tomka, doświadczyła podobnego problemu. Jej były mąż, który mieszkał w innym mieście, zabrał Tomka na dwutygodniową wycieczkę do gór. Anna została poinformowana o wyjeździe, ale bez szczegółów dotyczących lokalizacji. Gdy próbowała skontaktować się z byłym mężem, by dowiedzieć się, gdzie dokładnie przebywa z synem, jej wiadomości pozostawały nieodebrane. Brak komunikacji i informacji o miejscu pobytu syna sprawił, że czuła się bezsilna i zaniepokojona o bezpieczeństwo dziecka.

 

Przypadek Tomasza z Gdańska

Tomasz, ojciec 9-letniej Mai, miał ustalone dni, w których córka przyjeżdżała do niego z domu matki. Podczas wakacji, matka Mai zdecydowała się na spontaniczny wyjazd za granicę z nowym partnerem, informując Tomasza tuż przed wyjazdem. Brak konkretnej informacji o miejscu pobytu i niechęć do udzielenia odpowiedzi na prośby o kontakt z córką, spowodowały, że Tomasz czuł się odizolowany i zaniepokojony o dobro swojej córki. Gdy próbował wyjaśnić sytuację, napotykał opór, co skłoniło go do rozważenia kroków prawnych.

Podsumowanie

 

Zatajenie miejsca pobytu dziecka przez jednego z rodziców może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym możliwości pozbawienia władzy rodzicielskiej w skrajnych przypadkach. Współpraca i otwarta komunikacja pomiędzy rodzicami są kluczowe dla zapewnienia dobra dziecka oraz przestrzegania praw obydwu rodziców. W sytuacjach konfliktowych warto reagować, dokumentując wszelkie nieprawidłowości, aby w przyszłości móc skutecznie dochodzić swoich praw rodzicielskich.

Oferta porad prawnych

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestiach prawnych związanych z władzą rodzicielską, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Oferujemy również profesjonalne przygotowanie pism w sprawach dotyczących opieki nad dziećmi, aby pomóc Ci skutecznie chronić swoje prawa rodzicielskie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »