• Zaktualizowano: 2024-04-26 • Autor: Marek Gola
Wspólnie z byłą partnerką wychowujemy dziecko. Córka bywa u mnie codziennie, ale śpi u mamy. Nie uregulowaliśmy sytuacji sądownie, ale do tej pory dogadywaliśmy się bez problemów. Teraz matka chce zabrać dziecko na wakacje. Poprosiłem, by podała mi miejsce pobytu podczas wyjazdu. Okazało się, że wyjeżdża z jakimś mężczyzną. Czy może zataić miejsce pobytu dziecka, nie odbierać telefonów i pozbawić mnie kontaktu z córką?
Tego rodzaju zachowanie jest oczywiście naganne z punktu widzenia zasad współżycia społecznego, jak również z punktu widzenia predyspozycji wychowawczych. Jednakże z punktu widzenia prawnego, o ile taka sytuacja nie powtórzy się więcej, trudno będzie „ukarać” matkę dziecka za takie zachowanie. Bez wątpienia zachowanie takie będzie kwalifikowane jako nadużywanie władzy rodzicielskiej, co w przypadkach skrajnych może prowadzić nawet do pozbawienia matki władzy rodzicielskiej.
Powyższe wynika bowiem wprost z treści art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.
Zobacz również: Jak odebrać dziecko matce?
W mojej ocenie nie powinien Pan jednak opisanej sytuacji pozostawić bez reakcji, choćby po to, by w przyszłości dysponować dowodem na wypadek ewentualnego postępowania sądowego. W piśmie kierowanym do matki dziecka powinien Pan w szczególności podkreślić, iż został okłamany co do „składu” osób wyjeżdżających nad morze, a nadto pozbawiony jakiegokolwiek kontaktu z małoletnim dzieckiem, co z perspektywy postaw rodzicielskich, predyspozycji wychowawczych jest niedopuszczalne. Tego rodzaju zachowanie należy traktować jako początek ograniczania Panu kontaktów z dzieckiem i próby „przesunięcia” ciężaru wychowania małoletniego dziecka na siebie.
Rekapitulując, na pewno nie może Pan zostawić opisanej sytuacji bez reakcji, bowiem choćby na przyszłość musi Pan udowodnić naganne zachowanie matki dziecka. Każde takie pismo pozwoli Panu walczyć w ewentualnej sprawie o uregulowanie kontaktów o jak najszerszy ich zakres.
Zobacz również: Pozbawienie ojca praw rodzicielskich
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika