• Zaktualizowano: 2024-04-15 • Autor: Tomasz Krupiński
Dom, w którym mieszkam z małżonkiem i dzieckiem, został postawiony na gruncie, który mój mąż otrzymał w darowiźnie od swoich rodziców, zanim jeszcze byliśmy małżeństwem, i budowa domu również zaczęła się w tym okresie. Na pewnym etapie budowy wzięliśmy ślub i kredyt na dokończenie budowy domu. Wprowadziliśmy się 4 lata temu, a małżonek nadal mnie nie zameldował. Dlatego chciałabym się dowiedzieć, jakie mam prawa do tej nieruchomości w razie rozwodu i jak wyglądałby podział majątku. W jaki sposób mogę uregulować kwestie zameldowania?
Artykuł 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi:
„§ 1.Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.).”
Do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte zarówno przez oboje małżonków, jak i przez jedno z nich. Dla przynależności przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego zatem nie ma znaczenia, czy stroną czynności prawnej, której skutkiem jest nabycie przedmiotu majątkowego, są oboje małżonkowie, czy jedno z nich.
Zasadą jest, że do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego. Wyjątkiem są dochody z majątku osobistego każdego z małżonków (art. 31 § 2 pkt 2), a także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego każdego z małżonków, gdy przepis szczególny tak stanowi (art. 33 pkt 10).
Zobacz również: Współwłasność małżeńska domu
Nieruchomość stanowi wyłącznie własność męża. Zgodnie z podstawową zasadą prawa cywilnego własność rozciąga się na nieruchomość i wszystko, co jest trwale z nią związane. Stąd też dom stanowić będzie wyłącznie jego własność.
W razie podziału majątku ma Pani prawo dochodzić zwrotu nakładów. Dotyczy to zarówno nakładów z majątku osobistego na majątek osobisty, jak też nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty męża. Wszelkie prace remontowe związane z budową czy modernizacją domu stanowić będą nakład w zależności od źródła finansowania: z majątku osobistego lub majątku wspólnego. Oczywiście nakłady będzie Pani musiała udowodnić. Same faktury mogą być niewystarczające. Konieczne jest więc wykazanie, iż posiadała Pani środki (majątek osobisty) i fakt finansowania z tego źródła. Dowodami mogą być wyciągi bankowe, potwierdzenia przelewów, zeznania świadków, ale oczywiście i faktury.
Zobacz również: Czy działka kupiona przed ślubem wchodzi do majątku wspólnego?
Jeżeli chodzi o nakłady z majątku wspólnego (tj. z wynagrodzeń za pracę , umów cywilnoprawnych), to wówczas mąż będzie musiał wykazać (w razie zaprzeczenia), iż pochodzą one z innych źródeł.
Do założenia ewentualnej sprawy konieczne będzie przedstawienie dokumentacji, takich jak np.: wyrok rozwodowy, akt własności, faktury zakupowe czy inne rachunki potwierdzających fakt dokonania remontów i budowy. Można posiłkować się zeznaniami świadków.
Odpowiadając na ostatnie pytanie, jeśli stale zamieszkuje Pani we wspomnianym domu, ale mąż nie chce Pani zameldować, proszę udać się do urzędu miasta i złożyć wniosek o zameldowanie. Meldunek jest aktem administracyjnym potwierdzającym fakt zamieszkiwania osoby w lokalu. Z tytułu zameldowania nie wynikają żadne uprawnienia do nieruchomości. Brak zameldowania stanowi jednak wykroczenie.
Zobacz również: Dom wybudowany przed ślubem
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
Planujecie budowę domu przed ślubem na gruncie należącym do jednego z was? Jak zabezpieczyć się na wypadek rozwodu? Chcesz poradzić się prawnika? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Tomasz Krupiński
Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.
Zapytaj prawnika