Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Powrót z dzieckiem do Polski - czy ojciec może utrudniać powrót do kraju?

• Autor: Tomasz Krupiński

Mieszkam na stałe w Anglii wraz z moim półrocznym dzieckiem. Jego ojcem jest mój były partner, który też tu przebywa. On również jest Polakiem. Dziecko mieszka ze mną, ale zezwalam ojcu na wizyty. Noszę się z zamiarem powrotu wraz z dzieckiem na stałe do Polski. Czy jego ojciec, którego nazwisko nie widnieje na certyfikacie urodzenia, może utrudniać nam powrót do kraju? Czy może nam to uniemożliwić? Wiem, że nie wyrazi na to zgody. To przebiegły człowiek, zagorzały szowinista. Zrobi wszystko, aby ostatnie słowo należało do niego. Jak powinnam postąpić, abym mogła z dzieckiem bez obaw przebywać w Polsce?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Powrót z dzieckiem do Polski - czy ojciec może utrudniać powrót do kraju?

Wyjazd matki z dzieckiem z terytorium jednego państwa na terytorium drugiego bez zgody ojca dziecka

Wprawdzie wskazuje Pani, że nazwisko ojca nie widnieje na akcie urodzenia dziecka, jednak nie podaje Pani, czy w karcie urodzenia dziecka jako ojciec dziecka wpisany jest Pani partner. Jeżeli tak, to fakt nieposiadania nazwiska ojca przez dziecko nie ma znaczenia.

W Polsce kwestią niezależną od władzy rodzicielskiej jest zgoda obydwojga rodziców na wyjazd dziecka za granicę (w Pani przypadku do Polski).

Bez względu czy rodzice są małżeństwem, czy też nie, jeśli mają pełnię władz rodzicielskich, na wyjazd dziecka za granicę jest konieczna zgoda obojga. Nie ma znaczenia fakt, że oboje wyrazili zgodę na wydanie paszportu dla dziecka. Jeśli rodzice w tej kwestii nie mogą dojść do porozumienia, jedno z nich może wystąpić do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na wyjazd dziecka, a wówczas orzeczenie sądu zastąpi zgodę drugiego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przeczytaj również: Czy matka może wyjechać z dzieckiem bez zgody ojca?

Gdy jedno z rodziców wyjeżdża z dzieckiem na stałe za granicę, nie powiadamiając drugiego, mamy do czynienia z uprowadzeniem. W tym wypadku stosuje się postanowienia Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze 25 października 1980 r. Według jej ustaleń uprowadzenie ma miejsce, gdy dochodzi do przeniesienia dziecka z terytorium jednego państwa na terytorium drugiego bez zgody osoby mającej prawo do decydowania. Zastosowanie postępowania przewidzianego w konwencji, którego celem jest niezwłoczny powrót dziecka do państwa jego stałego pobytu, zależy od spełnienia szeregu przesłanek. Przede wszystkim należy ustalić, czy dany przypadek jest objęty zakresem stosowania konwencji (terytorialnym oraz podmiotowym).

Konwencja haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę

Zgodnie z art. 1 lit. a) konwencji – jej postanowienia mają zastosowanie, jeżeli dziecko zostało uprowadzone lub jest przetrzymywane na terytorium państwa, które jest stroną tej umowy. Ponadto dziecko to musi mieć również stałe miejsce pobytu w państwie, które jest jej sygnatariuszem. Dopiero wtedy możemy mówić o zakresie terytorialnym konwencji.

Polska jest stroną tej umowy od 1992 r. Wiąże ona nasz kraj m.in. z Holandią, USA, Luksemburgiem, Francją, Austrią, Wielką Brytanią, Irlandią, Kanadą, Argentyną, Szwecją, Norwegią, Izraelem, Niemcami. Aktualny wykaz państw, między którymi obowiązuje Konwencja haska (z podaniem daty wejścia jej w życie), można uzyskać na stronach internetowych Haskiej Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego (http://www.hcch.net). Informacji na ten temat można również zasięgnąć, zwracając się do Ministerstwa Sprawiedliwości – Wydziału Prawa Międzynarodowego.

Postanowienia Konwencji haskiej (z 25 października 1980 r.) – dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę – stanowią część krajowego porządku prawnego i są stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio. Jeżeli chodzi o zakres podmiotowy, to nie ma ona zastosowania wobec małoletnich, którzy ukończyli 16 rok życia.

Zobacz również: Zgoda na wyjazd dziecka za granicę wzór

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Uprowadzenie dziecka przez osobę uprawnioną

Kolejnym krokiem jest ustalenie, czy nastąpiło bezprawne uprowadzenie lub zatrzymanie dziecka w świetle przepisów, orzeczeń, dokumentów obowiązujących w państwie, w którym dziecko przebywało przed uprowadzeniem. Zgodnie z art. 3 konwencji uprowadzenie jest bezprawne, jeżeli spełnione są dwie przesłanki: naruszone zostało prawo do opieki oraz prawo to w chwili uprowadzenia było skutecznie wykonywane.

Należy więc ustalić fakt sprawowania pieczy nad dzieckiem do czasu uprowadzenia przez osobę (lub instytucję) uprawnioną, która jest nadal zainteresowana w wykonywaniu swych uprawnień względem dziecka (co znajduje swój wyraz w braku akceptacji stanu faktycznego po jego uprowadzeniu).

Co więcej, należy stwierdzić, że istnieje wysoki stopień prawdopodobieństwa, iż osoba ta wykonywałaby swoje prawo do pieczy nad dzieckiem, gdyby nie została jej bezprawnie – przez samowolę innej osoby – pozbawiona. Powszechnie uważa się, iż każdy, kto ma nawet tylko prawo do decydowania o miejscu pobytu dziecka, ma tym samym prawo do opieki w rozumieniu konwencji.

Gdy spełnione zostały wymienione przesłanki, osoba, która twierdzi, że jej prawo do pieczy zostało naruszone, może wystąpić z wnioskiem do odpowiednich organów. Wniosek ten winien spełniać wskazane w art. 8 konwencji wymogi formalne. Z pismem tym można wystąpić do organu centralnego państwa, w którym dziecko ma miejsce stałego pobytu, jak i organów każdego państwa – strony konwencji.

Zobacz również: Dziecko z obcokrajowcem

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Naruszenie prawa pieczy nad dzieckiem i ustalenie miejsca pobytu dziecka

W Polsce takim organem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Do jego obowiązków należy m.in.: ustalenie miejsca pobytu dziecka, zapobieżenie dalszemu zagrożeniu dziecka, wymiana informacji dotyczących sytuacji dziecka, działanie zmierzające do polubownego rozwiązania sporu, przygotowanie procedury bezpiecznego powrotu dziecka. Głównym celem omawianej konwencji jest zapewnienie niezwłocznego powrotu dziecka do państwa, w którym znajduje się jego stałe miejsce pobytu. Oprócz tego wszczynane jest przed sądem opiekuńczym postępowanie o wydanie dziecka. Orzeczenie o odebraniu osoby nieletniej zostaje wydane przez sąd opiekuńczy (w składzie jednoosobowym) po przeprowadzeniu rozprawy, która jest obligatoryjna.

Obowiązek nakazania powrotu dziecka, w wypadku zaistnienia okoliczności wymienionych wyżej, nie jest jednak bezwzględny. Sąd może oddalić wniosek, jeśli strona sprzeciwiająca się wydaniu dziecka wykaże, że:

- wnioskodawca faktycznie nie wykonywał prawa do opieki w czasie uprowadzenia lub zaakceptował uprowadzenie lub zatrzymanie;

- istnieje poważne ryzyko, iż powrót dziecka naraziłby je na szkodę psychiczną lub fizyczną lub w jakikolwiek inny sposób postawiłby je w sytuacji nie do zniesienia;

- samo dziecko sprzeciwia się powrotowi, a osiągnięty wiek i stopień jego dojrzałości uzasadnia uwzględnienie jego opinii;

- wydaniu dziecka sprzeciwiają się podstawowe zasady państwa wezwanego, dotyczące ochrony praw człowieka i podstawowych wolności.

Reasumując: jeśli Pani jako matka zabierze dziecko za granicę bez zgody ojca, to jemu przysługiwać będzie prawo do złożenia w sądzie wniosku o wydanie dziecka. Sąd zaś w postanowieniu może orzec nakaz wydania dziecka, a więc nakaz jego powrotu do kraju. Od tego postanowienia przysługiwać będzie Pani apelacja.

Nie znam prawa angielskiego, ale wiem, że tamtejsze sądy również wydają zgodę na zmianę miejsca pobytu matki z dzieckiem. Jeżeli uzyska Pani zgodę angielskiego sądu i wyjedzie na stałe do Polski, nie będzie Pani musiała się obawiać zarzutu uprowadzenia dziecka.

Przykłady

 

Przypadek Ewy i jej syna Jakuba

Ewa mieszkała w Anglii z dwuletnim synem Jakubem, którego ojciec, choć nie widnieje na akcie urodzenia, aktywnie uczestniczy w jego życiu. Gdy Ewa postanowiła wrócić na stałe do Polski, ojciec Jakuba wyraźnie się temu sprzeciwił, twierdząc, że chce mieć wpływ na wychowanie syna. Ewa zdecydowała się zwrócić do angielskiego sądu o zgodę na przeprowadzkę, argumentując większą pomoc rodzinną w Polsce oraz lepsze perspektywy edukacyjne dla Jakuba. Sąd uwzględnił te argumenty, przyznając Ewie prawo do przeprowadzki.

 

Historia Anny i jej córki Oli

Anna, po rozwodzie z polskim mężem mieszkającym w Anglii, planowała przeprowadzkę do Polski z ich wspólną córką Olą. Mimo że ojciec był wpisany w akcie urodzenia, nie interesował się córką i rzadko ją odwiedzał. Gdy Anna poinformowała go o planach przeprowadzki, ojciec zagroził, że nie pozwoli na to, mimo braku realnego zainteresowania córką. Anna zgłosiła sprawę do sądu, który po rozpatrzeniu jej wniosku i braku zaangażowania ojca, pozwolił na przeprowadzkę do Polski.

 

Dylemat Katarzyny i jej syna Michała

Katarzyna, samotna matka w Anglii, chciała wrócić do Polski, by być bliżej rodziny i zapewnić lepsze wsparcie dla siebie i 4-letniego Michała. Ojciec Michała, choć rzadko go odwiedzał, był przeciwny przeprowadzce. Argumentował, że utrudni mu to kontakt z synem. Katarzyna obawiała się, że jego wpływ i zagrożenia prawne mogą utrudnić przeprowadzkę. Zasięgnęła opinii prawnika, który doradził jej złożenie wniosku do sądu o zgodę na wyjazd z synem do Polski. Sąd rozważał wszystkie aspekty, w tym dobro dziecka, i ostatecznie zezwolił na przeprowadzkę.

Podsumowanie

 

Powrót matki z dzieckiem do Polski bez zgody ojca może napotkać różne przeszkody prawne, zwłaszcza jeśli ojciec jest wpisany w akcie urodzenia dziecka i ma prawa rodzicielskie. W takich przypadkach konieczne może okazać się uzyskanie zgody sądowej. Przepisy międzynarodowe, jak Konwencja haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka, mają na celu ochronę praw dziecka oraz rodzica nie wyrażającego zgody na wyjazd. Warto zasięgnąć porady prawnej, aby uniknąć zarzutów uprowadzenia dziecka i zapewnić jego dobro w procesie przeprowadzki.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej przy planowaniu powrotu do Polski z dzieckiem? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i wniosków sądowych. Zapewniamy wsparcie doświadczonych prawników specjalizujących się w prawie rodzinnym. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Były mąż odmawia wydania zgody na wyrobienie dziecku paszportu? Czy jest rozwiązanie które pozwoli wyrobić paszport małoletniemu bez zgody ojca? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »