• Autor: Eliza Rumowska
Muszę prosić o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Od 20 lat pod jednym dachem żyję z alkoholikiem – to mój syn. Niestety jest coraz gorzej. Syn kilka razy wszedł w konflikt z prawem, przebywał w więzieniu łącznie ponad 10 lat. Znęca się nade mną psychicznie i fizycznie. Policja i sąd nie interweniują w tej sprawie z wielkim zaangażowaniem. Czy mogę wymeldować z mojego domu alkoholika i czy można go umieścić w jakiejś placówce odwykowej. Co mogę zrobić?
Z opisu sprawy niezaprzeczalnie wynika, że jest Pani ofiarą przemocy domowej. Jednak nie podaje Pani, na jakim etapie jest sprawa Pani syna we wspomnianych organach ścigania albo sądzie. W Pani odczuciu służby działają opieszale, gdy chodzi o udzielenie Pani pomocy. Bardzo ważne jest, czy ma Pani uruchomioną procedurę „niebieskiej karty” oraz jak działa w Pani gminie (dzielnicy) opieka społeczna.
Zobacz też: Kiedy można wymeldować pełnoletnie dziecko bez jego zgody?
Powinna Pani poszukiwać stałego i ustawicznego wsparcia w gminnym ośrodku pomocy społecznej (albo w MOPS). Takie zespoły do przeciwdziałania przemocy w rodzinie powołano z mocy ustawy i są po to, by krok po kroku wspierać ofiary przemocy i mobilizować do działania.
Oczywiście kobieta znajdująca się w takiej sytuacji jak Pani może złożyć zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa znęcania się nad nią – nad członkiem najbliższej rodziny. Może Pani też zabiegać o podjęcie działań skierowanych zarówno w celu Pani ochrony własnej, jak i usunięcia sprawcy przemocy ze swego otoczenia.
Jeżeli syn jest pełnoletni, a mieszkanie jest Pani własnością, to ma Pani również prawo wystąpić na drodze sądowej o jego eksmisję. Przywołując okoliczności przemocy i niegodziwego zachowania syna wobec swojej matki – ma Pani możliwość szybkiego uzyskania orzeczenia w tej sprawie, nie tylko z przyczyn cywilnych, ale i karnych.
Zatem proszę nie zwlekać z działaniami! Teraz jest czas złożyć dwa pisma: pierwsze – wezwanie do eksmisji i drugie – zgłoszenie syna do ośrodka pomocy społecznej wraz z opisem jego problemów alkoholowych i całej sytuacji, w jakiej się Pani znalazła.
Proszę pamiętać, że przepisy chronią Panią, a nie sprawcę – wystarczy przejść do działania. Co do leczenia – bez zgody syna niewiele Pani osiągnie, dlatego proszę się skoncentrować na działaniach, które podałam. One krótszą drogą doprowadzą do Pani ochrony.
Zobacz również: Kto może ubezwłasnowolnić alkoholika?
Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku o ubezwłasnowolnienie współmałżonka lub innego członka rodziny? Jak wygląda i jak długo trwa sprawa o ubezwłasnowolnienie. Potrzebujesz porady prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Eliza Rumowska
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.
Zapytaj prawnika