• Zaktualizowano: 2024-04-17 • Autor: Marek Gola
Jestem po rozwodzie i przed sądowym podziałem majątku, posiadam aktualną wycenę domu przez biegłego sądowego. Czy mogę darować 1/2 domu córce aktem notarialnym przed podziałem majątku? Czy są jakieś dodatkowe warunki, aby dokonać tej czynności bez zgody byłej żony? Oczywiście 1/2 domu pozostaje jej własnością.
Najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia Pańskiego zapytanie ma odpowiedź na pytanie, czy dom stanowi jedyny składnik Państwa majątku wspólnego, czy też jest ich więcej. Zgodnie z art. 198 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Powyższe ma jednak zastosowanie wyłącznie do rozporządzenia udziałem w majątku wspólnym jako całości. Takie rozporządzenie, tj. całym udziałem, nie wymaga zgody byłego małżonka.
Jeżeli jednak dom stanowi jedynie jeden z przedmiotów należących do majątku wspólnego, wówczas stosownie do treści art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zw. z art. 1036 Kodeksu cywilnego rozporządzenie udziałem w domu wymaga zgody drugiego małżonka. W przypadku braku zgody sąd może uznać takie rozporządzenie za bezskuteczne względem byłego małżonka i dokonać podziału majątku tak jakby rozporządzenie w ogóle nie zostało dokonane (tak Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały składu siedmiu sędziów z 4 lipca 1963 r., sygn. akt III CO 21/63, OSNCP 1964, poz. 245).
Zobacz również: Darowizna przed rozwodem
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Uchwała Sądu Najwyższego z 4 lipca 1963 r., sygn. akt III CO 21/63, OSNCP 1964
Kiedy możliwa jest darowizna między małżonkami i czy taka darowizna będzie podlegała podziałowi majątku w przypadku rozwodu? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika