Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Darowizna połowy domu córce przed podziałem majątku

• Zaktualizowano: 2024-04-17 • Autor: Marek Gola

Jestem po rozwodzie i przed sądowym podziałem majątku, posiadam aktualną wycenę domu przez biegłego sądowego. Czy mogę darować 1/2 domu córce aktem notarialnym przed podziałem majątku? Czy są jakieś dodatkowe warunki, aby dokonać tej czynności bez zgody byłej żony? Oczywiście 1/2 domu pozostaje jej własnością.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna połowy domu córce przed podziałem majątku

Darowizna udziału w domu po rozwodzie przed podziałem majątku

Najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia Pańskiego zapytanie ma odpowiedź na pytanie, czy dom stanowi jedyny składnik Państwa majątku wspólnego, czy też jest ich więcej. Zgodnie z art. 198 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Powyższe ma jednak zastosowanie wyłącznie do rozporządzenia udziałem w majątku wspólnym jako całości. Takie rozporządzenie, tj. całym udziałem, nie wymaga zgody byłego małżonka.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jeżeli jednak dom stanowi jedynie jeden z przedmiotów należących do majątku wspólnego, wówczas stosownie do treści art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zw. z art. 1036 Kodeksu cywilnego rozporządzenie udziałem w domu wymaga zgody drugiego małżonka. W przypadku braku zgody sąd może uznać takie rozporządzenie za bezskuteczne względem byłego małżonka i dokonać podziału majątku tak jakby rozporządzenie w ogóle nie zostało dokonane (tak Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały składu siedmiu sędziów z 4 lipca 1963 r., sygn. akt III CO 21/63, OSNCP 1964, poz. 245).

Zobacz również: Darowizna przed rozwodem

Przykłady

 

Przypadek pani Katarzyny i jej córki Ani

Po rozwodzie pani Katarzyna chciała zadbać o przyszłość swojej córki Ani, darowując jej połowę domu, w którym wspólnie mieszkały. Wartość domu została wcześniej oszacowana przez biegłego sądowego. Pani Katarzyna udała się do notariusza i sporządziła akt darowizny, wykorzystując fakt, że dom był jedynym składnikiem majątku wspólnego. Darowizna została dokonana bez zgody jej byłego męża, który nie miał wpływu na tę decyzję, ponieważ nie był współwłaścicielem tego konkretnego majątku.

 

Sytuacja pana Michała rozważającego darowiznę

Pan Michał po rozwodzie rozważał przekazanie swojej części domu synowi. Jednakże, w przeciwieństwie do pani Katarzyny, był współwłaścicielem domu wraz z byłą żoną. Przed przystąpieniem do darowizny konsultował się z prawnikiem, który wyjaśnił mu, że takie działanie bez zgody były żony może być kwestionowane przez sąd w trakcie sądowego podziału majątku, co mogłoby spowodować, że darowizna zostanie uznana za nieważną.

 

Decyzja pana Jakuba o darowaniu domu

Pan Jakub, po rozwodzie, zdecydował się darować połowę domu swojej córce. Była to część domu, którą nabył przed małżeństwem i którą udało mu się wyłączyć z majątku wspólnego za porozumieniem z byłą żoną. Dzięki temu porozumieniu i odpowiednim formalnościom prawnym, darowizna była możliwa bez konieczności uzyskania zgody byłej żony, a transakcja odbyła się sprawnie i zgodnie z prawem.

 

Podsumowanie

 

Darowizna udziału w domu po rozwodzie może być skomplikowanym procesem, który wymaga zrozumienia zarówno stanu prawnego, jak i specyfiki majątku wspólnego byłych małżonków. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z prawnikiem, który pomoże ocenić, czy darowizna jest możliwa bez zgody drugiego małżonka, oraz czy nie będzie miała wpływu na późniejszy sądowy podział majątku. Odpowiednie zabezpieczenie prawne i zrozumienie konsekwencji może uchronić przed nieprzewidzianymi komplikacjami.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowywaniu pism sądowych i notarialnych. Nasi doświadczeni prawnicy zapewnią Ci wsparcie w zrozumieniu i zarządzaniu Twoimi prawami majątkowymi po rozwodzie, pomagając uniknąć przyszłych komplikacji prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Uchwała Sądu Najwyższego z 4 lipca 1963 r., sygn. akt III CO 21/63, OSNCP 1964

Kiedy możliwa jest darowizna między małżonkami i czy taka darowizna będzie podlegała podziałowi majątku w przypadku rozwodu? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »