• Zaktualizowano: 2024-07-16 • Autor: Grzegorz Stefanowski
Jestem po rozwodzie. Przyznano mi opiekę nad dwojgiem dzieci, ale obydwoje z byłym mężem mamy władzę rodzicielską. Starsze z naszych dzieci – 14-letni syn przechodzi trudny okres dorastania i przysparza mi wielu problemów wychowawczych. Doszłam do wniosku, że może lepiej by było, żeby teraz opiekę nad nim przejął ojciec. Jednak nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać. Były mąż z wahaniem, ale wyraża na to zgodę, syn raz mówi tak, raz nie. Jak przeprowadzić zmianę opieki, czy złożyć jakiś wniosek do sądu?
W przedstawionej sprawie należy złożyć wniosek do sądu o zmianę orzeczenia już wydanego i orzeczenie o miejscu pobytu dziecka przy ojcu. Jest to osobne postępowanie toczące się na wniosek przed sądem miejscem zamieszkania dziecka (sąd rejonowy wydział rodzinny i opiekuńczy), a opłata wynosi 100 zł – według art. 569 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego i art. 23 pkt 1) ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Podstawą prawną powinien być także przepis prawny Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli podstawowy art. 97 w zw. z art. 107:
Art. 97. § 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.
§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.”
Art. 107. § 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
§ 2. W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.”
Nie ma żadnych wątpliwości w wykładni prawa, iż do istotnych spraw dziecka należy jego miejsce pobytu – teza przykładowego wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie – I Wydział Cywilny z dnia 5 czerwca 2019 r. (I ACa 524/18):
„Pojęcie »istotnych spraw dziecka«, o których mowa w art. 97 K.r.o., nie zostało zdefiniowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. W dotychczasowym orzecznictwie do takich zaliczono przykładowo wyjazd dziecka zagranicę, publikację wizerunku dziecka, zmianę obywatelstwa, czy miejsca pobytu dziecka.”
Wniosek o zmianę miejsca pobytu dziecka należy, oczywiście, uzasadnić, poprzez podanie historii dotychczasowego wykonywania orzeczenia i kłopotów, które generuje dziecko, wraz z podaniem okoliczności, które świadczyć mają na rzecz zmiany miejsca jego pobytu. Wskazane jest podanie w Pani przypadku korzyści dla dobra dziecka (sąd zawsze kieruje się dobrem dziecka). Na przykład w piśmiennictwie można spotkać tezę, że na pewnym etapie rozwoju chłopca, powinien on przebywać więcej z ojcem.
Moim zdaniem, będą Państwo badani przez biegłych oraz także dziecko może być słuchane przez biegłego psychologa. Jeżeli ono samo także deklaruje chęć zamieszkania z ojcem, należy to podać. Uprzedzam, że sprawa, może jednak potrwać długo.
Przejęcie opieki nad nastolatkiem przez ojca może być korzystnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy dziecko przechodzi trudny okres dorastania i wymaga silniejszego męskiego autorytetu. Proces ten wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do sądu rodzinnego oraz uzasadnienia, że zmiana miejsca pobytu jest zgodna z dobrem dziecka. Ważne jest, aby wszelkie decyzje podejmowane były z uwzględnieniem najlepszego interesu dziecka oraz w porozumieniu z obojgiem rodziców.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu wniosku do sądu rodzinnego lub porady prawnej online, nasi doświadczeni prawnicy są gotowi pomóc. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe wsparcie i indywidualne podejście do Twojej sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie – I Wydział Cywilny z dnia 5 czerwca 2019 r. I ACa 524/18
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Grzegorz Stefanowski
Radca prawny od 1998 r., absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę magisterską napisał w obecnym Laboratorium Kryminalistyki UAM. Ukończył Studium podyplomowe w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Posiada uprawnienia mediatora i doradcy obywatelskiego. Doświadczenie zawodowe w strukturach banku oraz własnej Kancelarii Radcy Prawnego w Katowicach.
Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, bankowym, własności intelektualnej, problemach prawnych życia codziennego, prawie gospodarczym.
Zapytaj prawnika