• Zaktualizowano: 2024-03-06 • Autor: Tomasz Ciasnocha
Rozwód z winy jednego z małżonków to zawsze trudny i delikatny temat, który wymaga od sądu dokładnej analizy przyczyn rozpadu związku. W Polsce sąd może orzekać rozwód z winy małżonka, jeśli udowodni się, że jego zachowanie, na przykład zdrada, bezpośrednio przyczyniło się do nieodwracalnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Zgłosił się do nas pan Artur, a jego pytanie dotyczy zdrady małżeńskiej w czasie separacji. Od przeszło 4 lat jest z żoną w nieformalnej separacji, nie mieszkają razem, nie utrzymują żadnych kontaktów. Niedługo po rozstaniu podpisaliśmy również przed notariuszem akt o rozdzielności majątkowej. Od prawie 2 lat nasz klient żyje w związku z inną kobietą, o czym wie jego żona. Zastanawia się teraz, czy taka „zdrada” może wpłynąć na orzeczenie sądu i uznanie mojej wyłącznej winy za rozpad pożycia?
Sąd orzeka rozwód z winy tego małżonka, który swoim zachowaniem, np. zdradą małżeńską, doprowadził do rozkładu pożycia małżeńskiego. Z przedstawionych informacji wynika, że do rozkładu pożycia małżeńskiego doszło już, zanim pan Artur dopuścił się tej „zdrady”, o której mówi. Pożycie małżeńskie sąd ocenia na podstawie trzech elementów: związku uczuciowego małżonków (czy się kochają), związku fizycznego (czy współżyją) oraz związku gospodarczego (czy małżonkowie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe). Jak rozumiem, wszystkie te trzy elementy przestały istnieć na długo, zanim miała miejsce ta „zdrada” . Nie wpłynęła więc ona w żaden sposób na rozkład pożycia małżeńskiego, a więc z tytułu tej „zdrady” sąd nie może orzec rozwodu z winy naszego klienta, który z małżonką jest w nieoficjalnej separacji.
Przypadek Anny i Marka
Anna złożyła wniosek o rozwód, argumentując, że Marek od ponad roku utrzymuje intymne relacje z inną kobietą, co Anna potwierdziła wiadomościami i zdjęciami. Marek przyznał się do zdrady, argumentując, że ich małżeństwo od dawna było tylko na papierze, bez wspólnego pożycia i uczuciowego związku. Sąd, analizując dowody oraz stan emocjonalny małżeństwa przed zdradą, orzekł rozwód z winy Marka, biorąc pod uwagę, że jego działania przyczyniły się do ostatecznego rozkładu pożycia.
Historia Karoliny i Tomasza
Karolina wniosła o rozwód, oskarżając Tomasza o ciągłe zaniedbywanie rodziny i brak wkładu w prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, co w jej oczach doprowadziło do rozpadu ich związku. Tomasz bronił się, twierdząc, że jego praca zawodowa wymagała od niego dużej ilości czasu poza domem. Sąd musiał rozstrzygnąć, czy zaniedbania Tomasza można uznać za wystarczający powód do orzeczenia rozwodu z jego winy.
Sprawa Doroty i Pawła
Dorota i Paweł od roku przebywają w nieformalnej separacji. Mężczyzna zastanawia się, czy zdrada jego żony, która wydarzyła się miesiąc temu, wpłynie na orzeczenie rozwodowe.
Sądy kładą szczególny nacisk na ochronę praw jednostki i sprawiedliwość w orzekaniu, co sprawia, że każda sprawa rozwodowa jest traktowana z indywidualnym podejściem. Należy jednak pamiętać, że przy pozostawaniu w separacji nieformalnej lub faktycznej wejście w relację z inną osobą właściwie nie jest zdradą.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej w sprawie rozwodowej? Skontaktuj się z nami! Poznaj naszą ofertę, już teraz opisz swój problem za pomocą formularza umieszczonego poniżej.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Czy wejście w nowy związek przez jednego z małżonków w czasie separacji będzie miało wpływ na wyrok w sprawie o rozwód? Potrzebujesz porady prawnika? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Tomasz Ciasnocha
Zapytaj prawnika