• Autor: Marek Gola
Wraz z żoną mamy dziecko. Czy w testamencie każde z nas może wskazać osoby, które miałby stać się pełnoprawną rodziną w przypadku mojej i żony śmierci? Osoby, o których piszę, nie są naszą rodziną, a tylko rodzicami chrzestnymi. Czy będzie to wystarczające dla sądu w momencie oceny, kto ma zająć się dzieckiem? Jeśli tak, to czy odręcznie napisany testament z PESEL-ami naszymi oraz wskazanych osób jest wystarczający? Jeśli nie, to jaką formę miałby on mieć?
Z treści Pana pytania wynika, że pozostaje Pan w związku małżeńskiego, z którego pochodzi małoletnie dziecko. Zastanawia się Pan, czy w testamencie możecie Państwo wskazać osoby, które mają (na wypadek Państwa śmierci) zaopiekować się Państwa dzieckiem. Istotne jest, iż osoby te w żaden sposób nie są spokrewnione ze dzieckiem, ani Państwem.
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż każde z Państwa musi sporządzić osobny testament. Prawo polskie nie zna bowiem formy wspólnego testamentu. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Testament może być także sporządzony w formie aktu notarialnego. Istotne jest, iż zgodnie z art. 942 K.c. testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy. Innymi słowy każde z Państwa może sporządzić osobny testament. Testamenty mogą być oczywiście tej samej treści z różnicą na odmianę z uwagi na płeć.
Wskazać należy jednak, iż wskazanie w testamencie osób, które miałby się zaopiekować Państwa dzieckiem na wypadek Państwa śmierci, nie jest wiążące dla sądu. Na pewno sąd opiekuńczy w czasie sprawy ustalenia miejsca zamieszkania dziecka oraz powierzenia opieki nad nim będzie Państwa wolę brał pod uwagę, co nie oznacza jednak, że wolą tą będzie związany. Sąd bada bowiem sprawę pod kątem dobra dziecka, a nie dobra czy też woli rodziców.
W treści testamentu każde z Państwa powinno nie tylko podać dane osób, które miałoby się zaopiekować dzieckiem na wypadek śmierci (z imienia, nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia), ale dobrze byłoby gdyby wskazanie tej osoby zostało w jakiś sposób usprawiedliwione. Innymi słowy proszę w testamencie wskazać, dlaczego osoby te mają być opiekunami dziecka.
Zobacz również: Pozostawienie dziecka pod opieką dziadków
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Myślisz o rozwodzie ale boisz się że ojciec dzieci może chcieć przejąć nad nimi opiekę ze względu na twoją niestabilną sytuację finansową? Czy może to zrobić i czy jest wyjście z tej sytuacji? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika