Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Wniosek o zmianę nazwiska przed rozwodem

• Zaktualizowano: 2024-06-11 • Autor: Katarzyna Bereda

Szukam pomocy w napisaniu uzasadnienia do wniosku o zmianę nazwiska. Chcę wrócić do nazwiska panieńskiego, małżeństwo jest w rozkładzie (jednak bez rozwodu), dzieci są pełnoletnie, nazwisko brzmi niepoważnie, przez lata nie przyzwyczaiłam się.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wniosek o zmianę nazwiska przed rozwodem

Rozwód i zmiana nazwiska

Jeżeli nastąpił między Państwem trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego, to najlepszym rozwiązaniem jest orzeczenie rozwodu, a następnie zmiana nazwiska na panieńskie w terminie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się rozwodu. Taka zmiana następuje bowiem jedynie na wniosek – bez konieczności uzasadniania. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, a nazwisko jest ośmieszające, powinna Pani złożyć wniosek o zmianę nazwiska i niniejsze uzasadnić.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uzasadnienie zmiany nazwiska przed rozwodem

Zgodnie z treścią art. 4 ustawy o zmianie imienia i nazwiska:

„1. Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;

2) na imię lub nazwisko używane;

3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;

4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada”.

Zgodnie z wyrokiem WSA w Rzeszowie z dnia 01.10.2019 r., sygn. akt II SA/Rz 751/19 zmiany nazwiska można dokonać tylko z ważnych powodów. Nie wystarczy sama wola zainteresowanej osoby. W każdym indywidualnym przypadku organy muszą ocenić, czy wniosek o zmianę nazwiska mieści się w katalogu „ważnych powodów".

Należy bowiem wskazać, iż jednym z powodów, na które może się Pani powołać, jest pkt 2, a więc używanie innego nazwiska niż nazwisko obecne. Proszę więc wskazać właśnie na tę okoliczność, a także podnieść, iż nie żyją Państwo razem i nawet po ślubie używała Pani dalej swojego nazwiska panieńskiego, jest obecnie teraz Pani postrzegana i kojarzona z nazwiska panieńskiego, w pracy i w środowisku rodzinnym i przyjacielskim i tak mówią do Pani po nazwisku panieńskim.

Proszę jednak mieć na uwadze, iż tak naprawdę zmiana nazwiska zależy od woli urzędnika i niestety nie jest to prosta zmiana – często w tym zakresie spotykana jest odmowa, o czym świadczy ostatnie orzecznictwo. „Nawet wieloletnie używanie innego imienia (imion) i nazwiska dokonane z wyboru, a nie konieczności, nie musi uzasadniać dopuszczalności ich zmiany, jeśli nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistej, istotnej, a więc obiektywnej potrzebie dalszego używania przybranych, używanych imion lub nazwiska. Okoliczność używania imion i nazwiska według subiektywnego wyboru, na potrzeby kontaktów służbowych lub towarzyskich nie jest powodem obiektywnie uzasadniającym potrzebę dokonania takiej zmiany. Zmiana imion i nazwiska na imiona i nazwisko używane mogłaby być obiektywnie uzasadniona tylko wówczas, gdyby okres używania innych danych i identyfikowalność wnioskodawcy w społeczeństwie przy wykorzystaniu tych danych wskazywała, że w istocie funkcjonuje on w społeczeństwie pod takim właśnie imieniem lub nazwiskiem. Istotne jest więc to, czy wnioskodawca w rzeczywistości używa innego imienia (imion) i nazwiska, pod którym jest rozpoznawalny w normalnym życiu, z którym związane są np. jego osiągnięcia zawodowe, społeczne” (wyrok WSA w Łodzi, sygn. akt III SA/Łd 717/20).

Tak naprawdę w mojej ocenie, jeżeli nie żyją Państwo razem – łatwiej i pewniej dla Pani jest złożenie pozwu o rozwód, a następnie zmiana nazwiska w USC na nazwisko panieńskie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Argumentacja zmiany

Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, jedyną okolicznością – jak wskazałam powyżej – jest powoływanie się na posługiwanie się jedynie nazwiskiem panieńskim od samego początku, brak kojarzenia Pani z nazwiskiem męża, a także wskazanie, iż jest to nazwisko ośmieszające, spotykają Panią z tym związane liczne przykrości.

Jak wskazał wyrok WSA Kraków z dnia 17.11.2011 r., sygn. akt III SA/Kr 570/11, „nie można wyłączyć spośród ważnych względów uzasadniających żądanie zmiany nazwiska w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. Nr 220, poz. 1414), takiego trwałego stanu psychicznego i subiektywnego negatywnego nastawienia do noszonego nazwiska, że w zobiektywizowanych i zracjonalizowanych kryteriach oceny, powoduje on skoncentrowanie aktywności życiowej człowieka na dążeniu do jego zmiany, której brak utrudnia spełnienie ról społecznych”.

Z uwagi na powyższe proszę w uzasadnieniu wskazać powyższe orzeczenia, wskazać na ciężkie przeżycia związane z obecnym nazwiskiem – złe wspomnienia z małżeństwa, ośmieszający wydźwięk nazwiska, posługiwanie się i tak nazwiskiem panieńskim, kojarzenie Pani z nazwiska panieńskiego itp. Proszę jednak pamiętać, iż niniejsze zależy od urzędnika, który będzie rozpatrywał wniosek, a jak wskazałam – sprawa byłaby o wiele łatwiejsza i pewniejsza w przypadku orzeczenia rozwodu i następnie zmiany nazwiska.

Przykłady

 
Negatywne Skutki Społeczne

Anna Kowalska, nauczycielka w szkole podstawowej, opowiada o swoich doświadczeniach z nazwiskiem po mężu. Od momentu zawarcia małżeństwa nazwisko stało się źródłem żartów i kpin, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Dzieci często śmieją się z jej nazwiska, co wpływa na jej autorytet jako nauczyciela. Dodatkowo, podczas spotkań towarzyskich, wiele osób nie potrafi powstrzymać się od nieprzyjemnych uwag. Anna zdecydowała się na powrót do nazwiska panieńskiego, aby uniknąć dalszych nieprzyjemności i poprawić swoje samopoczucie psychiczne.

 
Wpływ na Karierę Zawodową

Marta Nowak, menedżerka w dużej korporacji, przez lata budowała swoją zawodową reputację pod nazwiskiem panieńskim. Po ślubie przyjęła nazwisko męża, które niestety brzmi niepoważnie i często jest przedmiotem żartów wśród współpracowników i kontrahentów. Marta zauważyła, że jej nazwisko wpływa negatywnie na postrzeganie jej profesjonalizmu. Postanowiła wrócić do nazwiska panieńskiego, które jest dobrze znane w branży i z którym wiąże się jej dotychczasowy dorobek zawodowy.

 
Osobiste Przeżycia

Ewa Zielińska, psycholog, doświadczyła trudnych chwil w małżeństwie, które doprowadziły do trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Choć rozwód jeszcze nie nastąpił, Ewa nie potrafi zidentyfikować się z nazwiskiem męża, które kojarzy jej się z bolesnymi wspomnieniami. Dodatkowo, wiele osób z jej otoczenia, w tym pacjenci, zna ją pod nazwiskiem panieńskim. Ewa postanowiła złożyć wniosek o zmianę nazwiska, by móc lepiej odnaleźć się w codziennym życiu i pracy, odcinając się od negatywnych doświadczeń z przeszłości.

Podsumowanie

 

Złożenie wniosku o zmianę nazwiska przed rozwodem może być uzasadnione w sytuacjach, gdy nazwisko jest ośmieszające, nieprzyjemnie kojarzone lub gdy osoba jest powszechnie znana pod nazwiskiem panieńskim. Choć proces może być skomplikowany i zależny od decyzji urzędnika, odpowiednio uzasadniony wniosek, poparty przykładami z życia codziennego, zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie. W wielu przypadkach zmiana nazwiska może przynieść ulgę psychiczną i poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, w tym wniosków o zmianę nazwiska, zapewniając wsparcie na każdym etapie postępowania. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną dostosowaną do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska - Dz.U. 2008 nr 220 poz. 1414
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 01.10.2019 r., sygn. akt II SA/Rz 751/19
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, sygn. akt III SA/Łd 717/20
4. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Kraków z dnia 17.11.2011 r., sygn. akt III SA/Kr 570/11

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »