• Zaktualizowano: 2024-12-27 • Autor: Katarzyna Bereda
Jestem po rozwodzie za porozumieniem stron. Były mąż i ja mamy oboje pełnię władzy rodzicielskiej wobec naszych nieletnich dzieci. Chciałabym się z dziećmi wyprowadzić do innego miasta oddalonego od miejsca zamieszkania ich ojca o 30 km. Czy on musi wyrazić na to zgodę? Obawiam się, że dojdzie do ostrego sporu. Czy planować wyprowadzkę do innego miasta, jeśli były mąż nosi się z zamiarem wystąpienia o opiekę naprzemienną?
Jeżeli miejsce nowego zamieszkania Pani i dzieci będzie na terenie Polski, to może je Pani w każdej chwili zmienić – jeżeli w wyroku sądu wskazane jest miejsce zamieszkania dzieci przy Pani. Może się Pani wyprowadzić w dowolne miejsce na terenie Polski. Wyjątkiem jest wyjazd za granicę w celu zamieszkiwania – to wymaga już zgody sądu w przypadku oporu ojca dziecka.
Nie musi więc Pani posiadać zgody byłego męża na zmianę miejsca zamieszkania dzieci w Polsce, może więc to Pani zrobić w każdej chwili. Jeżeli jednak posiadają Państwo pełną władzę rodzicielską, to w przypadku zmiany szkoły (przedszkola) może Pani napotkać na problem – czasami szkoły oczekują zgody od obojga rodziców – dlatego proszę zapytać w placówce, czy wymagana jest zgoda ojca na zmianę szkoły. Jeżeli tak i ojciec nie będzie chciał zgodzić się na zmianę szkoły – proszę zainicjować postępowanie sądowe o wyrażenie zgody przez sąd. Sądy zazwyczaj wyrażają na to zgodę – jest to podyktowane dobrem dziecka i względami słuszności – bliskość miejsca zamieszkania. Ewentualna sprawa w tym zakresie będzie też dla Pani podstawą do ograniczenia ojcu władzy rodzicielskiej do obowiązku informowania – z uwagi na konflikt między Państwem i naruszenie dobra dziecka.
Zgodnie z treścią art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.):
„§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.
§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.”
Przesłanką zastosowania omawianego przepisu jest przysługiwanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Nie oznacza to wymogu posiadania przez rodziców pełnej władzy rodzicielskiej – art. 97 K.r.o. znajduje zastosowanie również wtedy, gdy została ona w stosunku do jednego z nich lub obojga ograniczona (por. H. Haak, Władza rodzicielska, s. 58). Potwierdzeniem tej tezy jest sformułowanie zawarte w uchwale SN z 18.3.1968 r. – Wytyczne wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej w zakresie stosowania przepisów art. 56 oraz art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (III CZP 70/66, OSNC 1968, Nr 5, poz. 77).
W pkt V wymienionej uchwały Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że „ewentualne różnice zdań rodziców – tak w wypadku, gdy po rozwodzie sprawują oni władzę rodzicielską wspólnie, jak i wówczas, gdy jednemu z rodziców przyznano niektóre tylko uprawnienia z zakresu tej władzy, a sprzeczność zdań dotyczy sprawy objętej tymi uprawnieniami – rozstrzyga sąd opiekuńczy na podstawie art. 97 § 2 K.r.o.”.
Wystąpienie z wnioskiem na podstawie art. 97 § 2 K.r.o. jest wykluczone w przypadku, gdy przynajmniej jednemu z rodziców władza rodzicielska nie przysługuje. Dlatego też jak najbardziej może Pani zmienić miejsce zamieszkania w Polsce – bez zgody ojca. Jedynie zmiana miejsca zamieszkania poza granice kraju wymaga zgody obojga rodziców.
Co do ewentualnego wniosku Pani byłego męża o wprowadzenie opieki naprzemiennej –nie ma to znaczenia dla kwestii przeprowadzki do innego miasta. Mąż może w każdej chwili wystąpić o opiekę naprzemienna, bo takie jest jego uprawnienie. Pani natomiast może wyprowadzić się do innego miasta.
Zmiana miejsca zamieszkania dzieci po rozwodzie wymaga współpracy i zgody obojga rodziców, gdy mają pełnię władzy rodzicielskiej. W przypadku braku porozumienia decyduje sąd, kierując się dobrem dziecka. Przeprowadzka w granicach kraju jest możliwa bez zgody drugiego rodzica, ale może wiązać się z koniecznością rozstrzygania kwestii takich jak zmiana szkoły. Aby uniknąć konfliktów, warto wcześniej uzgodnić szczegóły lub przygotować się do złożenia wniosku do sądu.
Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach rodzinnych lub pomocy w sporządzeniu pism sądowych? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści udzielą Ci profesjonalnej porady!
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika