Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Wkład z majątku osobistego w budowę domu a podział majątku wspólnego, jak to obliczyć?

• Zaktualizowano: 2024-12-22 • Autor: Marta Waplak

Przed ślubem posiadałam mieszkanie, które sprzedaliśmy, budując dom. Pieniądze że sprzedaży zostały przeznaczone na wykończenie nowego domu. Teraz przy podziale majątku kwota, o którą mogę się domagać, to kwota z dnia sprzedaży 20 lat temu, czy jakoś inaczej to się przelicza?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wkład z majątku osobistego w budowę domu a podział majątku wspólnego, jak to obliczyć?

Majątek osobisty małżonków

Tytułem wprowadzenia, w pierwszej kolejności zwracam uwagę na regulacje ustawowe dotyczące majątku wspólnego i osobistego. Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: K.r.io.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Katalog składników należący do majątku osobistego każdego z małżonków został wymieniony w art. 33 K.r.io. Zgodnie z tym przepisem „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

  1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
  2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
  3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
  4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
  5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
  6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
  7. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
  8. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
  9. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
  10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Z powyższego wynika, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania, o którym Pani wspomina, weszły w skład Pani majątku osobistego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozliczenia nakładów

Kwestię rozliczeń nakładów poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólny reguluje art. 45 K.r.io. Zgodnie z art. 45 § 1 tej ustawy każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Zgodnie z art. 45 § 2 zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. Do podziału tego majątku, zgodnie z art. 46, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wartość nakładu na wspólny dom

Przechodząc natomiast do bezpośredniej odpowiedzi na Pani pytanie, informuję, że wartość poniesionego przez Panią nakładu zostanie odpowiednio przeliczona w toku postępowania o podział majątku wspólnego. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wypracowana została zasada, zgodnie z którą nakłady (wydatki) z majątku osobistego na majątek wspólny należy rozliczyć w ten sposób, iż trzeba ustalić stosunek ułamkowy (procentowy) ich wartości do wartości nabywanego składnika majątkowego w chwili nabycia i tą relację „przenieść” na chwilę dokonywania podziału dorobku. Przykładowo w uchwale Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1980 r., sygn. akt III CZP 46/80, Sąd wskazał, że „w sytuacji, gdy małżonkowie w czasie trwania wspólności ustawowej wspólnie zbudowali dom na gruncie wchodzącym w skład majątku odrębnego jednego z nich, wartość nakładów określa się w ten sposób, że najpierw ustala się ułamkowy udział nakładów małżonków w wartości domu według cen rynkowych z czasu jego budowy, a następnie oblicza się ten sam ułamkowy udział w wartości domu według cen rynkowych z chwili podziału majątku wspólnego”.

Przedstawiony wyżej sposób rozliczenia nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny zachowuje aktualność również obecnie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Wkład z oszczędności przed ślubem na budowę domu

Anna przed ślubem posiadała znaczące oszczędności, które zgromadziła podczas pracy za granicą. Po zawarciu małżeństwa razem z mężem postanowili wybudować dom. Anna przeznaczyła swoje środki na zakup działki i początkowe prace budowlane, a resztę kosztów pokryli z kredytu hipotecznego spłacanego wspólnie. Po rozwodzie Anna dochodziła zwrotu swojego wkładu. Sąd ustalił procentowy udział jej środków w budowie domu, odnosząc go do obecnej wartości nieruchomości.

 

Sprzedaż mieszkania i przeznaczenie środków na dom

Marek przed ślubem posiadał mieszkanie, które sprzedał za 200 tys. zł. Całą kwotę przeznaczył na wykończenie wspólnego domu. Po kilku latach małżeństwo się rozpadło. W trakcie podziału majątku Marek wystąpił o zwrot nakładu z majątku osobistego na wspólny majątek. Sąd przeliczył kwotę na ułamek wartości wykończenia w momencie jego dokonywania, a następnie odniósł ten udział do wartości domu w chwili podziału.

 

Darowizna rodzinna na wspólny dom

Katarzyna otrzymała darowiznę od rodziców przed ślubem w wysokości 50 tys. zł, które przeznaczyła na budowę domu. W trakcie rozwodu Katarzyna domagała się zwrotu tych środków. Sąd uznał, że darowizna wchodziła w skład jej majątku osobistego i należy ją rozliczyć jako nakład z majątku osobistego na majątek wspólny. Wartość darowizny przeliczono proporcjonalnie do wartości nieruchomości w chwili podziału.

Każdy z tych przykładó

Podsumowanie

Rozliczenie nakładów z majątku osobistego na wspólny dom wymaga ustalenia ich wartości w chwili wniesienia oraz proporcjonalnego odniesienia do obecnej wartości nieruchomości. Sąd uwzględnia wkład, określając go na podstawie stosunku ułamkowego do wartości domu. Warto zadbać o dokumentację potwierdzającą wysokość nakładów, aby skutecznie dochodzić swoich praw.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawie podziału majątku lub rozliczenia nakładów? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną poradę prawną lub pismo!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Uchwala Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1980 r., sygn. akt III CZP 46/80

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »