• Zaktualizowano: 2024-04-14 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Znajoma niedawno wzięła rozwód. Miała samochód zarejestrowany na siebie, który sprzedała krótko po rozwodzie. Teraz jej były mąż domaga się połowy uzyskanej kwoty. Zawłaszczył pieniądze z ubezpieczenia i straszy ją sądem. Nie było podziału majątku. Czy ona też może domagać się podziału mieszkania?
Nie jest istotne, czy samochód był zarejestrowany na jednego z małżonków, czy na dwoje. Auto zakupione w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny małżonków.
Zgodnie z zapisami Kodeksu rodzinnego:
„Art. 31. § 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków”.
Zobacz również: Przerejestrowanie samochodu po podziale majątku
Wspólność ustawowa jest wspólnością majątkową, obejmującą przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jedno z nich (majątek wspólny), z wyjątkiem przedmiotów wyczerpująco wymienionych w art. 33 pkt 2–10.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie ustanawia ogólnego domniemania prawnego na rzecz przynależności składników mienia małżonków do majątku wspólnego. Z konstrukcji unormowania zawartego w art. 31 i 33 wynika, że zasadą jest poddanie wspólności ustawowej ogółu przedmiotów majątkowych należących do małżonków, a przynależność przedmiotów majątkowych do ich majątków osobistych ma charakter wyczerpująco wymienionych wyjątków. Przede wszystkim decydujący o zaliczeniu przedmiotów majątkowych do majątku wspólnego małżonków jest czas ich nabycia. Do majątku wspólnego należą bowiem przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej, który to czas nie musi pokrywać się z czasem trwania małżeństwa (patrz uwagi 20–26). Stosownie do art. 33 pkt 1 przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Także przedmioty majątkowe nabyte po ustaniu wspólności ustawowej w zasadzie nie należą do majątku wspólnego. Wyjątek stanowią jedynie te, które nabyte zostały w wyniku realizacji ekspektatywy powstałej w czasie trwania wspólności ustawowej.
Tak więc – jeśli auto zostało nabyte w trakcie małżeństwa, stanowi majątek wspólny – a były mąż ma prawo domagać się połowy kwoty ze zbycia auta.
Jeśli były mąż zawłaszczył jakieś pieniądze z ubezpieczenia, to należy dochodzić rozliczenia tego w trakcie podziału majątku. Najlepiej zrobić sprawę sądową – skoro małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia
A straszeniem nie ma się co przejmować. Lepiej uregulować sprawę na czysto i mieć podział majątku z głowy. W trakcie rozwodu rzadko orzeka się o podziale majątku, więc to jest pozostawione odrębnej procedurze.
Czy znajoma może domagać się podziału mieszkania – zależy od tego, czy mieszkanie stanowiło majątek wspólny małżonków – zgodnie z tym, co napisałam powyżej, czy majątek byłego męża.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Twój były małżonek rozporządza bez twojej zgody przedmiotami w majątku wspólnym? Jak zapobiec uszczuplaniu majątku przed podziałem? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika