Spłata kredytu po rozwodzie, kto powinien płacić i w jakiej wysokości?

• Zaktualizowano: 2024-08-20 • Autor: Tomasz Krupiński

Przed ślubem wzięliśmy z mężem kredyt na zakup domu. Spłata kredytu następuje z jego konta bankowego. Po jakimś miesiącu wzięliśmy ślub. Mąż przepisał na mnie swoją część domu w trakcie trwania małżeństwa. Na koniec dokonaliśmy rozdzielności majątkowej (jakiś rok po przepisaniu). Aktualnie jesteśmy w trakcie rozwodu. Mąż w dalszym ciągu spłaca kredyt ze swojego konta. Nie zgadza się na aneksowanie umowy i na to by kredyt spłacać z z mojego konta. Jak powinnam wyliczyć kwotę, którą powinnam oddać mężowi? Raty od rozdzielności majątkowej? Raty od początku spłacania kredytu? Czy jeśli mąż od początku spłaca kredyt ze swojego konta, to może domagać się praw do domu? Czy mogę w jakikolwiek sposób zmusić go, żeby aneksował umowę z bankiem (przepisanie kredytu na mnie)? Mąż aktualnie nie dokłada się do utrzymania dzieci, twierdzi, że spłata kredytu to jest jego udział w utrzymywaniu domu. Czy sąd będzie to tak interpretował? Aktualnie nie stać mnie na spłacanie rat kredytu, czekam na zabezpieczenie alimentów. Czy to będzie bardzo niekorzystne dla mnie, jeśli na razie wstrzymam się z przelewaniem rat za kredyt mężowi i poczekam, aż podpisze aneks z bankiem, żeby kredyt schodził z mojego konta?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spłata kredytu po rozwodzie, kto powinien płacić i w jakiej wysokości?

Kredyt a podział majątku

„Długów zaciągniętych przez oboje małżonków nie można rozliczać przy podziale wspólnego majątku, gdyż mimo takiego podziału dług nadal się utrzymuje. Przerzucenie długu na tylko jednego z małżonków godziłoby w prawa wierzycieli. Jeśli dług zaciągnięty przez jednego z małżonków w czasie trwania wspólności ustawowej został zużyty na majątek wspólny i spłacony w okresie pomiędzy ustaniem wspólności a podziałem majątku wspólnego, to tak spłacona należność przestaje być długiem i przekształca się w roszczenie o zwrot nakładów na rzecz tego małżonka, który dokonał zapłaty. Roszczenie takie podlega rozliczeniu na podstawie art. 45 K.r.io.” (postanowienie SN 7 sędziów z dnia 5 grudnia 1978 r., sygn. akt III CRN 194/78).

Zgodnie z tezą postanowienia SN z 9 września 1976 r., sygn. akt III CRN 83/76: „Stosując odpowiednio art. 686 K.p.c. do postępowania o podział majątku wspólnego, sąd rozstrzyga w tym postanowieniu – i to ze skutkami wynikającymi z dyspozycji art. 618 § 3 w zw. z art. 688 i art. 567 § 3 K.p.c. – tylko o takich długach związanych z majątkiem wspólnym i ciążących w czasie trwania wspólności na obojgu małżonkach jako podmiotach wspólności majątkowej małżeńskiej, które zostały spłacone przez jednego z małżonków z własnych środków po ustaniu wspólności majątkowej, a przed dokonaniem podziału majątku wspólnego”. Mąż dokonuje samodzielnie spłat od chwili zniesienia wspólności ustawowej, stąd też stanowią one nakład z jego majątku osobistego na majątek wspólny. Oznacza to, iż może dochodzić zwrotu połowy rat już uiszczonego kredytu bankowego. Raty może rozliczać od chwili zniesienia wspólności ustawowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sporządzenie aneksu umowy kredytowej

Nie ma prawnej możliwości zmuszenia męża do aneksowania umowy. Kwestia ta uzależniona jest także od zgody banku, który raczej takowej nie wyrazi, gdyż straci wówczas dodatkowe zabezpieczenie kredytowe. Rozliczeniu w toku podziału majątku podlegają także rachunki związane z opłatami za mieszkanie. Kwestie alimentów nie mają znaczenia przy podziale majątku. Oczywiście po uzyskaniu zabezpieczenia będzie Pani mogła je egzekwować.

Sprawy o podział majątku są długotrwałe. Skutkiem samodzielnej spłaty kredytu przez męża będzie możliwość dochodzenia przez niego zwrotu połowy rat kredytu w toku sprawy działowej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna i Marek przed ślubem wspólnie wzięli kredyt na zakup mieszkania. Po zawarciu małżeństwa, Marek regularnie spłacał raty kredytu ze swojego konta, a Anna nie uczestniczyła w spłatach. Gdy po kilku latach zdecydowali się na rozdzielność majątkową, a następnie na rozwód, Marek zażądał od Anny zwrotu połowy kwoty, którą zapłacił na poczet kredytu od momentu ustanowienia rozdzielności majątkowej. Anna zastanawia się, czy ma obowiązek zwrotu tych pieniędzy, zwłaszcza że mieszkanie jest już w całości zapisane na nią.

 

Katarzyna i Piotr przed ślubem kupili dom, na który zaciągnęli wspólnie kredyt. Po ślubie Piotr przestał regularnie wpłacać pieniądze na spłatę kredytu, a wszystkie raty spłacała Katarzyna. Po kilku latach małżeństwa zdecydowali się na rozwód. Piotr, mimo że nie uczestniczył w spłatach przez dłuższy czas, zażądał od Katarzyny zwrotu połowy kwoty, którą wcześniej spłacił, twierdząc, że były to jego osobiste nakłady na wspólny majątek.

 

Ewa i Tomasz wzięli kredyt na dom jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Po ślubie Tomasz przepisał swoją część domu na Ewę, a kredyt wciąż spłacali wspólnie z jego konta. Gdy po kilku latach zdecydowali się na rozwód, Ewa wniosła o aneksowanie umowy kredytowej, aby mogła samodzielnie spłacać pozostałą część długu. Tomasz jednak nie zgodził się na taki krok, obawiając się utraty zabezpieczenia. Sąd musiał rozstrzygnąć, w jaki sposób powinna wyglądać spłata kredytu i czy Tomasz może domagać się zwrotu części spłaconych rat.

Podsumowanie

Podział majątku i spłata kredytu po rozwodzie to złożone kwestie, które wymagają dokładnej analizy i zrozumienia prawnych aspektów. Kluczowe jest ustalenie, od kiedy małżonek ma prawo domagać się zwrotu części spłaconych rat oraz jakie zobowiązania finansowe należy uwzględnić przy podziale majątku. Warto także pamiętać, że aneksowanie umowy kredytowej może być trudne, a kwestie alimentów i utrzymania dzieci nie wpływają na rozliczenie zobowiązań z tytułu kredytu.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online oraz usług tworzenia pism prawnych, aby skutecznie rozwiązać swoje sprawy związane z podziałem majątku, kredytami i rozwodami. Zaufaj ekspertom, którzy pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa i wybrać najlepszą strategię działania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Postanowienie Sądu Najwyższego 7 sędziów z dnia 5 grudnia 1978 r., sygn. akt III CRN 194/78
3. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 września 1976 r., sygn. akt III CRN 83/76

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »
x

Nie znalezłeś informacji na interesujący Cię temat?
Opisz sprawę naszemu prawnikowi

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny