Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Rozwód w Niemczech gdy ślub był w Polsce i podział majątku

• Zaktualizowano: 2024-10-08 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Mieszkamy z mężem w Niemczech już 26 lat, mamy dorosłe dzieci. Mamy tylko obywatelstwo polskie i ślub braliśmy w Polsce. Kupiliśmy tu dom, jest spłacony, w akcie notarialnym widnieje tylko mój mąż. Niestety jesteśmy krótko przed podjęciem decyzji o rozwodzie. Jak wygląda w Niemczech rozwód i jak wygląda podział majątku w naszym przypadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozwód w Niemczech gdy ślub był w Polsce i podział majątku

Rozwód w Polsce lub w Niemczech

Tytułem wstępu wskazuję, że jeśli ślub wzięto w Polsce, ale małżonkowie mieszkają w innym kraju, to mają prawo rozwieść się również w tym kraju.

W dniu 21.06.2012 r. weszło w Niemczech w życie Rozporządzenie Rady (UE) NR 1259/2010 w sprawie wprowadzenia w życie wzmocnionej współpracy w dziedzinie prawa właściwego dla rozwodu i separacji prawnej, zwane dalej Rzym III. Wszystkie przesłanki wymagane przez prawo niemieckie do wniesienia wniosku o rozwód muszą być spełnione - wymagana jest zaś przede wszystkim jednoroczna rozłąka małżonków – wówczas automatycznie małżeństwo uznaje się za nieudane i nie ma potrzeby wykazywać powodu rozstania się, natomiast wniosek o rozwód musi zostać złożony albo przez obydwu małżonków albo za zgodą drugiego. Jeśli zaś „separacja” trwa minimum 3 lata, to wówczas zawsze małżeństwo uznaje się za nieudane. Separacja nie oznacza jednak zamieszkiwania osobno, ale oznacza brak wspólnych relacji oraz odrębne prowadzenie gospodarstwa domowego. Generalnie w Niemczech i tak co do zasady jest obowiązkowa reprezentacja przez adwokata od prawa niemieckiego rodzinnego. Proces trwa tam średnio około 6 miesięcy; jeśli wnioskujemy o podział majątku, to czasem okres ten jest dłuższy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sprawa rozwodowa w Niemczech

Niemieckie sądy orzekają w idei równości stron po rozwodzie, tj. próbując nie dopuszczać do skrajnie niesprawiedliwego podziału majątku, a małżonkowie po rozwodzie winni mieć podobną stopę życiową.

Sprawa rozwodowa w Niemczech to koszt około 6 tys. w euro: wszystko zależy głównie od honorarium adwokata. Bezsprzecznie należałoby skonsultować rozwód w prawnikiem niemieckim z Niemczech. Wszak w Niemczech obowiązuje inne prawo rodzinne, inne postępowanie cywilne, w tym dotyczące działu spadku. Nie znajdą zastosowania do sprawy rozwodowej i działowej przepisy polskie. Niemieckie prawo nie zna czegoś takiego jak majątek wspólny. Natomiast niemiecki Kodeks cywilny chroni małżonka bez majątku, bowiem z chwilą podziału majątku następuje jego wyrównanie – przez porównanie majątku początkowego z majątkiem końcowym każdego małżonków i w wyniku tego porównania małżonek, którego przyrost majątku jest mniejszy, może żądać wyrównania od drugiego małżonka. W Polsce zaś majątek osobisty będzie majątkiem męża, Pani zaś miałaby co najwyżej roszczenie o zwrot nakładów z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, ale można żądać zwrotu nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny, natomiast nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Różnić jest wiele, ja staram się Pani przybliżyć jak wygląda rozwód w Niemczech, ale szczegóły Pani musi skonsultować z prawnikiem niemieckim, bowiem i tak jego reprezentacja jest tak obowiązkowa, chyba że wraz z mężem wystąpicie Państwo o rozwód za porozumieniem, wówczas adwokat niemiecki pomoże opracować stosowne pisma.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna i Marek mieszkają w Niemczech od 20 lat. Mają dwoje dorosłych dzieci i wspólnie kupili dom, który jest już spłacony, ale widnieje tylko na nazwisko Marka. Po rozwodzie Anna dowiaduje się, że niemieckie prawo nie uwzględnia majątku wspólnego tak jak w Polsce, jednak dzięki zasadzie wyrównania majątku ma prawo żądać rekompensaty, jeśli jej majątek przyrósł mniej niż majątek Marka.

 

Maria i Jan od lat prowadzą wspólne gospodarstwo domowe w Niemczech, ale na skutek oddzielnego życia w jednym domu w końcu podjęli decyzję o rozwodzie. Proces trwał rok, a ponieważ Maria była stroną słabszą finansowo, niemiecki sąd orzekł o wyrównaniu majątku, dzięki czemu otrzymała część wartości wspólnie nabytego majątku, mimo że formalnie nie była współwłaścicielką.

 

Ewa i Paweł, mimo że mają wspólny dom, postanowili rozwieść się w Niemczech. Po roku separacji Paweł złożył wniosek o rozwód, a Ewa postanowiła walczyć o swoje prawa, gdyż w akcie notarialnym widniało tylko nazwisko męża. Z pomocą adwokata udało jej się uzyskać wyrównanie majątku, co zabezpieczyło jej przyszłość finansową, mimo że nie była formalnym właścicielem nieruchomości.

Podsumowanie

Rozwód w Niemczech, mimo że różni się od polskich procedur, zapewnia ochronę interesów obu stron, zwłaszcza w kwestii podziału majątku. Dzięki zasadzie wyrównania majątku, małżonek, który finansowo ucierpiał, może otrzymać rekompensatę, nawet jeśli nie figurował w dokumentach jako właściciel nieruchomości. Ważne jest skonsultowanie sprawy z prawnikiem specjalizującym się w prawie niemieckim, aby zapewnić sprawiedliwe rozwiązanie.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w sprawach rozwodowych lub podziale majątku? Skorzystaj z naszych profesjonalnych porad prawnych online oraz przygotowania niezbędnych pism, aby skutecznie i bezpiecznie przejść przez cały proces. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »