• Zaktualizowano: 2025-04-06 • Autor: Katarzyna Bereda
Mąż mnie zdradzał, wyszło to na jaw dwa miesiące temu, po 20 latach małżeństwa, kiedy się okazało, że kochanka jest w ciąży. Wyprowadził się, ale codziennie przychodził, żeby mnie przepraszać i błagać o wybaczenie, mówił, że zgodzi się na wszystko, jeśli mu wybaczę. Uwierzyłam, był bardzo kochający, wyjechaliśmy na cudowny urlop. Nic nie wskazywało na kolejny szok. Po powrocie zrobił się niespokojny, nie chciał rozmawiać. Na 3 dzień wróciłam z pracy, a on był spakowany i oświadczył, że się wyprowadza, że nie chce mnie dłużej ranić. Nie wierzyłam, że to się dzieje naprawdę. Nie wiem, co robić, walczyć o rozwód z orzeczeniem o winie? Czy po tak krótkim czasie można już składać pozew, czy trzeba odczekać? Mamy 3 dzieci, najstarszy syn już nie mieszka z nami, jest dorosły, młodsze to nastolatki. Jest wspólne mieszkanie. Niedawno spłaciliśmy za nie kredyt hipoteczny – pieniądze pożyczone od moich rodziców i teraz im mamy spłacać. Mąż dzisiaj przyszedł i ponownie jest miły, obiecuje, że będzie mi pomagał. Jeśli się zgodzi przepisać na mnie mieszkanie, to gdzie mam się udać? Jak mam się zabezpieczyć, żeby jego nowe dziecko nie rościło sobie prawo do naszego dorobku? Zostałam z moją skromną wypłatą i nie stać mnie na adwokatów. Czy łatwo jest dostać rozwód, jeżeli sami go złożymy? Nie wiem, jak postąpić, on dzisiaj jest dobry, ale co jeśli coś mu się stanie? Co jeśli stwierdzi, że ma nową rodzinę i już mi nie będzie pomagał? Co powinnam zrobić?
Mimo wszystko, z uwagi na to, iż doszło do zdrady po stronie męża, proponuję, aby zaczęła Pani z nim rozmowę od tego, iż chce Pani dochodzić jego winy w rozpadzie małżeństwa, a następnie alimentów – albowiem to będzie Pani ewentualna karta przetargowa w podziale majątku. Oczywiście rozwód z orzeczeniem winy trwa dłużej, jednak w mojej ocenie powinna Pani dochodzić tej winy – chyba że mąż będzie Pani chciał zrekompensować odstąpienie od dochodzenia winy w ewentualnym podziale majątku. Mając bowiem na uwadze treść art. 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.):
§ 1. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.
§ 2. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
Przepis § 1 posługuje się pojęciem winy. Kodeks rodzinny i opiekuńczy jej nie definiuje, odwołując się w tym zakresie do Kodeksu cywilnego (K.c.), a ściślej, do przepisów tego Kodeksu dotyczących zobowiązań.
Zgodnie z orzecznictwem (wyr. SA w Katowicach z 12.3.2010 r., I ACa 35/10, niepubl.), orzekając w przedmiocie winy, sąd powinien ustalić, czy występuje sprzeczność zachowania się albo postępowania małżonka z normami prawnymi lub zasadami współżycia, określającymi obowiązki małżonków, a sprzeczności tej towarzyszy umyślność lub niedbalstwo tegoż małżonka. Ponadto między takim zachowaniem się lub postępowaniem małżonka a powstałym rozkładem pożycia małżeńskiego musi istnieć związek przyczynowy. Nie każde naruszenie obowiązków małżeńskich stanowić będzie o winie danego małżonka, lecz tylko te, które miało wpływ na spowodowanie (bądź utrwalenie) rozkładu pożycia małżeńskiego.
A.S. Tokarz zwraca uwagę (Zdrada małżeńska. Zadośćuczynienie za zerwanie więzi rodzinnych, PS 2011, Nr 4, s. 102–117, teza 1), iż: „prawo do małżeństwa (związku partnerskiego), jak i prawo do życia w takim związku i trwania w nim, prawo do założenia i posiadania rodziny, posiadania potomstwa (dzieci) należą do katalogu dóbr osobistych każdego człowieka”. Niewątpliwie (A.S. Tokarz, Zdrada małżeńska, teza 2): „w typowym związku przez akt małżeństwa rodzi się ważne dobro osobiste, jakim jest prawo do życia w stworzonym z udziałem dwojga osób związku, prawo do jego utrzymywania i pielęgnowania”. Natomiast (A.S. Tokarz, Zdrada małżeńska, teza 3): „zawiązanie jakiegokolwiek nowego związku emocjonalnego w trakcie małżeństwa jest zwykle wyłączone i niepożądane, jak i moralnie naganne. Zachowanie takie może być również uznane za bezprawne, w szczególności jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego”. Jak zostało powyżej wskazane, zdrada małżeńska stanowi przesłankę do orzeczenia rozwodu z orzeczeniem o winie drugiego małżonka.
Orzekając winę jednego z małżonków, sąd może zasądzić także alimenty dla małżonka niewinnego – jeżeli jego sytuacja na skutek rozwodu ulegnie pogorszeniu. Dlatego też, jeżeli zdrada jest niekwestionowana, proponuję jak najbardziej dochodzić winy małżonka lub dogadać się z mężem na podział majątku na Pani zasadach. Jeżeli nie czuje się Pani na siłach, proponuję skorzystać z pomocy adwokata.
Ewa i Marek – walka o winę
Ewa po 15 latach małżeństwa odkryła, że Marek ma romans. Postanowiła walczyć o rozwód z orzeczeniem o winie, licząc na wyższe alimenty. Proces trwał ponad dwa lata, Marek podważał jej zarzuty, a sąd wzywał świadków. W końcu Ewa wygrała, ale kosztowało ją to dużo nerwów i wydatków na prawnika.
Anna i Piotr – ugoda dla spokoju
Anna dowiedziała się o zdradzie Piotra i początkowo chciała walczyć w sądzie. Jednak po rozmowie z prawnikiem zdecydowała się na ugodę. W zamian za rezygnację z orzeczenia winy, Piotr zgodził się przepisać na nią mieszkanie i płacić alimenty na dzieci. Dzięki temu uniknęli długiej batalii sądowej.
Kasia i Tomasz – zmiana zdania
Kasia początkowo chciała polubownego rozwodu, ale kiedy Tomasz po kilku miesiącach przestał płacić na dzieci, żałowała swojej decyzji. Gdyby walczyła o orzeczenie winy, mogłaby liczyć na zabezpieczenie finansowe. Ostatecznie musiała ponownie wnieść sprawę do sądu, co trwało kolejny rok.
Decyzja o rozwodzie po zdradzie nie jest łatwa – warto rozważyć, co będzie dla nas korzystniejsze: walka o orzeczenie winy czy ugoda. Choć proces z orzeczeniem winy może być dłuższy i bardziej kosztowny, daje szansę na lepsze zabezpieczenie finansowe. Z kolei ugoda pozwala uniknąć stresu i szybsze zamknięcie tego etapu życia, pod warunkiem, że druga strona dotrzyma warunków porozumienia.
Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub profesjonalnego pisma rozwodowego? Oferujemy kompleksowe wsparcie online w zakresie rozwodów, podziału majątku i alimentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 marca 2010 r., I ACa 35/10, niepubl.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika