Rozwód po zdradzie, jak zabezpieczyć swoje prawa?

• Zaktualizowano: 2024-07-30 • Autor: Katarzyna Bereda

W lipcu tego roku zawarłem związek małżeński w placówce konsularnej w Edynburgu. Niestety ze strony żony doszło do niewierności małżeńskiej, więc planuję rozwód. Jak wygląda cały proces? Jakie są koszty? Wiem, że odradza się zazwyczaj procedury rozwodowej z orzeczeniem o winie. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Czy musimy przejść przez proces separacji? Czy to prawda, że rozwody nie są uznawane, jeżeli związek małżeński jest krótszy niż rok (przed małżeństwem byłem z partnerką 11 lat)? Mamy dwoje dzieci. Jak to wpływa na proces? Chciałbym, żeby dzieci zostały pod moją opieką.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozwód po zdradzie, jak zabezpieczyć swoje prawa?

Złożenie pozwu o rozwód

W pierwszej kolejności wskazuję, iż nie ma konieczności składania pozwu o separację – jeżeli są Państwo zdecydowani na rozwód, to można od razu wnosić pozew o rozwód. Nie ma także znaczenia czas trwania małżeństwa, można wnioskować o rozwód w każdym czasie.

Zgodnie z treścią art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie: K.r.io.): „jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”. Przesłanką konieczną orzeczenia rozwodu (tzw. przesłanką pozytywną, dodatnią) jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków.

Zupełny rozkład pożycia polega na ustaniu wspólnego życia małżonków na wszelkich jego płaszczyznach. Najczęściej przejawia się zerwaniem małżeńskiej więzi duchowej (uczuciowej), fizycznej (intymnej) oraz gospodarczej. Rozkład pożycia jest trwały, gdy w świetle zasad doświadczenia życiowego oraz okoliczności konkretnej sprawy można przyjąć, że powrót małżonków do wspólnego życia nie nastąpi. Orzekanie o winie rozkładu pożycia reguluje art. 57 K.r.io. Sądem właściwym do orzekania w sprawach o rozwód jest sąd okręgowy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Zgodnie z treścią art. 41 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.) „powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda”.

Z uwagi na powyższe proszę złożyć pozew w sądzie okręgowym w okręgu Państwa miejsca zamieszkania. Jeżeli są Państwo zgodni, proszę wskazać zgodne wnioski w pozwie rozwodowym. W uzasadnieniu może Pan wskazać jedynie, iż przyczyną rozwodu jest np. niezgodność charakterów, od dawna ustała więź fizyczna i emocjonalna, a więc rozwód jest zasadny, albowiem spełnione zostały przesłanki zupełnego i trwałego rozpadu pożycia. Poza tym krótko może Pan opisać Państwa niezgodność i przyczyny rozpadu pożycia. Jeżeli natomiast zdecyduje się Pan na rozwód z orzeczeniem o winie – to jeżeli żona nie uzna takiego roszczenia na pierwszej rozprawie – to proszę się spodziewać dłuższego postępowania dowodowego, a więc przedłużenia samego procesu. Jeżeli więc nie zależy Panu na rozwodzie z orzeczeniem o winie i nie chce się Pan starać o alimenty od żony, proponuję rozwieźć się polubownie, bez orzeczenia o winie.

Oprócz tego pozew powinien odpowiadać warunkom określonym w art. 187 K.p.c.:

„§ 1. Pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać:

1) dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;

11) oznaczenie daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia;

2) przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu;

3) informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia”.

Ponadto w pozwie o rozwód należy wskazać, czy żąda Pan orzeczenia o winie, czy też pomija Pan niniejszą kwestię oraz Pana roszczeniem jest brak orzeczenia o winie – co jak wskazałam, znacznie przyspieszy procedurę. Zgodnie bowiem z powyższym, a także treścią art. 57 K.r.io.:

„§ 1. Orzekając rozwód, sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

§ 2. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Opłata od pozwu wynosi 600,00 zł”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Forma złożenia pozwu i ustalenie opieki nad dziećmi

Pozew może zostać złożony bezpośrednio w siedzibie sądu lub wysłany pocztą. Nie ma możliwości złożenia pozwu drogą elektroniczną. Po złożeniu pozwu żona musi złożyć odpowiedź na pozew, a następnie sąd wyznacza rozprawę, na której są Państwo przesłuchiwani – jeżeli stanowisko jest zgodne, następuje rozwód.

Jeżeli mają Państwo małoletnie dzieci, sąd w wyroku rozwodowym musi orzec także o miejscu pobytu dzieci, władzy rodzicielskiej rodziców względem dzieci, obowiązku alimentacyjnym wobec dzieci oraz ewentualnych kontaktach rodzica z dziećmi. Jeżeli są Państwo zgodni w zakresie opieki nad dziećmi, to nie przedłuża to procesu – w przypadku sporu konieczne będzie postępowanie dowodowe.

Przykłady

Niewierność małżeńska i decyzja o rozwodzie

Michał i Ania pobrali się w lipcu w Edynburgu. Niestety, już kilka miesięcy później Michał odkrył, że Ania go zdradza. Po długich rozmowach, Ania przyznała się do zdrady, a Michał zdecydował się na rozwód z orzeczeniem o winie żony. Michał chciał zabezpieczyć opiekę nad dwójką ich dzieci i uzyskać rozwód jak najszybciej. Po złożeniu pozwu i przedstawieniu dowodów niewierności, sąd uznał winę Ani i przyznał Michałowi opiekę nad dziećmi. Proces trwał dłużej niż rozwód bez orzekania o winie, ale Michał czuł, że sprawiedliwość została wymierzona.

 

Długotrwały rozkład pożycia i zdrada

Piotr i Kasia byli małżeństwem od pięciu lat, ale ich związek zaczął się psuć. Brak komunikacji, częste kłótnie i brak intymności spowodowały, że ich relacja uległa rozpadowi. Piotr dowiedział się, że Kasia spotyka się z innym mężczyzną. Zdecydował się na rozwód z orzeczeniem o winie żony, aby mieć lepsze warunki w negocjacjach dotyczących podziału majątku i opieki nad ich małą córką. Proces rozwodowy był trudny i długi, ale sąd przyznał winę Kasi i przyznał Piotrowi większy udział w opiece nad dzieckiem.

 

Rozwód bez separacji

Jan i Ewa byli małżeństwem przez zaledwie kilka miesięcy, kiedy Jan odkrył, że Ewa utrzymuje relacje z byłym partnerem. Jan nie chciał przechodzić przez proces separacji i zdecydował się na bezpośredni rozwód z orzeczeniem o winie Ewy. Jan złożył pozew, wskazując na zdradę jako główny powód rozpadu małżeństwa. Sąd, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, uznał winę Ewy i orzekł rozwód na korzyść Jana. Dzięki temu Jan mógł szybko zakończyć małżeństwo i skupić się na budowaniu nowego życia.

Podsumowanie

Rozwód z orzeczeniem o winie żony może być skomplikowanym i długotrwałym procesem, wymagającym solidnych dowodów na niewierność lub inne naruszenia małżeńskie. Choć może prowadzić do korzystniejszych warunków opieki nad dziećmi i podziału majątku, warto rozważyć, czy emocjonalne i finansowe koszty takiego postępowania są warte osiągniętych korzyści. Decyzja o rozwodzie z orzeczeniem o winie powinna być dobrze przemyślana, z uwzględnieniem wszystkich zalet i wad tego rozwiązania.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej online? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe porady i wsparcie w sporządzaniu pism procesowych, w tym pozwów o rozwód z orzeczeniem o winie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »
x

Nie znalezłeś informacji na interesujący Cię temat?
Opisz sprawę naszemu prawnikowi

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny