Rozstanie z mężem, nowy partner, co z opieką nad dziećmi?

• Zaktualizowano: 2025-03-17 • Autor: Katarzyna Bereda

Właśnie poinformowałam rodzinę (mamę, brata), że chcę odejść od męża. Jakiś czas temu wynajęłam mieszkanie i teraz pomieszkuję trochę w domu, trochę w tym drugim mieszkaniu. Z mężem mamy 2 dzieci w wieku 7 i 8 lat. On nie chce się zgodzić, abyśmy dzielili się opieką nad dziećmi, dlatego żyję na dwa domy. Piorę, gotuję, sprzątam, odrabiam z dziećmi lekcje i spędzam z nimi czas. Domyślam się, że mąż nie chce, żebym zabierała dzieci do tego drugiego mieszkania, bo obawia się, że poznają mojego nowego partnera. Czy takie moje pomieszkiwanie będzie działać na moją niekorzyść przy rozwodzie i podziale opieki nad dziećmi? Czy sąd to źle oceni w kontekście opieki nad dziećmi? Nie upierałam się, aby zabrać je z domu, bo nie chciałam bardziej krzywdzić męża, ale teraz myślę, że może z tego wyniknąć problem dla mnie. Moją ponawianą propozycję, abyśmy dzielili się opiekę nad dziećmi po równo, mąż odrzuca. Jego stanowisko jest takie, że jeśli zdecydowałam się odejść, to one zostają z nim. Nie wiem, jak mam dalej postępować i proszę o radę. Dodatkowo moja rodzina zagroziła, że jeśli rozstanę się z mężem, staną po jego stronie i będą go wspierać, aby dzieci zostały z nim.

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozstanie z mężem, nowy partner, co z opieką nad dziećmi?

Nadrzędność zasady dobra dzieci

W pierwszej kolejności podnoszę, iż dla ustanowienia opieki nad dziećmi nie ma znaczenia Pani relacja z mężem – nie ma znaczenia, czy doszło do zdrady, czy też poznała Pani nowego partnera. W zakresie bowiem orzekania o opiece nad dziećmi sąd bierze pod uwagę jedynie dobro dzieci. W mojej ocenie obecna sytuacja jest trochę niejasna, albowiem musi Pani zdecydować, z kim będą zamieszkiwały dzieci po rozwodzie i jak Pani widzi się w tej sytuacji.

Najlepiej byłoby ustalić te kwestie z mężem przed orzeczeniem rozwodu, albowiem sąd będzie Państwa dopytywał, jak Państwo to widzą. Obecnie widzę, że nie wie Pani do końca, jak ma wyglądać sytuacja po rozwodzie i co będzie dobre dla dzieci – dlatego proszę się ostatecznie zdecydować, czy dzieci mają zamieszkać z Panią, czy z mężem. Nie ma tu znaczenia Pani obecny partner – sąd przy orzekaniu w tym zakresie nie będzie brał tego pod uwagę, jeżeli dzieci będą chciały zostać z Panią.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Istota i treść władzy rodzicielskiej

Zgodnie bowiem z treścią art. 95 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera definicji władzy rodzicielskiej ani też nie wymienia wyczerpująco jej składników.

Najbardziej „wymowny” z tego punktu widzenia jest art. 95 § 1 K.r.o., który jako składniki władzy rodzicielskiej wymienia pieczę nad osobą dziecka oraz pieczę nad jego majątkiem, a także wychowywanie dziecka. Równocześnie użyty przed tym wyliczeniem zwrot „w szczególności” wskazuje na to, że nie jest ono wyczerpujące. Chcąc przeto dać pełną odpowiedź na pytanie, jakie są elementy władzy rodzicielskiej, trzeba posłużyć się także dalszymi przepisami, a zwłaszcza art. 98. Stosownie do tego, doktryna dzieli całość władzy rodzicielskiej na następujące człony: 1) pieczę nad osobą dziecka; 2) zarząd majątkiem dziecka oraz 3) reprezentowanie dziecka (zob. K. Jagielski, Istota i treść władzy rodzicielskiej, SC 1963, t. II, s. 122; Winiarz, Gajda, Prawo rodzinne, s. 205). Rodzice powinni władzę rodzicielską sprawować w taki sposób, aby wszystkie ich poczynania odpowiadały interesom dziecka. Wypowiadając tę myśl, art. 95 § 3 odwołuje się do dwu wskazań, nakazuje bowiem wykonywać władzę rodzicielską tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Tak np. J. Ignatowicz, M. Nazar, Prawo rodzinne, Warszawa 2016, s. 525.

W istocie jednak jest to wskazanie jednolite, w pełni harmonijne, właściwie bowiem rozumiany interes dziecka jest zawsze zbieżny z interesem ogólnospołecznym. W doktrynie zasada dobra dziecka jest zaliczana do kategorii klauzul generalnych (por. Szer, Prawo rodzinne, s. 263).

Rozwód a opieka nad dziećmi

Dlatego też, w mojej ocenie, obecnie najważniejsze jest podjęcie przez Panią decyzji, jak widzi Pani sytuację dzieci po rozwodzie – kto będzie sprawował pieczę nad dziećmi, czy Pani, czy mąż. Lepiej jest porozumieć się z mężem, porozmawiać, jak Państwo widzą dalszą przyszłość dzieci.

Jeśli już jest Pani zdecydowana co do definitywnego rozstania z mężem, proszę złożyć pozew o rozwód wraz z wnioskiem o pieczę naprzemienną nad dziećmi. Jak wskazałam, zdrada nie ma znaczenia przy opiece nad dziećmi, sąd orzeka, opierając się na generalnej zasadzie dobra dzieci. Natomiast co do Pani „pomieszkiwania” raz tu, a raz tu — w mojej ocenie taka sytuacja może niekorzystnie wpłynąć na Pani odbiór przez sąd. Powinna bowiem Pani jasno ustalić, jak dalej ma wyglądać opieka nad dziećmi.

Przykłady

Przykład 1

Ania i Michał – Ania, matka dwójki dzieci, zdecydowała się na rozwód po tym, jak poznała nowego partnera. Mimo że próbowała ustalić z Michałem, swoim mężem, równy podział opieki nad dziećmi, on stanowczo się sprzeciwił, obawiając się wpływu nowego partnera na ich dzieci. Ania, pomieszkując na zmianę w wynajętym mieszkaniu i wspólnym domu, martwiła się, że jej sytuacja mieszkaniowa może zostać źle odebrana przez sąd, co mogłoby negatywnie wpłynąć na decyzję dotyczącą opieki nad dziećmi.

 

Przykład 2

Ewa i Tomasz – Po rozstaniu z mężem, Ewa próbowała znaleźć sposób na dzielenie się opieką nad ich 10-letnią córką. Tomasz jednak uważał, że córka powinna zostać z nim, skoro Ewa wyprowadziła się z domu. Ewa wynajęła mieszkanie w pobliżu szkoły córki, by móc łatwiej uczestniczyć w jej codziennym życiu, jednak Tomasz obawiał się, że nowy partner Ewy będzie miał zły wpływ na dziecko, co prowadziło do licznych sporów między nimi.

 

Przykład 3

Kasia i Piotr – Kasia, po rozstaniu z mężem Piotrem, zaczęła nowy związek. Choć chciała, by ich dwoje dzieci spędzało czas z obojgiem rodziców, Piotr nie chciał się na to zgodzić, twierdząc, że dzieci powinny pozostać w stabilnym środowisku, z dala od nowego partnera Kasi. Kasia, żyjąc na dwa domy i próbując pogodzić obowiązki domowe z wychowywaniem dzieci, zastanawiała się, czy jej obecna sytuacja wpłynie na decyzję sądu dotyczącą opieki nad dziećmi.

Podsumowanie

Kluczowe w kwestii opieki nad dziećmi po rozwodzie jest dobro dzieci, niezależnie od relacji między rodzicami czy pojawienia się nowego partnera. Ważne jest, aby rodzice wspólnie ustalili, jak ma wyglądać opieka nad dziećmi, ponieważ sąd będzie kierował się przede wszystkim interesem najmłodszych. Jasne określenie planu opieki może pomóc uniknąć nieporozumień i zapewnić stabilność dzieciom w trudnym czasie.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online, aby dowiedzieć się, jak najlepiej przygotować się do rozwodu i zabezpieczyć interesy swoich dzieci. Oferujemy również pomoc w sporządzaniu pism sądowych, aby zapewnić Ci wsparcie na każdym etapie postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz. U. 1964 r. Nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl