Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Rozliczenia majątkowe w małżeństwie, co z lokalem i samochodem przy wspólnocie majątkowej?

• Zaktualizowano: 2024-11-29 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mam pytanie o rozliczenia majątkowe z mężem. Teściowa chce przepisać lokal, w którym mam swój gabinet, na mojego męża. Mamy wspólnotę majątkową. Cały remont finansowałam ja. Mąż twierdzi, że będę mu musiała płacić czynsz. We wspólnym domu ja za wszystko płacę, on odkłada swoją emeryturę albo inwestuje. Czy opłacanie co miesiąc jakiejś kwoty, z tytułem, że to na spłatę udziałów w lokalu, w razie rozwodu da mi prawo do części tej nieruchomości? Mam też spłacić mu do końca pożyczkę, jaką dał mi na samochód. Czy jak zrobię przelew z tytułem zwrotu, to w razie rozwodu będzie miał prawo do 50% pojazdu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozliczenia majątkowe w małżeństwie, co z lokalem i samochodem przy wspólnocie majątkowej?

Udziały w lokalu

Ten lokal nie będzie Pani, nawet jeśli będzie Pani wpłacała mężowie pieniądze za najem czy używanie. Jeśli chce Pani taką umowę zawrzeć z mężem, to proszę to zrobić na piśmie – w zamian za wpłaty w określonej wysokości – po upływie określonego czasu albo po wpłacie określonej kwoty – on przeniesie na Pani rzecz udział we współwłasności nieruchomości – lokalu. Będzie to tzw. umowa przedwstępna. W innym wypadku nie udowodni Pani i nie będzie miała roszczeń o przeniesienie własności.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Użyczenie nieruchomości

Jak rozumiem użytkuje Pani lokal od teściowej na zasadzie użyczenia, nie najmu. Umowa użyczenia co do zasady ma charakter nieodpłatny, jednakże art. 713 Kodeksu cywilnego stanowi, iż biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Poprzez zwykłe koszty utrzymania należy rozumieć wydatki i nakłady pozwalające zachować rzecz w stanie nie pogorszonym, utrwalającym jej właściwości i przeznaczenie.

Roszczenie o zwrot nakładów

Roszczenie o zwrot nakładów jest elementem stosunku prawnego, na gruncie którego dokonano nakładów, a jeżeli przepisy o tym stosunku nie regulują rozliczenia wówczas zgodnie z treścią art. 230 Kodeksu cywilnego mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 224–226 Kodeksu cywilnego. Nakłady te zmierzały do ulepszenia rzeczy, roszczenie natomiast o zwrot nakładów użytecznych powstaje i staje się wymagalne w chwili wydania rzeczy właścicielowi, o ile występuje zwiększenie wartości rzeczy, także i roszczenie o zwrot innych nakładów staje się konieczne z momentem zwrotu rzeczy, dopiero bowiem wtedy można określić w jakim zakresie nie znalazły pokrycia w korzyściach, które uzyskano z rzeczy, stosownie do treści art. 226. Chwila wydania rzeczy to chwila, kiedy stają się wymagalne roszczenia posiadacza z tytułu wszelkich nakładów. Warunkiem sine qua non występowania z roszczeniami jest faktyczne wydanie rzeczy właścicielowi bądź co najmniej wyrażenie przez dłużnika gotowości wydania rzeczy właścicielowi, a brak spełnienia tej przesłanki skutkuje w każdym przypadku przedwczesnością roszczeń dłużnika z art. 226.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Umowy z mężem i teściową

Jeśli zwróci Pani lokal teściowej – ma Pani prawo żądać od niej zwrotu nakładów na lokal.

Z mężem proszę podpisać umowę co do spłat i obowiązku przeniesienia na Pani rzecz współwłasności lokalu. W przeciwnym wypadku nie uzyska Pani nigdy tytułu prawnego do tego lokalu. Będzie mu Pani płaciła najem. Nic więcej.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Samochód we wspólnocie majątkowej i inne wydatki

Auto kupione w trakcie małżeństwa jest Państwa wspólne. Nie musi Pani spłacać męża. Nie macie rozdzielności majątkowej. Auto jest w połowie własnością męża i Pani, bez względu na to, kto wyłożył pieniądze na jego zakup.

Jeśli mąż nie dokłada się do utrzymania domu, proszę podać go do sądu o przyczynianie się do pokrywani potrzeb rodziny, to coś na analogicznej zasadzie jak alimenty, mąż będzie zobowiązany do przekazywania Pani części swojej emerytury na utrzymanie domu i wyżywienie rodziny.

Przykłady

Remont mieszkania bez udziału męża
Maria i Andrzej mają wspólnotę majątkową, a mieszkanie należy formalnie do obojga. Maria jednak sfinansowała remont z własnych oszczędności. Teraz, przy ewentualnym rozwodzie, obawia się, że Andrzej będzie rościł sobie prawa do części mieszkania, mimo że nie dołożył się do remontu. Maria planuje zabezpieczyć swoją sytuację, sporządzając umowę z mężem dotyczącą rozliczeń nakładów finansowych na nieruchomość.

 

Lokal pod działalność zawodową
Ewa prowadzi swój gabinet w mieszkaniu, które teściowa planuje przepisać na jej męża, Jana. Pomimo wspólnoty majątkowej, Jan twierdzi, że Ewa będzie musiała mu płacić czynsz za korzystanie z lokalu po przepisaniu. Ewa zastanawia się, czy istnieje możliwość, aby w zamian za płacenie czynszu nabyć prawo do części tej nieruchomości w przyszłości.

 

Zakup samochodu na wspólny kredyt
Anna i Piotr wspólnie wzięli kredyt na samochód, jednak Anna spłaca większość rat, ponieważ Piotr inwestuje swoje pieniądze w inne projekty. Zastanawiają się, jak podzielić pojazd w przypadku rozwodu, zwłaszcza że Anna opłaciła większość zobowiązań związanych z jego zakupem. Czy ten fakt będzie miał wpływ na podział auta, które formalnie należy do obojga w ramach wspólnoty majątkowej?

Podsumowanie

Rozliczenia majątkowe między małżonkami mogą prowadzić do niejasności, szczególnie w sytuacjach, gdy jedno z małżonków finansuje remonty, zakupy czy inwestycje. Aby uniknąć konfliktów, warto zawierać pisemne umowy dotyczące nakładów na wspólny majątek lub udziałów w nieruchomościach. Dobrze jest także rozważyć formalne uregulowanie podziału majątku, co zabezpieczy interesy obu stron na wypadek rozwodu.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz sporządzanie pism w sprawach majątkowych i rodzinnych, które pomogą Ci w zabezpieczeniu Twoich interesów oraz praw w trudnych sytuacjach życiowych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i profesjonalne wsparcie prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »