• Zaktualizowano: 2024-10-27 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Pracuję w Anglii od sześciu lat. Wszystkie odłożone pieniądze wysyłałem na konto żony. Część szła na rachunki, cześć na dzieci, kupiłem żonie auto i co tylko chciała, wyremontowałem połowę domu teściów, bo tam mieszkamy. Dbałem o rodzinę, jak tylko mogłem, odłożyliśmy znaczną sumkę w gotówce. Tymczasem po kłótni z żoną teściowie zabronili mi wejścia do domu. Żona stwierdziła, że wszystko jest jej, nawet nie chce mi oddać moich oszczędności, ani udostępnić samochodu. Mamy intercyzę, czy jest możliwość odzyskania pieniędzy na drodze prawnej?
Skoro mają Państwo rozdzielność majątkową, to Pana dochody są wyłącznie Pana majątkiem. Wszystko, co zostało za nie kupione, także powinno stanowić Pana majątek.
Nie wie, co Pan ma na myśli, mówiąc, że kupił Pan żonie auto. W jaki sposób? Czy Pan podpisał umowę, czy żona? Kupił Pan i jej darował, czy darował Pan jej środki na zakup, czy zakupiła sobie auto ze środków przesłanych przez Pana na jej konto.
Od żony nie może Pan dochodzić zwrotu nakładów na dom teściów – tylko od teściów. Musiałby Pan wykazać – udowodnić - wysokość tych nakładów.
Przy ustalaniu wartości nakładów według zasad rynkowych wartość nakładów odpowiada różnicy wartości nieruchomości uwzględniającej jej stan po dokonaniu nakładów i wartości nieruchomości uwzględniającej jej stan przed dokonaniem nakładów, przy czym dla ustalenia różnicy wartości nieruchomości określa się jej wartość rynkową, a nie wartość odtworzeniową.
Z żoną może Pan dochodzić rozliczenia nakładów z Pana majątku odrębnego na jej majątek (tu – o ile nie było darowizny – można rozliczyć wartość auta). W orzeczeniu z dnia 23 lipca 2014 r. Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że pomimo rozdzielności majątkowej, przy rozliczeniu małżonków nie jest wykluczone stosowanie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu stosuje się do świadczenia nienależnego (art. 410 § 1 K.c.). Świadczenie nienależne stanowi swoistą odmianę instytucji jaką jest bezpodstawne wzbogacenie. Przesłankami bezpodstawnego wzbogacenia są: wzbogacenie się z majątku jednej osoby kosztem majątku innej osoby, istnienie związku między wzbogaceniem a zubożeniem oraz konieczność wystąpienia wzbogacenia bez podstawy prawnej (zob. art. 405 K.c.). Z kolei świadczenie nienależne jest wtedy, gdy ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia (art. 410 § 2 K.c.).
Remont domu teściów
Marek przez sześć lat pracy w Anglii wysyłał pieniądze żonie, z czego część zainwestowano w remont domu teściów. Gdy jednak relacje z żoną i teściami się pogorszyły, Marek został wyrzucony z domu, w którym mieszkał z rodziną. Zwrócił się do prawnika, aby odzyskać poniesione nakłady na remont nieruchomości teściów. Sąd uznał, że Marek może dochodzić zwrotu wydatków od teściów, jednak musiał przedstawić dowody na poniesione nakłady oraz ich wysokość.
Zakup samochodu dla żony
Anna, będąc w związku z rozdzielnością majątkową, otrzymywała regularne przelewy od męża, w tym pieniądze na zakup nowego samochodu. Gdy doszło do rozstania, żona twierdziła, że samochód jest jej własnością, bo pieniądze były darowizną. Mąż wniósł sprawę do sądu, argumentując, że nie było umowy darowizny, a samochód został zakupiony z jego środków. Sąd orzekł, że mąż ma prawo domagać się rozliczenia nakładów, o ile nie wykazano darowizny.
Oszczędności na koncie żony
Piotr, pracując za granicą, wysyłał żonie pieniądze na wspólne wydatki oraz na oszczędności. Po rozwodzie żona odmówiła podziału oszczędności, twierdząc, że to jej środki. Piotr wytoczył sprawę o zwrot oszczędności, powołując się na rozdzielność majątkową, według której środki zgromadzone przez niego były jego własnością. Sąd nakazał żonie zwrócenie części pieniędzy, które nie były przeznaczone na wspólne wydatki.
W przypadku rozdzielności majątkowej małżonkowie powinni szczególnie dbać o dokumentowanie nakładów na majątek drugiej strony oraz majątek osób trzecich, takich jak teściowie. Brak takiej dokumentacji może utrudnić odzyskanie poniesionych wydatków w przypadku konfliktu. Prawo umożliwia jednak dochodzenie zwrotu nakładów, o ile zostanie udowodnione, że nie były one darowizną, a stanowiły inwestycję z majątku odrębnego.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dostosowanych do indywidualnych potrzeb, w tym dotyczących rozdzielności majątkowej, zwrotu nakładów oraz sporów majątkowych. Szybko i skutecznie pomożemy Ci rozwiązać trudności prawne, oszczędzając Twój czas. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Źródła:
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika