Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Przerwanie nauki przez córkę a alimenty

• Autor: Eliza Rumowska

Córka moja, która ma 19 lat, w kwietniu tego roku porzuciła naukę - szkołę zawodową, nie kończąc jej. Argumentowała to chęcią usamodzielnienia się, zarabiania własnych pieniędzy i odciążenia mnie z alimentów, które jej płacę. Moje prośby, by tego nie robiła, nie dotarły do niej. Przerwała szkołę i rozpoczęła pracę na pół etatu. Póki co nie uczy się dalej. Chcę wystąpić do sądu o zmniejszenie alimentów z 400 do 250 zł. Czy mam do tego podstawy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przerwanie nauki przez córkę a alimenty

Zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego lub obniżenie wysokości alimentów na dziecko

Zacznę od  wyjaśnienia, że alimenty zasądzone wyrokiem sądowym tylko wyrokiem powinny zostać zmienione lub zniesione. Dlatego proszę samowolnie niczego nie zmieniać, ale uczynić to w ramach sprawy sądowej. Zawsze ma Pan prawo wskazać datę obniżenia alimentów nieco wstecz od daty okoliczności, które to uzasadniają.

Dlatego teraz przedstawię, w jakich okolicznościach przepisy prawa rodzinnego (Kodeks rodzinny i opiekuńczy) opierają zwolnienie się, uchylenia się z alimentacji lub zmniejszenie. Nie jest to kryterium wieku, ani uzyskania wykształcenia podane jako przesłanki ustawowe, choć nie są one bez znaczenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Czy usamodzielnienie się dziecka oznacza dla rodzica zniesienie obowiązku alimentacyjnego względem niego?

Bowiem w temacie alimentacji dzieci pełnoletnich przepisy wprowadzają dodatkowe kryteria oceny zasadności alimentacji, co zwiększa oczywiście szanse na uchylenie się od alimentacji dziecka dorosłego lub tez obniżenie alimentów, gdy dziecko uzyskuje własne dochody – Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi:

Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

Jeżeli więc dochody Pana córki wystarczają na jej utrzymanie i usamodzielnienie się, do czego tak dąży, nawet tym uzasadniając rzucenie szkoły – to proszę to wykorzystać do obniżenia alimentów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

 

Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego

 Kluczowym w przepisem będzie norma mówiąca o zmianie sytuacji po stronie uprawnionej:

Art. 138. [Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego]

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”/

Jeśli tak jest, ma Pan podstawy wystąpić o zniesienie alimentów. Jednak w tym przypadku dopatruje się większych szans w zakresie ewentualnego zmniejszenia alimentów. Dlatego powinien Pan wystąpić do sądu jak najszybciej o zmianę wyroku alimentacyjnego. W razie potrzeby – służę pomocą w przygotowaniu pisma procesowego.

Przykłady

 

Przykład Kasi z Krakowa

Kasia, 20-letnia studentka, zdecydowała się przerwać naukę na uniwersytecie, aby podjąć pracę w branży IT. Jej decyzja była podyktowana chęcią niezależności finansowej oraz zainteresowaniem szybko rozwijającym się sektorem technologicznym. Mimo że zarobki Kasi pokrywają jej bieżące potrzeby, jej ojciec, który płacił alimenty, zastanawia się, czy może wystąpić o ich obniżenie, skoro Kasia nie kontynuuje edukacji, ale już samodzielnie zarabia.

 

Historia Tomasza z Gdańska

Tomasz, ojciec 19-letniej Ani, która zrezygnowała ze studiów, by rozpocząć karierę modelki, początkowo był przeciwny jej decyzji. Ania szybko zaczęła zarabiać, co umożliwiło jej samodzielne utrzymanie się. Tomasz, widząc, że Ania nie potrzebuje już jego wsparcia finansowego, złożył wniosek do sądu o zakończenie obowiązku alimentacyjnego. W odpowiedzi sąd obniżył alimenty, biorąc pod uwagę nową sytuację finansową Ani.

 

Opowieść o Michale z Warszawy

Michał regularnie płacił alimenty na rzecz swojej 18-letniej córki, Laury, która postanowiła przerwać naukę w technikum, by pracować w salonie fryzjerskim. Mimo iż Laura zarabiała wystarczająco, by pokryć swoje koszty życia, Michał miał wątpliwości co do jej decyzji o rezygnacji ze szkoły. Wobec tego Michał skonsultował się z prawnikiem, aby dowiedzieć się, czy i w jaki sposób może ubiegać się o zmniejszenie kwoty alimentów, biorąc pod uwagę fakt, że Laura nie kontynuuje edukacji, ale jest już ekonomicznie niezależna.

Podsumowanie

 

Przerwanie nauki przez pełnoletnią córkę i jej decyzja o samodzielnym zarabianiu mogą wpłynąć na obowiązki alimentacyjne rodzica. Zgodnie z polskim prawem rodzinnym i opiekuńczym, rodzic ma prawo wystąpić do sądu o zmianę wysokości alimentów, gdy dochody dziecka są wystarczające do samodzielnego utrzymania. Wszelkie zmiany w zakresie alimentów powinny być dokonywane przez sąd, co gwarantuje, że decyzje te będą uwzględniać aktualną sytuację finansową i życiową zarówno rodzica, jak i dziecka.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej lub wsparcia w przygotowaniu pism sądowych dotyczących alimentów? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online, oferujemy profesjonalne doradztwo i pomoc w nawigowaniu przez procedury sądowe, abyś mógł skutecznie zadbać o swoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka? Nasi prawnicy służą pomocą. Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »