Przepisanie mieszkania na dziecko z gwarancją zameldowania bez prawa do zamieszkania

• Zaktualizowano: 2024-10-05 • Autor: Tomasz Krupiński

Jestem rozwiedziona od 5 lat. Nie dokonaliśmy z mężem podziału majątku (wspólnego mieszkania). W związku z tym mój eksmąż był cały czas zameldowany w naszym mieszkaniu, pomimo że wynajmuje lokal w innym miejscu. Obecnie nasz syn skończył 18 lat i były mąż postanowił przepisać na niego swoją połowę mieszkania. Dodatkowo chce, aby w akcie notarialnym znalazł się zapis, że gwarantujemy mu zameldowanie pod tym adresem przez co najmniej 10 lat, ale bez prawa do zamieszkania. Pomysł wydaje mi się kontrowersyjny. Czy taki zapis może mieć dla mnie jakieś negatywne skutki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisanie mieszkania na dziecko z gwarancją zameldowania bez prawa do zamieszkania

Meldunek a prawo do mieszkania

W realiach sprawy nie widzę kontrowersji, a wręcz szansę dla Pani na uzyskanie korzystnego podziału majątku. Otóż meldunek to nic innego jak wyłącznie decyzja administracyjna, która potwierdza fakt zamieszkiwania określonej osoby pod określonym adresem. Z faktem tym nie wiążą się jednak żadne uprawnienia do zamieszkiwania czy też żadne prawo do mieszkania. W każdym czasie można wszcząć wobec takiej osoby procedurę wymeldowania. Podstawę prawną zaskarżonego rozstrzygnięcia stanowiły przepisy ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1382 ze zm.), dalej jako „ustawa”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wymeldowanie

„Zgodnie z art. 35 ustawy organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotów wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się. Z brzmienia wskazanej normy prawnej wynika, że jedyną przesłanką decydującą o pozytywnym rozpatrzeniu przez organ wniosku o wymeldowanie osoby z pobytu stałego jest fakt opuszczenia przez tę osobę miejsca takiego pobytu bez dopełnienia obowiązku wymeldowania się, niezależnie od tego, czy utraciła ona uprawnienie do przebywania w tym lokalu. Wymaganą prawem przesłankę wymeldowania stanowi zatem ustanie pobytu w lokalu, oznaczające faktyczne nieprzebywanie w lokalu. W orzecznictwie sądów administracyjnych ukształtował się pogląd, zgodnie z którym prawidłowe stosowanie art. 35 ustawy wymaga, by przed podjęciem decyzji o wymeldowaniu danej osoby z pobytu stałego zostało ustalone w prawidłowo przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym, że osoba ta przedmiotowy lokal opuściła dobrowolnie w sposób trwały, bądź też opuszczenie lokalu wynika z czynności właściwego organu mających oparcie w przepisach obowiązującego prawa. Opuszczenie miejsca stałego pobytu, jako niezbędna przesłanka wymeldowania na podstawie powołanego art. 35 ustawy, winno być rozumiane jako zaniechanie posiadania lokalu będącego dotychczasowym miejscem pobytu stałego i dobrowolne wyprowadzenie się do innego mieszkania. Przy czym rezygnacja z prawa do przebywania w lokalu winna nastąpić w sposób wyraźny, poprzez złożenie stosownego oświadczenia lub też, jak w niniejszej sprawie, poprzez odpowiednie zachowanie, które w sposób niebudzący wątpliwości wyrażą wolę danej osoby, polegające między innymi na zerwaniu wszelkich więzi z dotychczasowym lokalem i koncentracją swojego centrum życiowego w innym miejscu” (por. wyr. WSA w Krakowie z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 1095/16; wyr. WSA w Kielcach z dnia 21 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Ke 801/16; wyr. WSA w Białymstoku z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Bk 233/16).

Podkreślenia również wymaga, że tożsamy pogląd wyrażany był w orzecznictwie sądów administracyjnych na gruncie art. 15 ust. 2 poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), z której to ustawy zaczerpnięta została aktualnie obowiązująca konstrukcja wymeldowania w formie decyzji administracyjnej, zawarta w art. 35 ustawy o ewidencji ludności (por. wyr. NSA z dnia 23 kwietnia 2001 r., sygn. akt V SA 3169/00; wyr. NSA z dnia 7 grudnia 2005 r., sygn. akt II OSK 302/05; wyr. NSA z dnia 18 grudnia 2001 r., sygn. akt II SA/Ka 613/00).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Miejsce stałego pobytu danej osoby

„Trzeba również wskazać, że miejsce stałego pobytu danej osoby, w rozumieniu art. 25 ust. 1 ustawy, to miejsce, w którym osoba ta stale realizuje swoje podstawowe funkcje życiowe, tj. w szczególności mieszka, nocuje, spożywa posiłki, wypoczywa, przechowuje rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania (odzież, żywność, meble), przyjmuje wizyty członków rodziny lub znajomych, utrzymuje chociażby okazjonalne kontakty z sąsiadami, przyjmuje i nadaje korespondencję (por. wyr. WSA w Warszawie z dnia 22 maja 2005 r., sygn. akt IV SA/Wa 600/05). Ponadto, co istotne, z wyżej wskazanej definicji pobytu stałego wynika, że aby uznać pobyt danej osoby za pobyt stały, konieczne jest fizyczne zamieszkiwanie pod oznaczonym adresem oraz wola stałego przebywania w tym miejscu, przy czym oba te elementy muszą występować łącznie” (por. wyr. WSA w Poznaniu z dnia 11 września 2015 r., sygn. akt II SA/Po 563/15).

W każdym razie będzie Pani mogła złożyć wniosek o wymeldowanie męża, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Przykłady

Marta i Krzysztof byli małżeństwem przez 15 lat. Po rozwodzie, Krzysztof zamieszkał w wynajmowanym mieszkaniu, ale pozostał zameldowany w dawnym wspólnym lokum. Gdy ich córka Ania skończyła 18 lat, Krzysztof przepisał swoją część mieszkania na nią, zastrzegając w akcie notarialnym, że będzie zameldowany pod tym adresem przez następne 10 lat, ale bez prawa do zamieszkania. Marta zgodziła się na ten zapis, ale z czasem zaczęła się obawiać, że może to skomplikować przyszłą sprzedaż mieszkania lub jego wynajem. Jej obawy okazały się bezpodstawne, gdyż Krzysztof rzeczywiście nie miał prawa do zamieszkania, a fakt, że był zameldowany, nie wpływał na możliwość dysponowania nieruchomością.

 

Anna i Jan rozwiedli się trzy lata temu, ale nie dokonali podziału majątku. Jan wyprowadził się i wynajmuje mieszkanie w innej części miasta, ale pozostał zameldowany w dawnym domu. Niedawno Jan postanowił przepisać swoją połowę mieszkania na ich wspólnego syna, który właśnie skończył 18 lat, z zastrzeżeniem, że będzie zameldowany przez 10 lat bez prawa do zamieszkania. Anna zgodziła się na ten warunek, chociaż miała wątpliwości, czy taki zapis jest dla niej korzystny. Po konsultacji z prawnikiem dowiedziała się, że meldunek nie daje żadnych praw do zamieszkiwania, co rozwiało jej obawy.

 

Piotr i Kasia rozwiedli się pięć lat temu, a Piotr przeprowadził się do innego miasta, gdzie wynajmuje mieszkanie. Pozostał jednak zameldowany w mieszkaniu, które dzielił z Kasią. Ich syn Marek, który właśnie osiągnął pełnoletność, otrzymał od Piotra w darowiźnie jego połowę mieszkania. W akcie notarialnym zawarto zapis, że Piotr będzie zameldowany przez 10 lat bez prawa do zamieszkania. Kasia miała wątpliwości co do tego zapisu, ale po rozmowie z prawnikiem dowiedziała się, że meldunek Piotra nie wpłynie na jej prawo do zarządzania nieruchomością i w razie potrzeby może wnioskować o jego wymeldowanie.

Podsumowanie

Meldunek bez prawa do zamieszkania to administracyjne potwierdzenie adresu, które nie przyznaje żadnych praw do faktycznego użytkowania lokalu. W przypadku problemów, właściciel nieruchomości może zawsze wystąpić o wymeldowanie danej osoby. Taki zapis w akcie notarialnym może być korzystnym rozwiązaniem, o ile obie strony są świadome swoich praw i obowiązków.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z meldunkiem i prawem do zamieszkania? Skorzystaj z naszych usług online, gdzie oferujemy fachowe porady oraz przygotowanie niezbędnych pism prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 1095/16
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 21 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Ke 801/16
4. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Bk 233/16
5. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 kwietnia 2001 r., sygn. akt V SA 3169/00
6. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 września 2015 r., sygn. akt II SA/Po 563/15

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »
x

Nie znalezłeś informacji na interesujący Cię temat?
Opisz sprawę naszemu prawnikowi

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny