Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Przeniesienie własności nieruchomości na byłego męża po rozwodzie

• Zaktualizowano: 2024-10-27 • Autor: Tomasz Krupiński

Mam spółdzielcze prawo do zajmowanego lokalu. Do czasu mojego rozwodu mieszkałem w lokalu z żoną. Rozwód został przeprowadzony bez orzekania o winie i bez sądowego podziału majątku. Mieszkanie było obciążone kredytem, który spłaciłem w połowie grudnia 4 lata temu, po moim rozwodzie. Chciałbym przenieść na mnie prawo własności do nieruchomości, a następnie przepisać je na moje dzieci. Moja była małżonka zgadza się na to. Czy teraz, aby przenieść prawa własności do lokalu na mnie, wystarczyłoby tylko notarialne zrzeczenie się prawa do tego spółdzielczego lokalu przez moją eksżonę? Czy musi odbyć się sądowy podział majątku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie własności nieruchomości na byłego męża po rozwodzie

Powiadomienie spółdzielni o zmianie właściciela

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2020 r., zwanej dalej ustawą. Zgodnie z treścią art. 13 ustawy: „po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie zawiadamiają spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Do momentu zawiadomienia spółdzielni o tym, komu przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, małżonkowie, których małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód lub unieważnione, odpowiadają solidarnie za opłaty, o których mowa w art. 4 ust. 1”.

Jeżeli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego należy do obojga małżonków, ustanie małżeństwa wskutek rozwodu lub unieważnienia powoduje obowiązek podziału tego prawa. Obowiązek ten jest związany z utrzymaniem zasady, że prawo lokatorskie może należeć do jednej osoby albo małżonków.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawarcie umowy przez byłych małżonków

Byli małżonkowie mają prawo do przewłaszczenia, jeżeli złożą zgodny wniosek o przeniesienie na nich własności lokalu i dokonają wymaganych spłat i należnych dopłat (por. art. 12 ustawy i uwagi do niego). W sprawie o podział majątku wspólnego wartość spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu będzie zasadniczo odpowiadać wartości rynkowej tego lokalu (ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego) po potrąceniu: nieuzupełnionej części wkładu mieszkaniowego, a także – gdy spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub innych środków – kwoty umorzenia kredytu lub dotacji, w części przypadającej na ten lokal, z zastrzeżeniem szczególnych unormowań związanych z kredytowaniem budowy takich mieszkań. Sąd może jednak dokonać korekty w granicach wskazanych przez biegłego (rzeczoznawcę) ze względu na lokalną specyfikę rynku lub szczególne okoliczności sprawy (por. odpowiednio – art. 212 K.c.).

Umowa lub sądowy podział lokatorskiego prawa do mieszkania między byłymi małżonkami powinny być przedłożone spółdzielni. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Dla podziału prawa wystarczy więc umowa pisemna między Państwem. Z tą umową należy udać się do spółdzielni. Jest to wystarczające dla załatwienia sprawy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zgoda byłej małżonki na przeniesienie prawa własności Marek po rozwodzie w 2017 r. pozostał w mieszkaniu spółdzielczym, które było obciążone kredytem. Jego była żona zgodziła się, aby Marek przejął pełne prawo do lokalu. Udało im się bez problemu spisać notarialne zrzeczenie się przez nią prawa do mieszkania, a następnie Marek zawiadomił spółdzielnię, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po uregulowaniu formalności, mógł przepisać nieruchomość na dzieci.

 

Formalności po rozwodzie bez podziału majątku Anna i Piotr rozwiedli się bez orzekania o winie i bez sądowego podziału majątku. Piotr chciał przenieść na siebie prawo do spółdzielczego mieszkania, które do tej pory należało do obojga. Wspólnie spłacili kredyt, a Anna zgodziła się na przeniesienie prawa. Piotr skorzystał z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, sporządził umowę i złożył odpowiednie dokumenty w spółdzielni, dzięki czemu mógł samodzielnie zarządzać lokalem.

 

Podział majątku a spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu Tomasz po rozwodzie chciał uregulować kwestie mieszkania spółdzielczego, które wraz z byłą żoną posiadał w ramach wspólnego prawa lokatorskiego. Oboje zgodzili się na podział tego prawa bez konieczności przeprowadzania sądowego podziału majątku. Spisali umowę, którą przedstawili spółdzielni, co pozwoliło Tomaszowi przejąć pełną kontrolę nad lokalem bez potrzeby długiego postępowania sądowego.

Podsumowanie

Przeniesienie własności nieruchomości po rozwodzie, zwłaszcza w przypadku spółdzielczego prawa do lokalu, może odbyć się bez konieczności sądowego podziału majątku, jeśli obie strony wyrażą zgodę i sporządzą odpowiednią umowę. Kluczowe jest poinformowanie spółdzielni o zmianie właściciela oraz dopełnienie formalności, co pozwala na płynne przeniesienie praw własności, na przykład na dzieci. Dzięki współpracy byłych małżonków, proces ten może być szybki i sprawny.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pism? Skontaktuj się z nami online, aby uzyskać szybkie i rzetelne wsparcie w sprawach dotyczących nieruchomości, podziału majątku i innych kwestii prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »