• Zaktualizowano: 2024-12-30 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
W 2023 r. złożyłem pozew o rozwód bez orzekania o winie – odbyła się tylko jedna sprawa bez wydania wyroku. W międzyczasie wycofałem pozew rozwodowy. Sąd rozpatrzył pozytywnie wycofanie pozwu. Następnie podzielił koszty sądowe i zakończył sprawę. Minął już miesiąc od zakończenia przez sąd sprawy rozwodowej, jednak nie potrafię porozumieć się z małżonką i chcę złożyć kolejny pozew. Czy w takim razie jeszcze raz będziemy przechodzić przez cały proces? Czy będzie on skrócony? Poprzedni trwał prawie rok.
Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie jest ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 1550), zwana dalej w skrócie K.p.c.
Zgodnie z art. 203 § 1 K.p.c. „Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku”. Nadto na podstawie § 2 „Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego”.
Wskazać należy, biorąc pod uwagę treść wyżej wskazanego przepisu, że pozew cofnięty doprowadza do umorzenia postępowania. Taka sytuacja traktowana jest, jakby pozew nie wpłynął do sądu. Podkreślić należy, że umorzenie postępowania nie uniemożliwia powodowi ponownego wytoczenia powództwa. W przypadku ponownego wytoczenia powództwa sprawa jest rozpoznawana od początku. Sąd nie odwołuje się do tej sprawy umorzonej.
Zatem od nowa musi Pan złożyć pozew oraz dołączyć do niego wszystkie załączniki. Następnie sąd doręczy pozew drugiej stronie oraz zobowiąże ją do złożenia odpowiedzi na pozew w terminie co najmniej 14 dni, a później wyznaczy rozprawę. Czas oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy uzależniony jest od obłożenia sędziego, do którego trafi Państwa sprawa, od tego, czy macie Państwo dzieci, czy też nie. Warto w pozwie napisać prośbę o szybkie wyznaczenie terminu rozprawy z uwagi na napiętą sytuację pomiędzy Państwem.
Powtórny pozew po wycofaniu pierwszego z powodu chwilowej poprawy relacji
Pan Krzysztof złożył pozew o rozwód bez orzekania o winie, ale po pierwszej rozprawie, gdy wydawało się, że sytuacja w małżeństwie się poprawiła, postanowił go wycofać. Niestety, po kilku miesiącach problemy powróciły i zdecydował się ponownie złożyć pozew. Pomimo wcześniejszej sprawy, procedura rozpoczęła się od nowa – musiał dostarczyć nowy pozew i załączniki, a sprawa była rozpatrywana na zasadach ogólnych.
Brak porozumienia mimo mediacji i wycofania pozwu
Pani Maria złożyła pozew o rozwód, ale po sugestii sądu i mediacji z mężem zdecydowała się wycofać wniosek, licząc na kompromis. Jednak po upływie kilku miesięcy nie doszło do porozumienia w kwestiach finansowych i opieki nad dziećmi. Musiała ponownie złożyć pozew, co oznaczało rozpoczęcie procedury od początku, w tym przeprowadzenie nowych przesłuchań.
Powtórne postępowanie z powodu błędów proceduralnych
Państwo Nowakowie rozpoczęli proces rozwodowy, ale ze względu na błędnie złożony wniosek, który nie uwzględniał istotnych kwestii majątkowych, postanowili go wycofać. Po zakończeniu postępowania Pani Nowak ponownie wniosła pozew, tym razem z poprawionymi dokumentami. Mimo wcześniejszego postępowania, sąd rozpatrywał sprawę od podstaw, uwzględniając nowe okoliczności.
Ponowne złożenie pozwu o rozwód po wycofaniu wcześniejszego wymaga rozpoczęcia procedury od początku, w tym złożenia nowego pozwu i załączników. Sąd traktuje umorzoną sprawę tak, jakby nigdy nie była prowadzona, dlatego czas trwania postępowania zależy od bieżącego obciążenia sądu i okoliczności sprawy. Aby uniknąć zbędnych opóźnień, warto dobrze przygotować dokumentację i wnioskować o szybkie rozpatrzenie sprawy.
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu pozwu lub innych dokumentów prawnych? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy skontaktują się z Tobą, by zaproponować rozwiązanie.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika