• Zaktualizowano: 2024-11-21 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Rozstanie małżeństwa (żona odeszła do innego mężczyzny), jeszcze nie wpłynął pozew rozwodowy. Mimo wszystko uzgodniono rozwód za porozumieniem stron. Małżeństwo ma duże kredyty, które po rozstaniu spłaca małżonek. Kredyty pochłaniają 80% zarobków małżonka. Żona nie chce spłacać kredytów, otwarła rachunek w innym banku i nie przyznaje się do kredytów, mimo iż wiedziała i sama zachęcała do ich zaciągania. Kredyt zaciągane były na bieżące wydatki (cele konsumpcyjne), nie finansowano z nich żadnych aktywów majątkowych. Kredyty zaciągane były na wspólnym rachunku bankowym, jednakże na samych umowach kredytowych widnieje jedynie małżonek.
Czy żona może uchylać się od spłacania solidarnie zaciągniętych w trakcie trwania małżeństwa kredytów, jeżeli współmałżonek dostaje jedynie nikłą część wynagrodzenia przez te kredyty (obciążenia wypłaty powiększą się jeszcze o alimenty na 1 dziecko)?
Czy w jakiś sposób można wyegzekwować od żony spłatę przynajmniej części kredytów (proporcjonalnie do zarobków)?
Czy jeżeli złożono by pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie żony (co jest bezsprzeczne), zmieniło by to w jakikolwiek sposób podział spłaty kredytów między małżonkami?
Sprawa nie jest tak prosta i jednoznaczna do rozwiązania. Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny”.
Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialny jest tylko ten małżonek, który je zaciągnął. Postanowienie to może być uchylone w razie zmiany okoliczności (§ 2). Względem osób trzecich wyłączenie odpowiedzialności solidarnej jest skuteczne, jeżeli było im wiadome (§ 3). W tym przypadku powód mógłby powoływać się na tzw. regres, przewidziany w art. 376 § 1 Kodeksu cywilnego, który stanowi: „Jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych”.
Jesteście małżeństwem póki co, więc macie wspólność ustawową. Dochody męża i dochody żony stanowią majątek wspólny. Mąż, spłacając kredyt, spłaca zobowiązanie za oboje.
Mąż powinien zadbać o to aby ustanowić rozdzielność majątkową z żoną. Aby, spłacając kredyty, spłacał je z majątku swojego odrębnego. A nie płacił póki co – jakby ze wspólnego majątku.
Owszem, żona może uchylać się od spłaty. Kredytobiorcą jest mąż. Bank będzie dochodził spłaty od męża. Żona zgodnie z prawem jest odpowiedzialna za zobowiązanie, ale póki co małżonkowie mają wspólny majątek w postaci dochodów, mąż spłacając kredyty – spłaca za nich oboje. Póki nie zostanie ustanowiona rozdzielność majątkowa – mąż traci z każdym miesiącem. Nie odzyska tych kwot.
Obecnie można i trzeba:
ustanowić rozdzielność majątkową,
w toku podziału majątku żądać rozliczenia wpłat.
Orzeczenie o winie nie wpływa na spłatę zobowiązań.
Podział kredytów po rozstaniu może być skomplikowany, zwłaszcza gdy zobowiązania były zaciągnięte wspólnie, a spłaca je tylko jedno z małżonków. Kluczowe jest szybkie ustalenie rozdzielności majątkowej oraz dochodzenie roszczeń o zwrot części spłaconych kwot podczas podziału majątku. Warto pamiętać, że orzeczenie o winie w rozwodzie nie wpływa bezpośrednio na podział odpowiedzialności za kredyty.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism związanych z podziałem majątku i zobowiązań po rozwodzie, pomagając w skutecznym dochodzeniu Twoich praw. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i kompleksowe wsparcie prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Źródła:
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika