Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Ochrona dzieci przed alkoholem u dziadków, co może zrobić ojciec w trakcie separacji?

• Zaktualizowano: 2024-07-21 • Autor: Katarzyna Bereda

Jesteśmy z żoną w trakcie orzekania separacji. Przebywam poza granicami kraju. Żona niestety zostawia dzieci z dziadkami, którzy mają problem z alkoholem. Czy mam prawo jej tego zabronić? Co mogę zrobić w tej sprawie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ochrona dzieci przed alkoholem u dziadków, co może zrobić ojciec w trakcie separacji?

Zakaz pozostawiania dzieci u dziadków

Co do zasady nie może jej Pan tego zabronić, jeżeli dziadkowie zamieszkują na terenie Polski – jeżeli macie Państwo pełną władzę rodzicielską, żona ma jedynie obowiązek informowania Pana o miejscu pobytu dzieci. Jeżeli jednak dziadkowie nadużywają alkoholu i istnieje obawa o zdrowie oraz życie dzieci, powinien Pan powiadomić o tym sąd, który orzeka separację i pomyśleć nad ewentualnym przejęciem pieczy nad dziećmi. Zgodnie z treścią art. 95 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw”. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera definicji władzy rodzicielskiej ani też nie wymienia wyczerpująco jej składników (zob. art. 92 Nb 1).

Najbardziej „wymowny” z tego punktu widzenia jest art. 95 § 1 K.r.io., który jako składniki władzy rodzicielskiej wymienia pieczę nad osobą dziecka oraz pieczę nad jego majątkiem, a także wychowywanie dziecka. Równocześnie użyty przed tym wyliczeniem zwrot „w szczególności” wskazuje na to, że nie jest ono wyczerpujące. Chcąc przeto dać pełną odpowiedź na pytanie, jakie są elementy władzy rodzicielskiej, trzeba posłużyć się także dalszymi przepisami, a zwłaszcza art. 98. Stosownie do tego doktryna dzieli całość władzy rodzicielskiej na następujące człony: 1) pieczę nad osobą dziecka; 2) zarząd majątkiem dziecka oraz 3) reprezentowanie dziecka (zob. K. Jagielski, Istota i treść władzy rodzicielskiej, SC 1963, t. 2, s. 122; J. Winiarz, J. Gajda, Prawo rodzinne, s. 205).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sprawowanie władzy rodzicielskiej

Rodzice powinni władzę rodzicielską sprawować w taki sposób, aby wszystkie ich poczynania odpowiadały interesom dziecka. Wypowiadając tę myśl, art. 95 § 3 K.r.io. odwołuje się do dwóch wskazań, nakazuje bowiem wykonywać władzę rodzicielską tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Tak np. J. Ignatowicz, M. Nazar, Prawo rodzinne, Warszawa 2016, s. 525. W istocie jednak jest to wskazanie jednolite, w pełni harmonijne, właściwie bowiem rozumiany interes dziecka jest zawsze zbieżny z interesem ogólnospołecznym. W doktrynie zasada dobra dziecka jest zaliczana do kategorii klauzul generalnych (por. S. Szer, Prawo rodzinne, s. 263).

Z uwagi na powyższe, w ramach posiadanego uprawnienia w przedmiocie władzy rodzicielskiej, rodzic może wykonywać wszelkie czynności zmierzające do zachowania władzy rodzicielskiej, a także wykonywać czynności zmierzające do zachowania interesów dziecka. Jeżeli nie jesteście Państwo małżeństwem ani nie doszło do rozwodu i uregulowania tej kwestii, obecnie macie Państwo pełną władzę rodzicielską, a więc w przypadku śmierci jednego z rodziców drugi rodzic sprawować będzie pieczę nad dzieckiem.

Dlatego też, co do zasady, nie może Pan zabronić żonie pozostawiania dzieci u dziadków, ale może Pan zwrócić na to uwagę sądu, który powinien pouczyć żonę, że jeżeli dobro dzieci jest w tym miejscu naruszone, może dojść do ingerencji sądu we władzę rodzicielską. Powinien Pan także rozważyć ewentualne przejęcie pieczy nad dziećmi – o ile jest to oczywiście możliwe.

Przykłady

Zaniepokojony ojciec

Pan Jan od kilku miesięcy przebywa za granicą, w trakcie separacji z żoną. Dowiedział się od swojego syna, że żona regularnie zostawia dzieci pod opieką swoich rodziców. Problem polega na tym, że dziadkowie mają problem z alkoholem. Pan Jan obawia się o bezpieczeństwo swoich dzieci. W tej sytuacji, choć nie może bezpośrednio zakazać żonie takiego postępowania, zgłasza swoje obawy do sądu. Sąd, biorąc pod uwagę dobro dzieci, poucza matkę i rozważa możliwość przejęcia przez Pana Jana pieczy nad dziećmi.

 
Reakcja sądu na skargę

Pani Maria mieszka z dwójką dzieci, a jej mąż, Pan Andrzej, pracuje za granicą. Pani Maria często zostawia dzieci u swoich rodziców, którzy mają problem z alkoholem. Pan Andrzej, dowiedziawszy się o tym, zgłasza sprawę do sądu rodzinnego, który orzekał ich separację. Sąd zleca badanie sytuacji rodzinnej przez kuratora i uznaje, że dziadkowie nie są odpowiednią opieką dla dzieci. Sąd decyduje, że w interesie dzieci leży ograniczenie kontaktów z dziadkami i nakazuje Pani Marii znalezienie innego opiekuna.

 
Walka o dobro dziecka

Pan Robert dowiedział się od swojej córki, że żona regularnie zostawia dzieci u dziadków, którzy często piją alkohol. Obawiając się o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, Pan Robert zwraca się do prawnika i dowiaduje się, że jedynym wyjściem jest złożenie wniosku do sądu o zmianę opieki. Sąd po wysłuchaniu obu stron i zapoznaniu się z dowodami (w tym opinią kuratora), decyduje o tymczasowym ograniczeniu praw rodzicielskich matki i powierza opiekę nad dziećmi Panu Robertowi, do czasu aż sytuacja z dziadkami zostanie wyjaśniona i zabezpieczona.

Podsumowanie

Ojciec nie może bezpośrednio zabronić matce zostawiania dzieci pod opieką dziadków, ale w przypadku zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci, ma prawo zwrócić się do sądu. Sąd, kierując się dobrem dzieci, może podjąć odpowiednie kroki, w tym ograniczenie kontaktów z dziadkami lub zmianę opieki. Kluczowe jest dbanie o bezpieczeństwo i dobrostan dzieci, co jest nadrzędnym celem prawa rodzinnego.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, aby zapewnić Państwu wsparcie w ochronie praw i interesów Waszych dzieci. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »