Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Nieobecność na rozprawie rozwodowej z powodu nieodebrania korespondencji z sądu

• Zaktualizowano: 2024-10-22 • Autor: Grzegorz Partyka

Rozwodzimy się z żoną, od około 2 lat nie mieszkamy razem, dzieci nie mamy, małżeństwem jesteśmy teoretycznie 3 lata. Jedyne, co nas łączyło, to kredyt hipoteczny na mieszkanie, ale już został spłacony, a mieszkanie sprzedane. Z żoną nie utrzymuję kontaktów, ale umówiliśmy się, że to ona złoży pozew rozwodowy, ociągała się z tym i nie miałem od niej w tej sprawie żadnych informacji przez kilka miesięcy. Teraz się dowiedziałem, że jest już po pierwszej rozprawie, która odbyła się 5 miesięcy temu, o czym nie zostałem w żaden sposób poinformowany. Nie dostałem żadnych papierów rozwodowych, nie dostałem żadnego pisma z sądu. Za to dowiedziałem się dzisiaj, że druga rozprawa jest za miesiąc, a ja nie wiem nawet, co jest napisane w papierach rozwodowych! Żona twierdzi, że podała adres zamieszkania, a że nie przychodzą listy, to nie jej problem. Co należy w takie sytuacji zrobić, czy stawić się na tę rozprawę? Czy wynająć adwokata? Podkreślam: nie znam treści pozwu i nie wiem, co jest w aktach sądowych.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieobecność na rozprawie rozwodowej z powodu nieodebrania korespondencji z sądu

Nieodebrana korespondencja z sądu, niestawiennictwo na rozprawie rozwodowej

Zgodnie z art. 428 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) możliwe jest przeprowadzenie rozprawy bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron. Natomiast prawdopodobnie pozew został wysłany pocztą, a listonosz nie zastał Pana w domu. Wówczas był zobowiązany pozostawić awizo, a przesyłkę mógł Pan odebrać na poczcie w ciągu kolejnych 14 dni (art. 139 K.p.c.). Jednakże mogło się zdarzyć, że awizo zaginęło lub zostało przez kogoś wyjęte ze skrzynki pocztowej czy z drzwi Pana mieszkania, wówczas pozew wrócił do sądu z adnotacją, że nie został odebrany.

Jeżeli mieszka Pan z kimś, wówczas przesyłka z sądu mogła zostać odebrana przez dorosłego domownika, ewentualnie przez administrację domu, dozorcę lub sołtysa, jeżeli osoby te nie są Pana przeciwnikami w sprawie i podjęły się oddania mu pisma (art. 138 K.p.c.).

Gdyby natomiast pozew został wysłany na adres inny niż Pański lub na Pana poprzedni adres zamieszkania, a przesyłka wróciła do sądu z adnotacją „adresat nieznany” lub „adresat wyprowadził się”, wówczas Pana żona zostałaby zobowiązana do wskazania Pańskiego aktualnego adresu bądź musiałaby postarać się o wyznaczenie kuratora (dla osoby nieznanej z miejsca pobytu).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Akta sprawy w sądzie, wskazanie prawidłowego adresu do doręczeń

Skoro nie otrzymał Pan żadnym dokumentów, przede wszystkim powinien Pan udać się do sądu i dowiedzieć się, jaka jest sygnatura Pańskiej sprawy. Następnie, jako strona, może Pan przejrzeć akta, w tym pozew oraz protokół z rozprawy, która już się odbyła. Będzie tam również informacja o tym, na jaki adres został przesłany pozew. Wówczas powinien Pan napisać do sądu pismo procesowe, w którym wskaże Pan właściwy adres do doręczeń oraz poinformuje, że nie otrzymał pozwu. Jednocześnie powinien Pan złożyć wniosek o doręczenie pozwu i wyznaczenie nowego terminu na sporządzenie odpowiedzi, aby mógł Pan ustosunkować się do twierdzeń żony.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pozew z orzeczeniem o winie – pomoc profesjonalnego pełnomocnika

Co do samej rozprawy, która ma się odbyć za miesiąc, trudno mi się wypowiedzieć, nie znając akt sprawy. Jeżeli Pana małżonka złożyła pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, wówczas rzeczywiście może być zasadne zatrudnienie profesjonalnego pełnomocnika, gdyż konsekwencją niekorzystnego dla Pana wyroku może być np. orzeczenie alimentów na korzyść żony. Stanowią o tym przepisy art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

„§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.”

Ponadto dochodzi jeszcze kwestia podziału Państwa majątku wspólnego, czyli przedmiotów majątkowych nabytych w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.

Podsumowując: w pierwszej kolejności zalecam udanie się do sądu i przejrzenie akt sprawy, sporządzenie pisma procesowego do sądu oraz podjęcie decyzji o ewentualnym zatrudnieniu pełnomocnika.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Nieodebranie korespondencji sądowej

Pan Jan, po dwuletniej separacji, umówił się z żoną, że to ona złoży pozew o rozwód. Z upływem czasu nie otrzymał żadnych informacji o rozprawie, sąd nie przesłał mu pozwu. Po kilku miesiącach dowiedział się przypadkowo, że już odbyła się pierwsza rozprawa. Jan nie wiedział, że listonosz zostawił awizo, które zaginęło. Po sprawdzeniu w sądzie okazało się, że dokumenty wróciły jako "nieodebrane". Pan Jan musiał podjąć kroki, by ustalić nowy termin rozprawy i przygotować odpowiedź na pozew.

 

Błędny adres doręczeń

Pani Anna rozstała się z mężem i ustalili, że to ona zajmie się złożeniem pozwu rozwodowego. W międzyczasie przeprowadziła się, ale nie zaktualizowała swojego adresu w sądzie. Mąż, nie otrzymując korespondencji, nie wiedział o rozprawie. Dopiero po kilku miesiącach dowiedział się, że przesyłka wróciła do sądu jako "adresat nieznany". Mąż wystąpił o sprawdzenie adresu i poprosił sąd o wyznaczenie nowego terminu oraz doręczenie mu pozwu na aktualny adres.

 

Rozprawa bez obecności strony

Pan Tomasz, będąc w separacji z żoną, dowiedział się, że odbyła się już pierwsza rozprawa rozwodowa, w której nie uczestniczył, ponieważ nie otrzymał żadnej korespondencji z sądu. Żona podała błędny adres, a listy wróciły jako "nieodebrane". Tomasz postanowił zgłosić się do sądu, aby przejrzeć akta, dowiedzieć się, co zostało postanowione, i ustalić nowy adres do doręczeń, aby nie przegapić kolejnych terminów.

Podsumowanie

Brak odbioru korespondencji sądowej w sprawie rozwodowej nie zwalnia od obowiązku udziału w postępowaniu. Warto jak najszybciej sprawdzić akta sprawy w sądzie, złożyć pismo z aktualnym adresem do doręczeń oraz rozważyć zatrudnienie prawnika, szczególnie gdy istnieje ryzyko orzeczenia o winie. Szybkie działanie może pomóc uniknąć niekorzystnych konsekwencji prawnych.

Oferta porad prawnych

Oferujemy szybkie i profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych, aby pomóc Ci skutecznie przejść przez postępowanie rozwodowe i inne sprawy sądowe. Skontaktuj się z nami, by otrzymać wsparcie na każdym etapie Twojej sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »