• Zaktualizowano: 2024-06-17 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Kiedy przed kilka laty miałem epizod schizofrenii, to nagrywałem siebie na wideo w swoim telefonie. Okazało się, że żona wszystko skopiowała i chce te nagrania wykorzystać w sprawie o rozwód. Czy mam prawo odzyskać te nagrania? Czy żona może je wykorzystać w sądzie?
Niestety, skoro żona skopiowała nagrania i ma je utrwalone na komputerze, to w zasadzie nie jest Pan w stanie nic zrobi, by zmusić ją do oddania ich Panu. Takie nagrania sąd, co do zasady, może dopuścić jako dowód w sprawie o rozwód na okoliczność ustalenia rozkładu pożycia małżeńskiego i więzi małżeńskich, jak i tego, który z małżonków ponosi za to winę.
Sam Sąd Najwyższy wskazał, że nagranie może być uznane jako dowód w sprawie rozwodowej, a już tym bardziej gdy osoba zgłaszająca dowód była np. uczestnikiem nagrania, gdyż wówczas zdaniem sądu nie dochodzi do naruszenia niczyich dóbr osobistych, bowiem obie strony były nagrywane.
Natomiast w sprawie rozwodowej nie jest dopuszczalne dopuszczenie dowodu z nagrania, które zostało uzyskane w sposób przestępczy, czyli gdy doszło do naruszenia art. 267 Kodeksu karnego (K.k.). Artykuł ten stanowi, że:
„§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
(…)
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego”.
A zatem, jeśli żona bez Pana zgody i wiedzy uzyskała dostęp do Pana komórki i zgrała Pana nagrania, to może Pan zawiadomić policję o popełnieniu przestępstwa z art. 267 § 1 K.k., załączając dowody na tę okoliczność. A to nie będzie łatwe, bo żona może wskazywać, że Pan jej pozwolił albo że sam Pan je zgrał na komputer i tak naprawdę pozostanie słowo przeciwko słowu, a że chodzi o rozwód, to policja może odmówić wszczęcia sprawy z uwagi na uznanie tego za kłótnię małżeńską.
Jeśli sąd skazałby Pańską żonę z wymienionego wyżej artykuły, to sąd w sprawie rozwodowej takiego dowodu nie mógłby przeprowadzić. W przeciwnym razie co do zasady ma taką możliwość, ale sam oceni, jaką rangę nadać takiemu nagraniu. Pan powinien wnioskować o oddalenie wniosku dowodowego, wskazując, że żona weszła w sposób nieuprawniony do nagrań, które były zarejestrowane na Pana telefonie i nie zezwolił Pan żonie na wgląd do nich oraz ich kopiowanie i zapisywanie w pamięci komputera. Co zrobi z tym sąd, niestety nie wiem, gdyż ma swobodę oceny dowodów.
Nagranie prywatnej rozmowy
Adam i Ewa byli w trakcie rozwodu, a Ewa przedłożyła w sądzie nagranie prywatnej rozmowy, które Adam zrobił podczas jednego z ich kłótni. Adam twierdził, że nagranie to zostało wykonane i skopiowane bez jego zgody. Sąd przyjął nagranie jako dowód, ponieważ Ewa była uczestniczką rozmowy i nagranie nie naruszało jej dóbr osobistych. Adam próbował podważyć dowód, ale nie udało mu się udowodnić, że nagranie zostało uzyskane w sposób przestępczy.
Nagranie bez zgody właściciela telefonu
Jan nagrywał swoje przemyślenia na temat małżeństwa na swoim telefonie, nie mając zamiaru dzielić się nimi z nikim. Jego żona, Anna, znalazła te nagrania, kopiowała je bez jego wiedzy i przedłożyła jako dowód w sprawie rozwodowej. Jan zawiadomił policję o popełnieniu przestępstwa z art. 267 § 1 K.k., ale sprawa została umorzona z powodu braku jednoznacznych dowodów na nieuprawnione uzyskanie dostępu. Sąd uwzględnił nagrania jako dowód, co znacznie wpłynęło na wynik procesu rozwodowego.
Nagranie jako dowód agresji
Kasia, chcąc udowodnić agresywne zachowanie męża, nagrywała jego wybuchy złości telefonem. Mąż, Krzysztof, twierdził, że nagrania zostały uzyskane bez jego zgody i naruszały jego prywatność. Jednak sąd uznał, że ponieważ nagrania zostały zrobione w domu, gdzie oboje mieszkali, i oboje byli obecni w trakcie nagrywania, nie naruszały one przepisów dotyczących prywatności. Nagrania te stanowiły istotny dowód w sprawie o rozwód, wpływając na orzeczenie sądu co do winy w rozpadzie małżeństwa.
Nagrania wideo mogą stanowić istotny dowód w sprawach rozwodowych, pod warunkiem, że zostały uzyskane w sposób legalny i nie naruszają dóbr osobistych stron. Ważne jest, aby dowody te były uzyskane zgodnie z prawem, gdyż nagrania zdobyte w sposób przestępczy mogą zostać odrzucone przez sąd. W sytuacjach spornych, warto skonsultować się z prawnikiem, aby właściwie chronić swoje prawa.
Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach rozwodowych? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, aby skutecznie chronić Twoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika