• Zaktualizowano: 2024-12-30 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
W jaki sposób wygląda podział majątku w sytuacji, gdy małżeństwo mieszka z teściami? Dom jest teściów. Małżonkowie mieszkali na jednym piętrze w wyremontowanym przez nich wydzielonym mieszkaniu przez 15 lat, jednak nie jest ono na nich przepisane.
Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie stanowi ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023 r., poz. 2809).
Z chwilą zawarcia małżeństwa zgodnie z przepisami ustawy powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Nadto w oparciu o § 2 „do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
Ustrój ustawowy obligatoryjnie powstaje z mocy prawa i nie jest możliwe, aby małżonkowie w drodze umowy ustanowili bądź przywrócili wspólność ustawową. Z reguły przedmiotowy ustrój powstaje z chwilą zwarcia małżeństwa, ale jest też możliwe jego powstanie w późniejszym terminie. Ustawodawca przyjął, że majątek wspólny małżonków tworzą przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, z wyjątkiem tych, które enumeratywnie zaliczane są do majątków osobistych małżonków. Z analizowanej regulacji wynika, że regułą jest, iż o zaliczeniu nabytego przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego decyduje czas jego nabycia. Zasadniczo do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej.
Należy podkreślić, że w sytuacjach, kiedy nabycie prawa rozłożone jest w czasie, o przynależności do majątku wspólnego decyduje chwila definitywnego nabycia tego prawa w czasie trwania wspólności ustawowej. Zasadniczo o zaliczeniu danego przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego nie decyduje sposób jego nabycia. W konsekwencji przedmioty majątkowe mogą być nabyte w sposób pierwotny albo pochodny, także w drodze czynności prawnej, z mocy samego prawa, na podstawie decyzji administracyjnej, na mocy orzeczenia sądowego bądź wskutek innego zdarzenia.
W kontekście Pani zapytania istotne jest podkreślenie, że przedmioty majątkowe należą do majątku wspólnego niezależnie od tego, czy nabyli je oboje małżonkowie, czy jedno z nich. Dodatkowo jeśli przesłanki nabycia przedmiotu spełnia tylko jedno z małżonków, to nie ma przeszkód, aby nabyte prawo weszło do majątku wspólnego. Wyjątki od tej zasady wynikają z przepisów szczególnych. Dotyczy to np. nabycia nieruchomości przez cudzoziemca.
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.
Przechodząc do odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie, wskazać należy, że nieruchomość, w której Państwo zamieszkują, nie należy do Państwa majątku ani wspólnego ani osobistego. Zatem nieruchomość w żadnym razie nie podlega podziałowi. Nadto z uwagi na to, że nie stanowi ono również majątku osobistego drugiego z małżonków, to nie będzie można zastosować art. 45, zgodnie z którym każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zatem pozostaje Pani rozliczyć nakłady na nieruchomość z teściami. W tym zakresie najlepsze byłoby osiągnięcie porozumienia. Dobrze byłoby również zasięgnąć opinii biegłego rzeczoznawcy, aby wycenił wartość nakładów na nieruchomość i żądać połowy zwroty tej kwoty (druga połowa należy do małżonka).
Anna i Marek przez 15 lat mieszkali na piętrze domu teściów, które samodzielnie wyremontowali, inwestując we wspólne oszczędności. Po rozwodzie Marek wystąpił o zwrot połowy kosztów remontu, argumentując, że nakłady te zwiększyły wartość nieruchomości teściów. Anna wskazała, że remont służył wspólnemu życiu rodzinnemu, a nie miał na celu podniesienia wartości majątku jej rodziców. Sąd nakazał rozliczenie nakładów, ustalając ich wartość na podstawie opinii biegłego.
Kasia i Paweł wybudowali garaż oraz altanę na działce należącej do rodziców Kasi. W czasie rozwodu Paweł zażądał zwrotu połowy poniesionych kosztów, mimo że budowle formalnie nie należały do ich wspólnego majątku. Rodzice Kasi odmówili zapłaty, argumentując, że inwestycje były ich prezentem dla córki i zięcia. Sprawa zakończyła się w sądzie, który przyznał Pawłowi zwrot kosztów, ale tylko za udokumentowane nakłady.
Monika i Janek zamontowali nową instalację grzewczą w domu rodziców Moniki, aby poprawić warunki mieszkalne. Po rozwodzie Janek chciał, aby rodzice Moniki zwrócili połowę kosztów instalacji, ponieważ inwestycja zwiększyła wartość ich nieruchomości. Rodzice odmówili, wskazując, że instalacja była częścią codziennych potrzeb rodziny. W wyniku negocjacji strony uzgodniły, że zwrócą Jankowi 40% kosztów, unikając sporu sądowego.
Podział majątku w sytuacji mieszkania w domu teściów może być skomplikowany, szczególnie gdy małżonkowie inwestowali w nieruchomość, która nie należy do ich wspólnego majątku. W takich przypadkach kluczowe jest rozliczenie nakładów, które zwiększyły wartość nieruchomości teściów. Warto rozważyć porozumienie lub, w razie sporu, skorzystać z opinii biegłego rzeczoznawcy, aby precyzyjnie oszacować wartość poniesionych kosztów.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pism, opisz swój problem w formularzu pod artykułem – nasi eksperci skontaktują się z Tobą w krótkim czasie.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika