Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Mieszkanie przed ślubem, czy żona ma prawo do niego po rozwodzie?

• Zaktualizowano: 2024-07-14 • Autor: Marcin Sądej

Kupiłem mieszkanie przed ślubem. Czy moja żona teraz ma prawo do tego mieszkania? Czy będzie miała prawo do tego mieszkania w trakcie rozwodu i po rozwodzie? Czy jako właściciel mogę ją z mieszkania wymeldować i będzie musiała się wyprowadzić? Mamy wspólne dzieci.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mieszkanie przed ślubem, czy żona ma prawo do niego po rozwodzie?

Mieszkanie w majątku osobistym małżonka a rozwód

Zgodnie z art. 31 § 1 K.r.o. – z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Jak podaje art. 33 pkt 1 K.r.o. – do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej.

Zgodnie z art. 58 § 3 K.r.o. na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

W myśl art. 28(1) K.r.o. – jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.

Odpowiadając zatem na Pana pytania: mieszkanie kupione przed ślubem stanowi Pana majątek osobisty. Jeżeli nie rozszerzono wspólności małżeńskiej, to żona nie ma prawa do tego mieszkania. Podkreślam: podziałowi w toku rozwodu podlega wyłącznie majątek wspólny małżonków, a nie majątek osobisty.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustanie prawa małżonka do zamieszkiwania po rozwodzie

Co do Pańskiego pytania o możliwość wyprowadzki żony z Pańskiego mieszkania: otóż wymeldować można wyłącznie osobę, która faktycznie przestała mieszkać. Samo wymeldowanie nie powoduje jednak żadnych skutków prawnych, ponieważ meldunek jest kategorią prawa administracyjnego, a nie prawa cywilnego. Wymeldowanie nie jest sposobem na pozbycie się małżonka i tym bardziej samo wymeldowanie nie spowoduje, że małżonek będzie się musiał wyprowadzić. Czyli nie ma żadnego wpływu na prawo małżonka wynikające z art. 28(1) K.r.o., czyli prawo do zamieszkiwania.

Prawo do zamieszkiwania ustaje dopiero po rozwodzie. Jeżeli po rozwodzie żona nadal nie będzie się chciała wyprowadzić, to przysługuje Panu prawo do wystąpienia z powództwem negatoryjnych wobec żony o zaprzestanie naruszania Pana prawa własności. W myśl art. 222 § 2 K.c. przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Podkreślam jednak, że chodzi tutaj o powództwo cywilne. Analogicznie samo wymeldowanie nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Konflikt o prawo do zamieszkiwania

Jan i Maria są w trakcie rozwodu. Jan kupił mieszkanie przed ślubem, więc stanowi ono jego majątek osobisty. Maria, która mieszkała w nim od początku małżeństwa, nie chce się wyprowadzić, mimo że są w trakcie rozwodu. Jan, powołując się na art. 28(1) K.r.o., wie, że Maria ma prawo do korzystania z mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny do momentu rozwodu. Po rozwodzie Jan zamierza wnieść powództwo o zaprzestanie naruszania jego prawa własności, aby Maria musiała się wyprowadzić.

 

Wspólne dzieci a prawo do zamieszkiwania

Agnieszka i Paweł mają wspólne dzieci i są w trakcie rozwodu. Paweł kupił mieszkanie przed ślubem, więc należy ono do jego majątku osobistego. Agnieszka, która mieszka w tym mieszkaniu z dziećmi, obawia się, że po rozwodzie będzie musiała się wyprowadzić. Paweł, mimo że mieszkanie jest jego własnością, rozumie, że dla dobra dzieci lepiej, aby Agnieszka pozostała w mieszkaniu przez pewien czas po rozwodzie. Planują zawrzeć porozumienie w tej sprawie, aby uniknąć konieczności wniesienia powództwa negatoryjnego.

 

Próba wymeldowania współmałżonka

Piotr i Anna są w trakcie rozwodu. Mieszkanie, w którym mieszkają, zostało kupione przez Piotra przed ślubem, więc stanowi jego majątek osobisty. Piotr chce, aby Anna się wyprowadziła i próbuje ją wymeldować, sądząc, że to spowoduje jej wyprowadzkę. Jednak Anna nadal mieszka w mieszkaniu, a Piotr dowiaduje się, że samo wymeldowanie nie wywołuje skutków prawnych dotyczących prawa do zamieszkiwania. Piotr postanawia poczekać do rozwodu, aby następnie złożyć powództwo o zaprzestanie naruszania jego prawa własności, jeśli Anna nie wyprowadzi się dobrowolnie.

Podsumowanie

Mieszkanie nabyte przed ślubem stanowi majątek osobisty i nie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, nawet w trakcie rozwodu. Małżonek ma jednak prawo do zamieszkiwania w nim w celu zaspokojenia potrzeb rodziny do momentu rozwodu. Po rozwodzie właściciel może wnieść powództwo cywilne o zaprzestanie naruszania jego prawa własności, aby wymusić wyprowadzkę byłego małżonka.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych usług prawnych online, aby uzyskać profesjonalne porady oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych dotyczących zamieszkiwania w mieszkaniu małżonka w trakcie i po rozwodzie. Nasz zespół doświadczonych prawników zapewni Ci wsparcie na każdym etapie sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »