• Zaktualizowano: 2024-11-01 • Autor: Katarzyna Bereda
Mąż wniósł pozew o rozwód. W tej chwili zapewnia mnie, że nie będzie żądał połowy wartości mieszkania. Chcę być pewna, że po rozwodzie nie zmieni zdania. Czy powinien napisać jakieś pismo, w którym potwierdzi, że zrzeka się połowy mieszkania? Czy tę sprawę trzeba załatwić u notariusza?
Jeżeli nie jest Pani pewna, że po rozwodzie mąż nie zmieni zdania, to są dwa wyjścia. Mogą Państwo obecnie sporządzić pisemne porozumienie, w którym złożycie Państwo oświadczenia woli w zakresie przyszłego podziału majątku i po rozwodzie udacie się Państwo do notariusza w celu zgodnego podziału. Niniejsze porozumienie możecie Państwo sporządzić pisemnie i wspólnie podpisać. Możecie je Państwo przedłożyć do akt sprawy rozwodowej. Mąż jednak może się z niniejszego wycofać – jednak takie porozumienia są praktykowane i powszechne.
O wiele bardziej skuteczne jest udanie się do notariusza i ustanowienie rozdzielności majątkowej oraz podziału Państwa majątku od razu – bez czekania na orzeczenie rozwodu. Zgodnie z treścią artykułów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.): „W razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później (art. 51 K.r.io.). Umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową może poprzedzać zawarcie małżeństwa lub zostać zawarta w trakcie małżeństwa (art. 47 § 1 K.r.io.). Każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa, jak i majątek nabyty później (art. 51 K.r.io.)”.
„Każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem” (art. 511 K.r.io.). Nie występuje majątek wspólny małżonków w rozumieniu art. 31 § 1 K.r.io. po ustanowieniu rozdzielności majątkowej. W razie zawarcia umowy w czasie trwania małżeństwa rozdzielność majątkowa zastępuje dotychczasowy ustrój małżeński. Jeżeli był to ustrój oparty na wspólności (tj. wspólność ustawowa, wspólność umowna rozszerzona, wspólność umowna ograniczona), wspólność małżeńska ustaje.
Co w Pani przypadku najistotniejsze, na skutek ustanowienia rozdzielności majątkowej każdy z małżonków ma odrębny majątek (art. 51 K.r.io.), który obejmuje dotychczasowy majątek osobisty, udział w dotychczasowym majątku wspólnym i wreszcie majątek nabyty od chwili powstania rozdzielności majątkowej (zob. wyr. SN z 6.12.1995 r., sygn. akt I CRN 215/95). „Każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem” (art. 511 K.r.io.). Dlatego też, jeżeli nie ma Pani zaufania do słów męża, najbezpieczniejsze dla Pani i najbardziej skuteczne jest udanie się wspólnie do notariusza i ustanowienie rozdzielności majątkowej, a następnie podział majątku u notariusza – zgodnie z Państwa wolą, a więc przekazanie na Pani rzecz nieruchomości bez obowiązku spłaty.
Zrzeczenie się majątku w formie pisemnej
Anna i Marek postanowili się rozwieść. Marek zapewnił Annę, że nie będzie żądał podziału mieszkania, które wspólnie nabyli. Aby zabezpieczyć swoje interesy, Anna poprosiła Marka o podpisanie pisemnego porozumienia, w którym zrzeka się swoich roszczeń do mieszkania. Choć takie porozumienie nie jest wiążące prawnie, Anna dołączyła je do dokumentów rozwodowych, co pozwoliło sądowi na uwzględnienie tego przy przyszłym podziale majątku.
Notarialna umowa rozdzielności majątkowej przed rozwodem
Kasia i Piotr zdecydowali się na rozwód, ale nie chcieli, by sprawy majątkowe wpłynęły na proces. Udali się do notariusza i podpisali umowę o rozdzielności majątkowej, która jasno określiła, że mieszkanie, samochód i inne wspólne dobra zostają przyznane Kasi. Dzięki temu uniknęli konfliktów podczas rozwodu, a majątek został podzielony zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
Porozumienie przed sądem
Magda i Wojtek byli w trakcie rozwodu. Wojtek zadeklarował przed sądem, że nie rości praw do wspólnego domu. Złożył stosowne oświadczenie, które zostało wpisane do protokołu rozprawy. Dzięki temu Magda mogła mieć pewność, że po rozwodzie dom pozostanie w jej wyłącznym posiadaniu, bez obawy o późniejsze roszczenia ze strony Wojtka.
Zrzeczenie się majątku przez małżonka przed rozwodem można zabezpieczyć na kilka sposobów – od pisemnego porozumienia, przez oświadczenie przed sądem, aż po notarialne ustanowienie rozdzielności majątkowej. Najbardziej wiążącym i bezpiecznym rozwiązaniem jest jednak wizyta u notariusza, która pozwala na formalny podział majątku jeszcze przed orzeczeniem rozwodu. Dzięki temu można uniknąć późniejszych sporów i zmian w decyzjach jednej ze stron.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, dzięki którym skutecznie zabezpieczysz swoje interesy majątkowe przed rozwodem. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie prawne dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Źródła:
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika