• Zaktualizowano: 2024-01-24 • Autor: Katarzyna Siwiec
W obliczu rozstania jednym z najważniejszych aspektów jest prawidłowe przeprowadzenie procedury rozwodowej. Jednakże wiele osób nie wie, jak sprawdzić, czy do sądu wpłynął pozew o rozwód. Podobny problem ma pani Joanna, która jest mężem w separacji i nie chce rozwodu. Obawia się jednak, że mąż załatwi rozwód za moimi plecami. Mąż może np. złożyć pozew o rozwód i podać w pozwie adres, pod którym pani Joanna nie mieszka. Nie będzie wiedziała wtedy o rozprawie. Pyta nas wobec tego, jak sprawdzić, czy małżonek złożył pozew rozwodowy do sądu.
Pani Joanna może sprawdzić, czy pozew rozwodowy przeciwko niej wpłynął w sądzie okręgowym właściwym dla ostatniego zamieszkania, czyli np., jeśli mieszkała w Radomiu z mężem, to właściwy będzie Sąd Okręgowy w Warszawie. Jeśli np. mieszka w jakiejś miejscowości w województwie łódzkim, właściwy będzie Sąd Okręgowy w Łodzi.
W opisanej sytuacji nasza klientka powinna zadzwonić do odpowiedniego sądu, numery biura interesantów są umieszczone na stronach internetowych sądów, albo przejść się osobiście i zapytać, czy został złożony pozew przez męża (podając jego dane osobowe), gdzie ona miałaby być pozwaną.
Informacja o złożeniu pozwu dla stron jest jawna, więc nikt nie odmówi jej udzielenia.
Gdyby się okazało, że pozew o rozwód został wniesiony, powinna poprosić o sygnaturę i zamówić akta do czytelni. Wówczas będzie mogła pójść do sądu i obejrzeć akta sądowe (o ile oczywiście takie będą), przeczytać pozew, sprawdzić adres itd.
Gdyby okazało się, że podany został błędny adres, nasza klientka powinna napisać pismo do sądu, podając swój adres. W ten sposób uniknie tego, że ewentualna sprawa toczyłaby się bez jej udziału.
Taki telefon do sądu powiedzmy raz na dwa miesiące pozwoli kontrolować, czy pozew wpłynął, a jeśli tak – da szansę zareagować, podając prawidłowy adres.
Zobacz również: Gdy pozwany nie odbiera pozwu o alimenty
Przypadek Anny z Krakowa
Anna była w trakcie separacji i chciała upewnić się, czy jej mąż złożył już pozew o rozwód. Dowiedziała się, że pozew rzeczywiście wpłynął, a następnie udała się osobiście do sądu, aby uzyskać kopię pozwu i zapoznać się z jego treścią.
Doświadczenie Tomasza z Warszawy
Tomasz od kilku miesięcy nie mieszkał już ze swoją żoną i zaczął podejrzewać, że mogła złożyć pozew rozwodowy. Aby to zweryfikować, odwiedził Sąd Okręgowy w Warszawie. Na miejscu zwrócił się do punktu informacyjnego, gdzie po okazaniu dokumentu tożsamości i podaniu danych żony, otrzymał informację o złożonym przez nią pozwie. Tomasz poprosił o wgląd do akt sprawy, aby lepiej zrozumieć jej stan i przygotować się do dalszego postępowania.
Historia Magdy z Gdańska
Magda była zaniepokojona brakiem kontaktu ze swoim mężem i obawiała się, że może on złożyć pozew o rozwód bez jej wiedzy. Aby to sprawdzić, regularnie co dwa miesiące dzwoniła do sądu okręgowego. W końcu dowiedziała się, że pozew wpłynął, ale adres do korespondencji był nieaktualny. Dzięki tej informacji Magda mogła zaktualizować swoje dane adresowe w sądzie, zapewniając sobie możliwość udziału w postępowaniu rozwodowym.
W artykule omówiliśmy praktyczne sposoby, dzięki którym można sprawdzić, czy w sądzie złożony został pozew o rozwód. Przykłady z życia wzięte pokazują, że regularny kontakt z właściwym sądem oraz monitorowanie sytuacji są naprawdę istotne dla utrzymania kontroli nad przebiegiem procesu rozwodowego.
Potrzebujesz fachowej pomocy prawnej lub wsparcia w przygotowaniu dokumentów związanych z rozwodem? Skorzystaj z naszych usług doradztwa on-line, gdzie doświadczeni prawnicy pomogą Ci w każdym etapie procesu. Aby się o tym przekonać, już teraz wypełnij formularz kontaktowy.
Masz problem ze sprawdzeniem czy został złożony pozew rozwodowy do sądu, nie wiesz jak odpowiedzieć na pozew rozwodowy, lub potrzebujesz pomocy w analizie pozwu, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Siwiec
Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.
Zapytaj prawnika