• Zaktualizowano: 2025-03-03 • Autor: Tomasz Krupiński
Rozwiodłam się z mężem w 2016 r. Mamy wspólne mieszkanie (nabyte jeszcze podczas trwania małżeństwa). Przepisała je na mnie moja mama. Kiedy założyliśmy księgę wieczystą, zapisaliśmy je na nas oboje, czyli na mnie i mojego ówczesnego męża. W 2010 r. wyjechałam do UK i mieszkam tu do tej pory. W mieszkaniu pozostał mój były mąż i nasz syn. Rok temu dorosły syn się wyprowadził i teraz mój były mąż mieszka tam sam. Rozmawialiśmy ostatnio o ostatecznym rozwiązaniu prawa do mieszkania. Mąż chce je ode mnie odkupić, ale kwota, którą mi proponuje, jest według mnie za niska. On jednak nie zgadza się na większą. Chciałam go spłacić, bo to moje rodzinne mieszkanie, w którym się wychowałam, i planuje w nim zamieszkać po powrocie z UK. Jednak mój były mąż nie chce się na to zgodzić. Mówi, że nie będzie się przeprowadzał. Co mam zrobić w tej sytuacji? Mąż nie chce negocjować. Czy mam jakąś szansę na odkupienie tego mieszkania lub na uzyskanie większej kwoty przy odsprzedaży?
Przedstawiony przez Panią stan faktyczny sprawy jest bardzo niejasny. Wskazuje Pani, iż otrzymała Pani w drodze darowizny mieszkanie od mamy, ale nie podała Pani, jaki tytuł do mieszkania Pani przysługiwał, tj. czy to było prawo najmu, spółdzielcze lokatorskie czy też spółdzielcze własnościowe prawo. Są to okoliczności niezwykle istotne. Jeżeli doszło do darowizny któregoś z tych praw (poza najmem), to mamy do czynienia z surogacją. Na skutek oświadczenia w akcie notarialnym uchyliła Pani skutek surogacji.
Podkreślić należy, że nabycie rzeczy do majątku osobistego małżonka musi wynikać z oświadczenia tego małżonka oraz z całokształtu okoliczności istotnych prawnie z punktu widzenia przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (por. wyr. SN z dnia 17 maja 1985 r., sygn. akt III CRN 119/85, wyr. SN z dnia 9 stycznia 2001 r., sygn. akt II CKN 1194/00, post. SN z dnia 6 lutego 2003 r., sygn. akt IV CKN 1721/00).
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem o przynależności składnika majątkowego do majątku wspólnego lub majątków osobistych decydują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.). Również w reprezentatywnym piśmiennictwie podkreślono, że prawo własności nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej z reguły wchodzi do majątku wspólnego i to niezależnie od tego, czy zostało nabyte przez jedno z małżonków, czy przez oboje. Bez znaczenia z reguły pozostaje także to, czy środki przeznaczone na nabycie własności pochodziły z majątku wspólnego, czy też z majątku osobistego, chyba że nabycie nastąpiło w drodze tzw. surogacji.
Przewidziana w art. 33 pkt 10 K.r.io. – i art. 33 pkt 3 K.r.io. w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 roku o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 162, poz. 1691) – surogacja polega na zaliczeniu do majątku osobistego każdego z małżonków przedmiotów majątkowych nabytych w czasie trwania wspólności ustawowej w zamian za inne przedmioty majątkowe stanowiące majątek osobisty tego z małżonków. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 maja 2000 r. (sygn. akt V CKN 50/00), przesłankami surogacji są dwa wymagania: po pierwsze, aby to samo zdarzenie spowodowało z jednej strony wyjście określonego przedmiotu z majątku osobistego, a zarazem powodowało nabycie innego przedmiotu majątkowego, a po drugie, ten nowy przedmiot musi być nabyty w sensie ekonomicznym kosztem majątku osobistego. Dopuszczalna jest przy tym zarówno surogacja bezpośrednia – przedmiot nowy w zamian za przedmiot podlegający surogacji – jak i pośrednia – przedmiot nowy nabyty za środki uzyskane w zamian za przedmiot podlegający surogacji. W doktrynie odróżnia się także surogację wartościową i surogację przedmiotową (M. Nazar [w:] J. Ignatowicz, M. Nazar, Prawo rodzinne, 2006, s. 148). Surogacja wartościowa powstaje w wyniku poniesienia takiego nakładu lub wydatku z majątku osobistego na majątek wspólny, który powoduje powstanie roszczenia o jego zwrot, dochodzonego w późniejszym czasie na podstawie art. 45 K.r.io. Właśnie to roszczenie wchodzi do majątku osobistego jako surogat nakładu lub wydatku. Surogacja przedmiotowa polega zaś na zastąpieniu przedmiotów majątkowych wyłączonych z majątku osobistego przedmiotami majątkowymi nabytymi w zamian za te pierwsze także do majątku osobistego.
Skutek surogacji następuje z mocy samego prawa. Nabycie w drodze surogacji nie wymaga zatem ujawnienia w treści czynności prawnej. Do jego osiągnięcia nie jest w szczególności potrzebne oświadczenie woli małżonków. Działanie surogacji może być jednak zmodyfikowane wolą małżonka, na którego rzecz surogacja ma nastąpić. Mianowicie małżonek ten może postanowić, że nabyty przedmiot wejdzie w skład majątku wspólnego. Wola uchylenia surogacji musi być wyrażona w tej samej czynności prawnej, przez którą nastąpiło nabycie danego przedmiotu majątkowego. W niniejszej sprawie miała miejsce właśnie taka sytuacja.
Uchylenie skutku surogacji rzeczowej wolą jednego z małżonków nie oznacza jednak, że małżonek taki nie może żądać zwrotu środków wyłożonych z jego majątku osobistego. Małżonek ten uzyskuje bowiem jednocześnie w momencie uchylenia surogacji rzeczowej roszczenie o zwrot wydatków i nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny (art. 45 K.r.io.). Roszczenie to może być dochodzone po ustaniu wspólności majątkowej i to bez względu na to, czy małżonek zastrzegł sobie zwrot wyłożonych z majątku osobistego środków, czy też tego nie uczynił. Nie ma jednak przeszkód, aby wolą tego małżonka wyłączyć także takie skutki surogacji. Musi to jednak wynikać z wyraźnego lub dorozumianego oświadczenia woli tego małżonka (tak też: System prawa rodzinnego i opiekuńczego, pod red. J. S. Piątkowskiego, Warszawa 1985, s. 381 i S. Szer w glosie do uchwały SN z 13 listopada 1962 r., III CO 2/62).
Podkreślić też należy, że sama treść przepisu art. 45 § 1 K.r.io. wskazuje na to, że w przypadku woli małżonka uchylenia skutku surogacji rzeczowej i wejścia określonego przedmiotu do majątku wspólnego mimo nabycia go za środki z jego majątku osobistego, może on żądać zwrotu wydatku poniesionego z majątku osobistego na nabycie tego przedmiotu do majątku wspólnego. Co do zasady tylko w sytuacji uchylenia surogacji rzeczowej może wchodzić w grę żądanie zwrotu wydatków, o którym mowa w art.45 § 1 K.r.io. O ile bowiem nakład polega na wydatkowaniu środków na przedmiot wchodzący już w skład majątku wspólnego lub osobistego, to wydatek to wyłożenie środków na samo nabycie danego przedmiotu do określonej masy majątkowej.
W Pani sprawie może dojść do ustalenia, że mieszkanie zostało nabyte z Pani majątku osobistego (darowizna), a następnie przy zakładaniu księgi wieczystej uchyliła Pani skutek surogacji i mąż stał się współwłaścicielem. Może Pani jednak dochodzić rozliczenia nakładu w postaci wartości uzyskanej darowizny.
Spłata byłego małżonka przez kredyt hipoteczny
Małżeństwo po rozwodzie postanowiło rozwiązać kwestię wspólnego mieszkania. Była żona chciała zatrzymać lokal, więc zaciągnęła kredyt hipoteczny, aby spłacić byłego męża. Wartość mieszkania została określona przez rzeczoznawcę, ale były małżonek nie zgadzał się z wyceną. Sprawa trafiła do sądu, który ostatecznie przyjął średnią wartość z trzech wycen i zatwierdził kwotę spłaty.
Podział mieszkania przez sprzedaż
Po rozwodzie były małżonek odmówił wyprowadzki, a żadne z nich nie miało możliwości spłaty drugiego. Zdecydowano o sprzedaży mieszkania i podziale środków ze sprzedaży. Niestety, konflikt o cenę wywołał opóźnienia, co ostatecznie zmusiło ich do zatrudnienia mediatora. Po negocjacjach zgodzili się na sprzedaż przez pośrednika, który pomógł uzyskać korzystną cenę.
Zamiana mieszkania na mniejsze i podział różnicy
Rozwiedziona para uznała, że sprzedaż wspólnego mieszkania i zakup dwóch mniejszych lokali będzie najlepszym rozwiązaniem. Ustalono, że mieszkanie zostanie sprzedane za rynkową cenę, a różnica w wartości zostanie podzielona proporcjonalnie do ich wkładu w zakup pierwotnego lokalu. Dzięki zgodnej współpracy oboje mogli w krótkim czasie zamieszkać osobno i zakończyć spór.
Podział wspólnego mieszkania po rozwodzie może być skomplikowany, zwłaszcza gdy emocje i różne oczekiwania finansowe utrudniają porozumienie. W artykule przedstawiono zasady podziału nieruchomości oraz możliwości spłaty, sprzedaży czy zamiany mieszkania. Jeśli negocjacje nie przynoszą rozwiązania, warto rozważyć mediację lub skierowanie sprawy do sądu, aby osiągnąć sprawiedliwy podział.
Potrzebujesz pomocy w sprawie podziału mieszkania po rozwodzie? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci przygotują dla Ciebie profesjonalną poradę prawną lub niezbędne pismo.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 maja 1985 r., sygn. akt III CRN 119/85
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 stycznia 2001 r., sygn. akt II CKN 1194/00
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Tomasz Krupiński
Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.
Zapytaj prawnika