Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak przeprowadzić rozwód w zgodzie z uwzględnieniem dobra dziecka?

• Zaktualizowano: 2024-11-26 • Autor: Marek Gola

Czy jest możliwość wzięcia rozwodu w jak najprostszy sposób, mając na uwadze to, że mamy 5-letnie dziecko i mamy pełno ugodowe porozumienie? Żadna ze stron niczego od siebie nie żąda, chcemy po prostu się rozstać pokojowo. Dodam, że dziecko mieszka ze mną i dzielimy się obowiązkami w taki sposób, jaki nam na to pozwala praca i czas poza nią.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak przeprowadzić rozwód w zgodzie z uwzględnieniem dobra dziecka?

Pozew o rozwód bez winy z porozumieniem wychowawczym

Mając na uwadze, iż między Panem a żoną występuje porozumienie, zaś dziecko już teraz zamieszkuje tylko z Panem, zasadne jest wniesienie do sądu pozwu o rozwód bez orzekania o winie, do którego będzie dołączone porozumienie wychowawcze, w którym uregulują Państwo sprawy związane z władzą rodzicielską, kontaktami, alimentami oraz innymi kwestiami takimi jak edukacja, zdrowie itp. Co do zasady sąd w tego rodzaju sprawie powinien dosyć szybko wyznaczyć termin rozprawy, ale z wizytą kuratora sądowego, której celem będzie ustalenie, czy małoletnie dziecko jest przygotowane do rozwodu i jakie Państwo wzajemnie przedstawiają predyspozycje wychowawcze.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Formalności rozwodowe

Zdarza się od czasu do czasu, że mimo porozumienia wychowawczego i sprawozdania kuratora sądowego sąd prosi także o wskazanie choćby jednego świadka, który potwierdzi zgodne wychowywanie dziecka przez rodziców (tak np. zdarza się w Sądzie Okręgowym w Częstochowie). Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest okręgowy właściwy dla Państwa wspólnego miejsca zamieszkania. Zgodnie z art. 41 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda. Opłata sądowa od pozwu wynosi 600 zł. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron, sąd zwróci Państwu połowę opłaty sądowej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Porozumienie bez konfliktów

Ania i Michał po dziesięciu latach małżeństwa doszli do wniosku, że ich drogi się rozeszły, ale oboje pozostali w przyjacielskich relacjach. Mają 7-letniego syna, nad którym wspólnie sprawują opiekę. Postanowili, że Ania będzie zajmowała się synem na co dzień, a Michał będzie go odwiedzał co weekend. Sporządzili porozumienie wychowawcze, w którym ustalili szczegóły dotyczące alimentów, opieki zdrowotnej oraz edukacji. Złożyli pozew o rozwód bez orzekania o winie i zgodnie czekają na szybkie zakończenie procesu.

 

Zgodne ustalenia co do opieki nad dzieckiem

Kasia i Tomek podjęli decyzję o rozwodzie po 12 latach małżeństwa. Mają 5-letnią córkę, którą oboje kochają, więc nie chcieli, aby rozwód wpłynął negatywnie na jej życie. Uzgodnili, że córka będzie mieszkać głównie z Kasią, a Tomek będzie odwiedzał dziecko dwa razy w tygodniu i zabierał na weekendy. Razem wypracowali plan opieki, ustalili alimenty i złożyli wspólny wniosek o rozwód bez orzekania o winie.

 

Rozwód w zgodzie i bez sporów

Magda i Bartek po ośmiu latach małżeństwa zgodzili się, że dalsze wspólne życie nie jest możliwe, ale chcieli zakończyć je pokojowo. Mają 6-letnią córkę, której dobro było dla nich priorytetem. Opracowali wspólny plan wychowawczy, który precyzyjnie określał, kiedy każde z nich będzie spędzało czas z dzieckiem. Złożyli pozew o rozwód bez orzekania o winie i bez sporów przeszli przez cały proces, szybko uzyskując rozwód.

Podsumowanie

Rozwód w pełnej zgodzie to najprostszy i najszybszy sposób na zakończenie małżeństwa, zwłaszcza gdy obie strony są zgodne co do opieki nad dzieckiem, alimentów i podziału obowiązków. Wnosząc pozew bez orzekania o winie i dołączając porozumienie wychowawcze, można znacznie skrócić proces sądowy oraz zminimalizować formalności, co sprzyja spokojnemu rozstaniu z korzyścią dla dziecka.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej online lub profesjonalnie przygotowanego pisma? Skontaktuj się z nami, a otrzymasz szybką i fachową pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji, bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »