• Zaktualizowano: 2024-04-15 • Autor: Eliza Rumowska
Mąż jest po rozwodzie, ma 17-letnią córkę, która mieszka z matką. Od kilku miesięcy dziewczyna przebywa jednak w ośrodku wychowawczym i pozostanie tam jeszcze przynajmniej rok. Niestety matka się nią nie interesuje, nie odwiedza, nie kupuje żadnych rzeczy, które są niezbędne. Mąż, oprócz alimentów, płaci za wszystko. Czy można alimenty płacić na oddzielne konto dziecka, aby mogło chociaż w przyszłości z nich skorzystać, mimo że nie jest pełnoletnie? Alimenty są przecież dla dziecka. Ośrodek jest bezpłatny, więc pieniądze trafiają do jej matki. Jak napisać w takiej sprawie wniosek do sądu?
Otóż bezdyskusyjnie – jeżeli dziecko nie pozostaje na utrzymaniu matki, to alimenty albo powinny wpływać na konto małoletniej, albo na konto ośrodka i być wypłacane na zaspokojenie jej potrzeb.
W takiej sytuacji należy skierować pozew o zmianę wyroku alimentacyjnego obowiązującego w zakresie sposobu alimentacji, wskazując ten właściwy na obecną chwilę. Pozew należy poprzeć dowodami. Pozew kierujemy do sądu według miejsca zamieszkania małoletniej. Warto wcześniej porozmawiać z ośrodkiem, aby się dowiedzieć, jakie wyjście jest przez nich aprobowane – być może własne konto małoletniej nie wchodziłoby w grę. Wówczas będzie można podjąć decyzję, o co wnioskować w pozwie, by było to rozwiązanie realne. Od razu pragnę nadmienić, że alimenty nie są oszczędnościami ani lokatą na przyszłość, ale powinny zaspakajać bieżące potrzeby małoletniej. W mojej ocenie 17-letnia córka powinna także w tej sprawie się wypowiedzieć, czy i jak jej potrzeby są zaspakajane, czego ona oczekuje.
Przepisy w temacie alimentów stanowią bowiem w treści Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]
§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.”
Zobacz również: Czy można płacić alimenty na konto dziecka?
Natomiast o ich zmianie:
„Art. 138. [Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego]
W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.”
Oczywiście w razie poczynienia powyższych ustaleń i zorientowania się, jaka opcja (własnego konta czy wpłat na konto ośrodka) wchodzi w grę – może Pani zlecić przygotowanie odpowiedniego pozwu lub przygotować go samodzielnie.
W artykule omówiono skomplikowane kwestie związane z płaceniem alimentów na rzecz niepełnoletnich dzieci przebywających w ośrodkach wychowawczych. Analizując prawne aspekty alimentacji, wskazano na możliwości zmiany orzeczeń alimentacyjnych, które pozwolą lepiej dostosować świadczenia do rzeczywistych potrzeb dziecka. Opisane przykłady z życia podkreślają znaczenie odpowiedzialnego podejścia do kwestii finansowego wsparcia, mając na uwadze dobro dziecka.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Czy matka może pobierać alimenty po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności? Jak przekazywać alimenty bezpośrednio dla pełnoletniego dziecka? Potrzebujesz porady prawnika, opisz problem wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Eliza Rumowska
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.
Zapytaj prawnika