Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Dwa mieszkania partnerów a ewentualne rozliczenia po rozpadzie związku

• Zaktualizowano: 2024-11-13 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

W przyszłym roku planuję ślub z moją partnerką, z którą mam już dziecko i od wielu lat żyjemy w związku partnerskim, ale niezalegalizowanym. Posiadamy również dwa mieszkania, oba w kredycie, jedno wynajmujemy, a w drugim mieszkamy. Zaznaczam, że mieszkanie, które wynajmujemy, kupiłem ja i kredyt jest tylko na mnie i był brany jeszcze przed naszym związkiem, a mieszkanie, w którym mieszkamy, ma w kredycie partnerka i jest na nią, a kredyt był brany w okresie naszego związku. Jak w takiej sytuacji wygląda sprawa ewentualnego podziału majątku, jakby doszło do rozwodu? Czy prawdą jest, że musiałbym oddać połowę czynszu, który uzyskuję od wynajmującego mieszkanie, a który uzyskam w okresie naszego małżeństwa? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dwa mieszkania partnerów a ewentualne rozliczenia po rozpadzie związku

Wspólność majątkowa a dwa mieszkania

Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje miedzy małżonkami wspólność majątkowa. Ta wspólność obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa (i wspólności) przez oboje małżonków lub jednego z nich. Do tego majątku wspólnego ustawa zaliczyła w szczególności: pobrane wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków (np. umów zlecenia, o dzieło, działalności gospodarczej itp.), dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, a także środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Majątki osobiste po ślubie partnerów

Jednocześnie art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wymienia przedmioty, które zawsze należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Są to: przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa (wspólności ustawowej), odziedziczone, zapisane lub podarowane, prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej, przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb, prawa niezbywalne przysługujące tylko jednej osobie, przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia oraz z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej, przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia, przedmioty nabyte w zamian za składniki majątku osobistego małżonka.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Dochody z wynajmu mieszkania

Nie jest takie oczywiste, że będzie Pan musiał rozliczyć z małżonką każdy czynsz, który Pan otrzyma z wynajmowanego mieszkania. Dochód z najmu stanowi majątek wspólny, tak jak dochód ze stosunku pracy. Jeśli będzie go Pan przeznaczał na coś, co stanowi tylko Pana majątek albo odkładał na koncie – to jest to majątek wspólny do rozliczenia jak każde inne nakłady czy każde inne oszczędności zgromadzone w trakcie małżeństwa.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Mieszkanie wynajmowane przez jednego z partnerów
Jan i Anna żyją w związku od 5 lat, ale mieszkanie, które Jan wynajmuje, zostało przez niego kupione przed związkiem. Po ślubie, dochody z najmu tego mieszkania zaczęły zasilać ich wspólny budżet. Po rozpadzie małżeństwa, Anna żąda połowy dochodów z wynajmu. Ponieważ jednak mieszkanie jest własnością Jana i zostało nabyte przed ślubem, samo mieszkanie pozostaje jego majątkiem osobistym. Dochody z najmu, uzyskane w trakcie małżeństwa, mogą jednak podlegać podziałowi.

 

Mieszkanie kupione w trakcie związku
Maria i Paweł kupili wspólnie mieszkanie w kredycie, w którym zamieszkali tuż przed zawarciem małżeństwa. Po rozpadzie ich związku, oboje zastanawiają się nad podziałem tego majątku. Mieszkanie zostało nabyte w okresie trwania wspólności majątkowej, co oznacza, że będzie podlegało równemu podziałowi, nawet jeśli kredyt obciąża jedynie Pawła.

 

Spłata kredytu na osobiste mieszkanie partnera
Ewa i Krzysztof żyli razem od kilku lat, a po ślubie Ewa zaczęła pomagać Krzysztofowi w spłacie kredytu na jego mieszkanie, które kupił przed zawarciem związku. Po rozwodzie, Krzysztof chce zatrzymać mieszkanie, które było jego osobistą własnością, ale Ewa domaga się rekompensaty za wkład w spłatę kredytu. Sąd może przyznać Ewie zwrot części kwot, które spłaciła podczas trwania małżeństwa, ponieważ wpłaty te były dokonywane z majątku wspólnego.

Podsumowanie

Podział majątku po rozpadzie związku partnerskiego czy małżeństwa zależy od tego, kiedy i w jakich okolicznościach został nabyty dany majątek. Mieszkania nabyte przed ślubem stanowią majątek osobisty, natomiast dochody z ich wynajmu w trakcie małżeństwa mogą podlegać rozliczeniu. Wspólne zobowiązania finansowe, jak kredyt zaciągnięty podczas związku, również mają wpływ na podział majątku, dlatego warto wcześniej ustalić zasady współwłasności i finansów.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism prawnych, dostosowanych do Twojej sytuacji – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w sprawach związanych z podziałem majątku, umowami czy innymi kwestiami prawnymi. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »