• Zaktualizowano: 2024-12-08 • Autor: Tomasz Krupiński
Jestem po rozwodzie. Wspólnie z byłą żoną ustaliliśmy, że ona zatrzyma dom (obciążony kredytem hipotecznym), a ja mieszkanie. Jeżeli nie będę spłacać 1/2 raty kredytu, czy wpłynie to na ostateczny podział majątku, którego jeszcze nie dokonaliśmy? Czy była żona może żądać wtedy domu bez spłaty dla mnie części jego wartości?
Możecie Państwo dokonać częściowego podziału majątku wspólnego w drodze umowy notarialnej w sposób przez Pana wskazany. Oczywiście spłata kredytu przez żonę ma wpływ na ewentualny podział końcowy. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „Za spłatę wspólnego kredytu odpowiada Pan solidarnie razem z byłą żoną”.
Zgodnie z art. 366 Kodeksu cywilnego (K.c.):
„§ 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).
§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani”.
Tak więc nawet po rozwodzie dłużnicy – byli małżonkowie są zobowiązani do wspólnego płacenia rat kredytu.
Zgodnie bowiem z art. 376 K.c.:
„§ 1. Jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.
§ 2. Część przypadająca na dłużnika niewypłacalnego rozkłada się między współdłużników”.
W praktyce podział majątku może być w tej sytuacji dokonany na pewno przed notariuszem w drodze umowy pomiędzy małżonkami (dotyczy nieruchomości) lub przed sądem, jeżeli nie ma zgody co do podziału.
Żona spłaca raty za dom i może żądać rozliczenia tych spłat. W czasie małżeństwa mogły być dokonywane określone darowizny na jednego z małżonków, które należałoby rozliczyć, jeżeli zostały przeznaczone np. na remont mieszkania. Zgodnie z art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„§ 1. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
§ 2. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.
§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego”.
Właśnie powyższy artykuł reguluje kwestię rozliczeń między małżonkami z tytułu wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątki osobiste każdego z nich oraz wydatków i nakładów poczynionych z majątków osobistych każdego z małżonków na majątek wspólny. Dotyczy on rozliczeń z tytułu wydatków i nakładów poczynionych w czasie trwania wspólności ustawowej oraz długów zaspokojonych w tym czasie.
Zasadą jest, że rozliczeń, których dotyczy art. 45, dokonuje się przy podziale – umownym lub sądowym – majątku wspólnego. Rozliczeń można – wyjątkowo – dokonać wcześniej, nie tylko po ustaniu wspólności ustawowej, lecz i w czasie jej trwania, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.
Zaznaczyć należy, że przy dokonywaniu rozliczeń między małżonkami wartość wydatków i nakładów ustala się na podstawie stanu z chwili ich poczynienia i cen rynkowych z chwili orzekania w tym przedmiocie (z chwili zamknięcia rozprawy).
Zasady rozliczania kredytu obciążającego dom potwierdza orzeczenie wydane w dniu 21 stycznia 2010 r., w którym Sąd Najwyższy przesądził, że wartość lokalu, będącego przedmiotem podziału w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, powinna być ustalona przy uwzględnieniu hipoteki obciążającej ten lokal (postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 21 stycznia 2010 r., sygn. akt I CSK 205/09).
Co do zasady, Sąd nie dzieli długów, jednakże żona będzie mogła dochodzić zwrotu połowy rat kredytu od dnia ustania wspólności ustawowej do chwili podziału majątku wspólnego. Kwoty te pomniejszą więc ewentualną spłatę na Pana rzecz.
Przykład 1
Anna i Paweł byli małżeństwem przez 15 lat. W czasie trwania małżeństwa kupili mieszkanie na kredyt, który wspólnie spłacali. Po rozwodzie Anna pozostała w mieszkaniu i zaczęła samodzielnie regulować raty. Paweł, który przestał wnosić swoją część kredytu, podczas podziału majątku, musiał uwzględnić te wpłaty. Anna miała prawo żądać zwrotu połowy kwoty, którą spłaciła po rozwodzie.
Przykład 2
Joanna i Michał wspólnie wyremontowali dom letniskowy, który należał wyłącznie do Michała. Remont sfinansowali z majątku wspólnego. Po rozwodzie Joanna zażądała zwrotu połowy kosztów remontu, ponieważ prace te zwiększyły wartość majątku osobistego Michała. Michał musiał zwrócić te środki przy podziale majątku.
Przykład 3
Tomasz po rozwodzie pozostawił byłej żonie samochód, który kupili wspólnie. Ponieważ nie dokonał formalnego podziału majątku, a żona samodzielnie regulowała ubezpieczenie i naprawy pojazdu, w momencie podziału majątku Tomasz musiał zwrócić jej połowę wydatków poniesionych na utrzymanie samochodu, pomimo że już z niego nie korzystał.
Podział majątku po rozwodzie może wiązać się z koniecznością rozliczenia wydatków i nakładów, jakie były małżonek poniósł na wspólne lub osobiste mienie. Ważne jest uwzględnienie spłat kredytów, remontów czy innych kosztów związanych z majątkiem, aby sprawiedliwie rozdzielić wartości majątku. Ostateczne rozliczenia mogą znacząco wpłynąć na wysokość ewentualnych spłat lub żądań zwrotu poniesionych nakładów.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism prawnych, pomagając w sprawach rozwodowych, podziale majątku, roszczeniach i rozliczeniach między byłymi małżonkami. Szybko i skutecznie rozwiążemy Twoje problemy prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Źródła:
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Tomasz Krupiński
Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.
Zapytaj prawnika