• Zaktualizowano: 2024-04-16 • Autor: Marek Gola
Matka moich dzieci odmówiła im przyjęcia prezentu w postaci i telefonów komórkowych, które chciałem przekazać w celu uzyskania z dziećmi kontaktu elektronicznego. Córka 7 lat, syn 5 lat. Co prawo stanowi w tej sprawie?
W mojej ocenie w pierwszej kolejności należałoby wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę uregulowania co do kontaktów. Chodzi w szczególności o to, by dzieci jak najwięcej czasu spędzały z Panem jako ojcem sam na sam albo też kontaktowały się telefonicznie.
Proszę także zwrócić uwagę na treść art. 1133 K.r.io., zgodnie z którym jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania. Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.
Istotne znaczenie dla Pana sytuacji ma przepis art. 1135 K.r.o., zgodnie z którym sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.
Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem.
Sąd opiekuńczy może w szczególności:
Powyższe sytuacje mogą nastąpić tylko wówczas, gdy sąd w ramach prowadzonego postępowania i na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego stwierdzi, iż takie ograniczenie prawa do kontaktów związane jest z dobrem dziecka.
Zobacz również: Matka zabrania kontaktu z dzieckiem
Z powyższego wynika, że spotkania z dzieckiem, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, porozumiewanie się na odległość leży w prawidłowych normach i granicach utrzymywania kontaktów rodzica z dzieckiem. Zasadne jest zatem wystąpienie na drogę formalną z zapytaniem, dlaczego matka odmawia przyjęcia telefonów komórkowych, które mają służyć poprawie kontaktów Pana z dziećmi.
Proszę zauważyć, iż ustawodawca wskazuje jednak na sytuacje, kiedy to kontakt z rodzicem zagraża dziecku. Nie ma natomiast mowy o uregulowaniu nakazującym określonego zachowania. Istotnym z punktu widzenia Pana interesu jest § 2 art. 113 K.r.io., który wskazuje, iż wymienione w tym przepisie przypadki są jedynie przykładami. Ustawodawca posługuje się bowiem jedynie zwrotem „w szczególności”. Nadto zgodnie a art.1134 K.r.io. „sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń”. Przepis stanowi o nałożeniu obowiązku na rodziców w przedmiocie określonego postępowania. Nie ma przy tym mowy, czy chodzi o zachowanie zakazujące wykonywania prawa do kontaktów, czy też nakazujące.
Zobacz również: Matka zabrała dziecko bez zgody ojca
Ustawodawca wskazuje bowiem, iż sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. Zasadnym jest zatem poznanie argumentacji matki. Dobrze byłoby gdyby uzyskał Pan taką argumentację na piśmie, by w dalszej kolejności można było ją wykorzystać w toku postępowania sądowego.
W mojej ocenie, w sprawie o zmianę widzeń, winien Pan wnosić o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego na okoliczność ustalenia, czy kontakt telefoniczny ojca z dziećmi ma wpływ pozytywny, czy negatywny na dziecko, a jeżeli negatywny to dlaczego. Sądem właściwym jest sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich miejsca zamieszkania córki. W wniosku winien Pan opisać dokładnie, dlaczego wnosi Pan o zmianę sposobu realizowania prawa do kontaktów z dziećmi. Każda sytuacja winna być należycie opisana i uargumentowana.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Jesteś po rozwodzie i była żona utrudnia ci a wręcz całkowicie zakazuje spotkań z dziećmi? Jak sądownie uregulować kontakty ojca z dziećmi? Opisz nam swój problem i zadaj pytania prawnikowi wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika