Czy przesłuchanie ucznia przez dyrektora bez obecności rodzica jest zgodne z prawem?

• Zaktualizowano: 2024-10-17 • Autor: Katarzyna Bereda

Na wycieczce szkolnej nauczyciel uszkodził dziecku telefon. W tej sprawie moja 14-letnia córka została przesłuchana przez dyrektora szkoły w obecności wychowawcy. Dyrektor sporządził notatkę, w której mniej więcej (według relacji dziecka) zacytował zeznania córki, kazał dziecku zapoznać się z całą notatką, pod którą podpisali się dyrektor i wychowawca. Następnie dyrektor kazał dziecku złożyć podpis pod sporządzoną notatką służbową z przesłuchania. Córka była wystraszona, ponieważ nas nie było przy tej rozmowie. Czy przesłuchanie dziecka bez obecności rodzica jest zgodne z prawem? Czy dyrektor postąpił właściwie, dając do podpisu swoją notatkę służbową mojemu nieletniemu dziecku? Złożenie podpisu odbyło się bez naszej wiedzy i zgody.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy przesłuchanie ucznia przez dyrektora bez obecności rodzica jest zgodne z prawem?

Przesłuchanie w świetle prawa

Niniejsze „przesłuchanie” nie miało nic wspólnego z przesłuchaniem określonym w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Ustawa nie reguluje bowiem sposobu postępowania w takich przypadkach – ewentualne postępowanie w sprawie wysłuchania nieletniego przez dyrekcję lub innego pedagoga zapewne jest uregulowane w wewnętrznym regulaminie szkoły. Jeżeli jest jednak Pani zaniepokojona działaniem dyrekcji, powinna Pani złożyć skargę do kuratorium oświaty ze wskazaniem zaniedbania ze strony szkoły.

Należy przy tym podnieść, iż przesłuchanie nieletniego może odbyć się tylko przed sądem lub organem ścigania – policją, prokuraturą lub organem administracyjnym. Taki rodzaj przesłuchania – w przypadku osoby nieletniej – odbywa się w obecności rodzica lub opiekuna prawnego.

Zgodnie bowiem z art. 32f ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich „przesłuchanie nieletniego przez Policję odbywa się w obecności rodziców, którym przysługuje władza rodzicielska, albo opiekuna lub obrońcy nieletniego, a jeżeli zapewnienie ich obecności byłoby w danym wypadku niemożliwe, należy wezwać wskazaną przez nieletniego osobę mu bliską, przedstawiciela szkoły, do której nieletni uczęszcza, asystenta rodziny, koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej lub przedstawiciela organizacji społecznej, do której zadań statutowych należy oddziaływanie wychowawcze na nieletnich lub wspomaganie procesu ich resocjalizacji. Przepis art. 19 stosuje się odpowiednio”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunki przesłuchania osoby nieletniej

Idąc dalej, podnoszę, iż zgodnie z art. 19 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich „przy wysłuchaniu nieletniego należy dążyć do zapewnienia mu pełnej swobody wypowiadania się. Wysłuchanie nieletniego powinno odbywać się w warunkach zbliżonych do naturalnych, w miarę potrzeby w miejscu zamieszkania nieletniego, przy czym unikać należy wielokrotnego wysłuchiwania nieletniego co do tych samych okoliczności lub okoliczności ustalonych już innymi dowodami i niebudzących wątpliwości”.

Z uwagi na powyższe, jak Pani widzi, przesłuchanie może odbyć się jedynie przed sądem lub organem ściągania. Sama rozmowa z dyrektorem nie stanowi żadnego rodzaju postępowania, a wszelkie wytyczne w tym zakresie powinny znajdować się w regulaminie szkoły. Jeżeli jest Pani zaniepokojona tym postępowaniem, proszę złożyć skargę do kuratorium oświaty, które powinno rozpocząć postępowanie wyjaśniające w tym zakresie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przesłuchanie podczas incydentu w szkole
Podczas przerwy doszło do bójki między uczniami. Dyrektor szkoły, chcąc wyjaśnić okoliczności, przesłuchał uczniów bez obecności rodziców. Jeden z uczniów, 13-letni chłopiec, został wezwany do gabinetu dyrektora i poproszony o złożenie wyjaśnień. Mimo że nie miał doświadczenia w takich sytuacjach, a jego rodzice nie zostali poinformowani, dyrektor sporządził notatkę, którą kazał podpisać chłopcu.

 

Uszkodzenie mienia na wycieczce szkolnej
Podczas wycieczki szkolnej doszło do uszkodzenia prywatnego telefonu jednego z uczniów. Dyrektor, zamiast skontaktować się z rodzicami, przesłuchał uczennicę bez ich wiedzy. Dziewczynka, czując presję, podpisała sporządzoną przez dyrektora notatkę, nie do końca rozumiejąc, co w niej zapisano. Rodzice dowiedzieli się o tym dopiero po powrocie z wycieczki.

 

Wysłuchanie w sprawie cyberprzemocy
W szkole pojawiło się podejrzenie, że jeden z uczniów uczestniczył w cyberprzemocy wobec koleżanki. Dyrektor postanowił przesłuchać 12-latka w obecności nauczyciela, ale bez poinformowania jego rodziców. Chłopiec, będąc zdenerwowany, nie chciał się wypowiadać, ale dyrektor nalegał na wyjaśnienia i sporządził raport, który uczeń musiał podpisać.

Podsumowanie

Przesłuchanie ucznia przez dyrektora szkoły bez obecności rodzica, choć nie jest formalnym przesłuchaniem prawnym, może budzić wątpliwości etyczne i prawne. Rodzice mają prawo być informowani o takich działaniach, a szkoła powinna zapewnić, że uczniowie nie czują presji ani nie podpisują dokumentów bez pełnego zrozumienia ich treści. W razie wątpliwości warto zgłosić sprawę do kuratorium oświaty.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje problemy prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich - Dz.U. 1982 nr 35 poz. 228

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »
x

Nie znalezłeś informacji na interesujący Cię temat?
Opisz sprawę naszemu prawnikowi

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny