• Zaktualizowano: 2024-12-10 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Czy ojciec dziecka może mieć wgląd w bieżącą dokumentację szkolną i otrzymać dostęp do dziennika elektronicznego, jeśli sąd ograniczył jego władzę „do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka, takich jak np. wybór szkoły, zawodu, sposobu leczenia”?
Wszystko zależy od dokładnej treści pisma sądowego, którego mocą ograniczono ojcu władzę rodzicielską. Jeśli w orzeczeniu sądu nie ma wprost odebrania ojcu dziecka prawa do zasięgania informacji o dziecku w jego szkole (wynikach w nauce, zachowaniu dziecka itd.), to rodzic ma prawo do zasięgania i uzyskiwania takich informacji.
Kluczowe jest zatem ustalenie, czy ojcu pozostawiono prawo do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka dotyczących kształcenia i wychowania. Jeśli nie przyznano ojcu takiego prawa, to szkoła nie powinna udzielać ojcu dziecka informacji dot. ocen, zachowania, obecności itd. Jeśli zaś wyrok sądu stanowi, iż wykonywanie władzy rodzicielskiej powierzono matce, a ojcu ograniczono do współdecydowania w istotnych sprawach dziecka, ale nie wskazano wyraźnie, że mowa o kształceniu i wychowaniu, to szkoła co do zasady nie powinna udzielać informacji ojcu o dziecku, którego władza rodzicielska została ograniczona w sposób konkretny. Jeśli zatem ograniczenie władzy rodzicielskiej zostało sformułowane z dokładnym określeniem rodzaju uprawnień ojca, to szkoła nie może udzielać takiemu ojcu informacji o ocenach, zachowaniu etc.
Trzeba zatem dokładnie przeczytać wyrok i wówczas postąpić jak wyżej.[PRZYCISK_!]
Jeśli wyrok sądu stanowi wyraźnie, że ojcu ogranicza się władzę w zakresie edukacji (czyli konkretnie sąd pozbawił ojca prawa do sprawowania władzy w zakresie edukacji), to szkoła nie może udzielać informacji o dziecku. Ojciec dziecka ma bowiem wyłącznie uprawnienie do decydowania o sprawach dziecka w takim zakresie, jak to wskazano w orzeczeniu sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej.
U Pani jest ogólne ograniczenie o współdecydowaniu o istotnych sprawach dziecka, co rodzi problemy. Mowa jednak o „współdecydowaniu”, a nie o „zasięganiu informacji”. Nauka, pasja, dalsza edukacja są istotnymi sprawami dziecka, więc współdecydować o nich ma prawo. Jeśli sąd nie wskazał, że ma też prawo zasięgać informacji, to ojciec dziecka winien uzyskać upoważnienie sądu na wgląd w oceny, bowiem tak ogólny zakres nie wskazuje, czy szkoła może mu je okazać. Są jednak poglądy wskazujące, że skoro może współdecydować o sprawach istotnych, a taką jest edukacja, to tym bardziej ma prawo zasięgać o nich informacji od szkoły, bo współdecydowanie to pojęcie szersze niż tylko zasięganie informacji.
Pan Tomasz, ojciec 10-letniego Antka, ma ograniczoną władzę rodzicielską do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. Chciał uzyskać dostęp do dziennika elektronicznego, aby sprawdzać wyniki w nauce i frekwencję. Matka dziecka sprzeciwiła się, twierdząc, że wyrok sądu nie przewiduje takich uprawnień. Szkoła, po analizie wyroku, uznała, że Pan Tomasz może zasięgać informacji o dziecku, ponieważ współdecydowanie o istotnych sprawach, takich jak edukacja, obejmuje również dostęp do informacji o ocenach.
Pani Katarzyna, matka 12-letniej Zosi, złożyła skargę do szkoły, gdy dowiedziała się, że ojciec dziecka, Pan Marek, uzyskał dane do dziennika elektronicznego. Pan Marek miał ograniczoną władzę rodzicielską tylko do współdecydowania o leczeniu dziecka. Po konsultacji z prawnikiem, dyrektor szkoły zablokował dostęp do dziennika, tłumacząc, że wyrok sądu nie obejmuje uprawnień związanych z edukacją, a więc Pan Marek nie ma prawa do przeglądania wyników w nauce Zosi.
Pan Jan, ojciec 14-letniego Kuby, z ograniczoną władzą rodzicielską do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka, poprosił szkołę o dostęp do dziennika elektronicznego. Szkoła odrzuciła wniosek, uznając, że współdecydowanie nie obejmuje zasięgania informacji. Pan Jan zwrócił się do sądu o wyraźne uregulowanie jego prawa do wglądu w dokumentację szkolną. Sąd orzekł, że Pan Jan ma prawo do dostępu do informacji edukacyjnych, co zobowiązało szkołę do udostępnienia dziennika.
Ojciec z ograniczoną władzą rodzicielską może mieć dostęp do dziennika elektronicznego dziecka, jeśli wyrok sądu tego nie wyklucza. Kluczowe jest dokładne zrozumienie treści orzeczenia, które określa zakres uprawnień rodzica. W przypadku wątpliwości warto zwrócić się do sądu o doprecyzowanie decyzji, aby uniknąć nieporozumień między rodzicami a szkołą.
Potrzebujesz pomocy w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej lub dostępu do dokumentacji szkolnej dziecka? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a otrzymasz fachową poradę prawną!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika