Czy można nadać dziecku nazwisko panieńskie matki po rozwodzie i zaprzeczeniu ojcostwa?

• Zaktualizowano: 2024-09-03 • Autor: Katarzyna Bereda

W marcu odbędzie się sprawa rozwodowa. Od razu po rozwodzie złożę wniosek o powrót do nazwiska panieńskiego. W połowie maja natomiast urodzę dziecko, ale mąż nie jest jego ojcem. Wiem, że muszę złożyć wniosek o zaprzeczenie ojcostwa po narodzinach dziecka. Czy mogę nadać dziecku swoje nazwisko panieńskie, do którego wracam po rozwodzie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można nadać dziecku nazwisko panieńskie matki po rozwodzie i zaprzeczeniu ojcostwa?

Nadanie nazwiska dziecku

Niniejszą kwestię reguluje art. 88 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.). Zgodnie z nim:

„§ 1. Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

§ 2. Oświadczenia w sprawie nazwiska dziecka są składane jednocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, które będą nosić małżonkowie. Jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

§ 3. Przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka albo oświadczenia, o których mowa w § 1, jeżeli nazwisko dziecka nie zostało przez nich wskazane.

§ 4. Przepisy § 1–3 stosuje się odpowiednio do nazwiska dziecka, którego rodzice zawarli małżeństwo po urodzeniu się dziecka. Do zmiany nazwiska dziecka, którego rodzice zawarli małżeństwo po ukończeniu przez dziecko trzynastu lat, jest potrzebna jego zgoda”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Z uwagi na powyższe, jak Pani widzi, zasadą jest, iż nazwisko dziecka przy domniemaniu ojcostwa męża matki nadawane jest na podstawie zgodnych oświadczeń małżonków (składanych zazwyczaj podczas zawierania związku małżeńskiego), nazwisko to znajduje się w akcie małżeństwa. Jednak ustawodawca daje możliwość modyfikacji takiej decyzji, a więc może Pani zgodnie z byłym mężem złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego o nadaniu Pani nazwiska panieńskiego.

„Normując sposób i czas podjęcia przez rodziców decyzji w sprawie nazwiska ich dzieci, ustawodawca uwzględnił jej wagę, możliwe wahania rodziców i ewentualność zmiany wyboru. Rodzice składają zatem oświadczenia w sprawie nazwiska dzieci jednocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, które będą nosić małżonkowie (art. 88 § 2 K.r.io.), a więc przy okazji dokonywania czynności związanych z zawarciem małżeństwa. Swoją decyzję mogą zmienić bądź uzupełnić jej brak przy okazji sporządzania aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka (art. 88 § 3 K.r.io.)” – Art. 88 KRO, K. Osajda (red. serii), M. Domański, J. Słyk (red. tomu), 2022, wyd. 9.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna i Piotr rozwiedli się w marcu, a w maju na świat przyszła córka Anny. Piotr nie jest ojcem dziecka, więc Anna zdecydowała się na złożenie wniosku o zaprzeczenie ojcostwa. Po rozwodzie Anna wróciła do swojego panieńskiego nazwiska i pragnęła nadać je nowonarodzonej córce. Zgodnie z przepisami, musiała uzyskać zgodę Piotra, by nadać dziecku swoje panieńskie nazwisko. Piotr wyraził zgodę, a dziecko oficjalnie nosi nazwisko matki.

 

Ewa po rozwodzie z Michałem powróciła do swojego panieńskiego nazwiska. Wkrótce po rozwodzie Ewa urodziła syna, którego ojcem jest jej nowy partner. Aby nadać dziecku swoje panieńskie nazwisko, musiała najpierw uzyskać sądowe zaprzeczenie ojcostwa Michała. Po pomyślnym zakończeniu procedury, Ewa mogła zarejestrować syna z jej panieńskim nazwiskiem.

 

Kasia i Jan rozwiedli się, gdy Kasia była już w zaawansowanej ciąży. Kasia chciała wrócić do swojego panieńskiego nazwiska po rozwodzie. Po narodzinach dziecka, Kasia złożyła wniosek o zaprzeczenie ojcostwa Jana, a następnie uzyskała zgodę sądu na nadanie dziecku swojego panieńskiego nazwiska. Dzięki temu jej dziecko nosi to samo nazwisko, co ona.

Podsumowanie

Nadanie dziecku nazwiska panieńskiego matki po rozwodzie jest możliwe, jednak wymaga przeprowadzenia formalności, takich jak zaprzeczenie ojcostwa przez sąd oraz uzyskanie zgody byłego męża. Proces ten jest skomplikowany, ale umożliwia nadanie dziecku nazwiska zgodnego z nazwiskiem matki po rozwodzie. Ważne jest, aby zasięgnąć odpowiednich porad prawnych, by przeprowadzić go zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszej profesjonalnej pomocy prawnej online, aby szybko i skutecznie przygotować niezbędne pisma oraz uzyskać porady w kwestiach związanych z nadaniem nazwiska dziecku po rozwodzie. Zapewniamy indywidualne podejście i wsparcie na każdym etapie procesu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »