Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy mogę wyrzucić męża z domu po jego zdradzie?

• Zaktualizowano: 2024-10-08 • Autor: Zuzanna Lewandowska

Wyszłam za mąż 7 lat temu, mamy 5-letnie dziecko. W trakcie małżeństwa bywało różnie – łącznie z agresją męża wobec mnie i brakiem pomocy. Od jakiegoś czasu jednak lepiej nam się układa, myślałam, że jakoś to będzie. Odkryłam jednak, i mam już na to sporo dowodów, że mąż mnie zdradza. Powiedziałam mu, że wiem o wszystkim, a mimo to się wypiera. Nie mam złożonego pozwu o rozwód, ale chcę, by jak najszybciej opuścił dom, bo nie mogę na niego patrzeć i z nim przebywać. Czy mogę wystawić jego walizki za drzwi, mimo że dom jest wspólny? Co dalej robić po tej zdradzie męża?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mogę wyrzucić męża z domu po jego zdradzie?

Prawa do wspólnej nieruchomości

Zgodnie z art. 281 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.

W orzecznictwie wskazuje się, że z dniem zawarcia związku małżeńskiego współmałżonek osoby dysponującej samodzielnym prawem do mieszkania (domu), uzyskuje własne prawo podmiotowe do korzystania z tego mieszkania w trakcie trwania małżeństwa i to wyłącznie w celu zaspokojenia potrzeb rodziny (Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 17 stycznia 2017 r., sygn. akt I ACa 571/16). W konsekwencji drugi małżonek ma obowiązek udostępnienia drugiemu małżonkowi mieszkania (domu) do korzystania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Dotyczy to także przedmiotów urządzenia domowego. Uprawnienie, o którym mowa to tzw. rodzinnoprawny tytuł do mieszkania. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 23 lipca 2008 r. (sygn. akt III CZP 73/08) wskazał, że „uprawnienie małżonka do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny jest niezależne od tego, jaki ustrój majątkowy istnieje między małżonkami (…)”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Udostępnianie mieszkania po zdradzie męża

Podsumowując, przesłankami, które muszą być spełnione łącznie, aby drugi małżonek domagał się udostępnienia mu mieszkania (domu) do korzystania na podstawie art. 281, nawet w sytuacji, gdy doszło już do całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, ale jeszcze przed np. prawomocnym orzeczeniem rozwodu, są:

pozostawanie w związku małżeńskim z osobą, której przysługuje prawo do mieszkania lub przedmiotów urządzenia domowego;

korzystanie z mieszkania oraz przedmiotów urządzenia domowego w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

Ustanie uprawnień z art. 281, o których mowa powyżej, następuje z chwilą:

  • ustania małżeństwa na skutek śmierci jednego z małżonków (a także orzeczenia o uznaniu za zmarłego lub sądowego stwierdzenia zgonu), unieważnienia małżeństwa lub jego rozwiązania przez rozwód;
  • uprawomocnienia się orzeczenia separacji;
  • utraty przez współmałżonka tytułu prawnego do mieszkania;
  • uzyskanie przez korzystającego małżonka tytułu prawnego do mieszkania zaspokajającego potrzeby rodziny;
  • zaprzestanie korzystania z mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

Wskazuje Pani, że w domu mąż gotuje, organizuje wspólny czas, a wspólne zamieszkiwanie wygląda jak dotychczas. W mojej ocenie mieści się to w pojęciu korzystania z mieszkania (domu) na cele zaspokajania potrzeb rodziny i co do zasady do czasu prawomocnego orzeczenia rozwodu, separacji czy np. uzyskania przez małżonka tytułu prawnego do innego mieszkania zaspokajającego potrzeby rodziny, małżonek ma prawo zamieszkiwać w domu.

Jeżeli nie są Państwo w stanie dojść do porozumienia co do sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania (domu), to w pozwie o rozwód może Pani złożyć wniosek o orzeczenie przez sąd w przedmiocie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania. Powództwo w tym zakresie może być zabezpieczone na czas trwania postępowania. W takim orzeczeniu sąd ustala, że do czasu wspólnego zamieszkiwania korzystają Państwo z mieszkania (domu) w określony sposób, np. które pokoje będą do wyłącznej dyspozycji jednego małżonka, a które do dyspozycji drugiego itd. Podstawą prawną tego roszczenia jest art. 58 § 2. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków, sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej (art. 58 § 4).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Eksmisja na żądanie drugiego małżonka

Zgodnie z art. 58 § 2 w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Na podstawie opisanej przez Panią sytuacji nie widzę podstaw do żądania eksmisji męża w postępowaniu rozwodowym, chyba że sytuacja uległaby zamianie, pojawiłaby się przemoc lub inne rażąco naganne postępowanie. Na dany moment, jak rozumiem, współmałżonek nie zachowuje się nagannie i nie uniemożliwia wspólnego zamieszkiwania swoim nagannym postępowaniem.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Anna odkryła zdradę swojego męża, z którym ma dwoje dzieci. Choć dom jest wspólną własnością, Anna nie wytrzymuje psychicznie jego obecności w domu i żąda, by się wyprowadził. Mąż jednak nie chce opuścić domu. W tej sytuacji Anna musiała udać się do prawnika, który doradził jej, by złożyła wniosek do sądu o określenie sposobu korzystania z mieszkania, aby ograniczyć mężowi dostęp do części domu. W międzyczasie, bez orzeczenia sądowego, nie może go po prostu wyrzucić.


Marta żyje w związku małżeńskim od 10 lat, lecz niedawno dowiedziała się o romansie męża. Chciała natychmiast zakończyć relację i wyrzucić go z mieszkania. Okazało się jednak, że jako współwłaściciel domu, mąż ma pełne prawo tam przebywać, dopóki nie dojdzie do rozwodu lub sąd nie ustali innego sposobu użytkowania domu. Marta zdecydowała się w tej sytuacji na separację i rozpoczęła postępowanie rozwodowe.


Agnieszka i jej mąż zamieszkują wspólne mieszkanie, które kupili w trakcie małżeństwa. Po odkryciu jego zdrady, Agnieszka zażądała, by natychmiast się wyprowadził. Mąż odmówił, więc Agnieszka, chcąc uchronić siebie i dziecko przed dalszymi napięciami, złożyła wniosek o rozwód i wniosek o eksmisję męża na podstawie jego rażąco nagannego zachowania w związku z przemocą, której doświadczała wcześniej.

Podsumowanie

Choć zdrada męża jest bolesnym doświadczeniem, nie daje automatycznie prawa do wyrzucenia go z domu, szczególnie jeśli nieruchomość jest wspólną własnością. Aby rozwiązać kwestię wspólnego zamieszkiwania, można złożyć wniosek do sądu o określenie sposobu korzystania z mieszkania lub wnioskować o eksmisję, jeśli mąż rażąco uniemożliwia wspólne życie. Warto skonsultować się z prawnikiem, aby podjąć odpowiednie kroki prawne.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w trudnej sytuacji rodzinnej? Skontaktuj się z nami po profesjonalną poradę online lub zamów przygotowanie indywidualnych pism prawnych, które pomogą Ci skutecznie bronić swoich praw. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 17 stycznia 2017 r., sygn. akt I ACa 571/16

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Zuzanna Lewandowska

O autorze: Zuzanna Lewandowska

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych kancelariach prawnych w stolicy. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym i opiekuńczym, cywilnym, ze szczególnym naciskiem na zobowiązania, gospodarczym, jak również windykacji należności. Od ponad 3 lat z sukcesem prowadzi czasopismo internetowe o prawie i zawodzie prawnika. Obecnie prowadzi także własną kancelarię adwokacką.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »