• Zaktualizowano: 2025-03-10 • Autor: Aleksandra Profit
Posiadam wspólne mieszkanie z byłą żoną obciążone kredytem hipotecznym. Była żona opuściła mieszkanie. Chcę wynająć mieszkanie w celu pokrycia kosztu kredytu hipotecznego oraz czynszu. Była żona z niewiadomych przyczyn nie zgadza się na wynajem. Czy mogę wynająć mieszkanie bez jej zgody?
Aby wynająć mieszkanie, powinien Pan uzyskać zgodę byłej żony. Z drugiej strony jest ona zobowiązana partycypować w kosztach utrzymania mieszkania oraz spłacać zaciągnięty przez Państwa wspólnie kredyt.
Po rozwodzie stali się Państwo współwłaścicielami nieruchomości, każde w 1/2 części. Jest to tzw. współwłasność ułamkowa nieruchomości, czyli stan, w którym kilka osób posiada prawo własności do jednej nieruchomości. W przypadku współwłasności w częściach ułamkowych każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w rzeczy. Udział wyraża zakres uprawnień współwłaściciela względem rzeczy wspólnej. Współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału jako wyłącznego prawa współwłaściciela zasadą jest, że każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Współwłaściciele są zatem odrębnymi podmiotami prawa. Istotą takiej współwłasności jest to, iż współwłaściciele, posiadając z jednej strony określony rachunkowo ułamek w rzeczy wspólnej, nie są z drugiej strony wyłącznymi właścicielami konkretnej, fizycznie wskazanej części nieruchomości.
Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego „do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli”.
Ustawodawca nie ustanowił definicji legalnej czynności przekraczających zwykły zarząd. Moim zdaniem w przypadku oddania nieruchomości lub jej części osobie trzeciej do użytkowania lub w najem co do zasady należy uznać, że czynność taka przekracza zwykły zarząd nieruchomością, a tym samym nie może być ona dokonana bez zgody wszystkich współwłaścicieli.
Może warto rozważyć, w celu uniknięcia tego typu sporów, złożenie wniosku o podział majątku. Podczas takiego postępowania sąd podzieli również mieszkanie.
Wynajem mieszkania studentom
Po rozwodzie Adam i Monika pozostali współwłaścicielami mieszkania. Adam chciał wynająć je studentom, aby pokryć część raty kredytu, ale Monika się na to nie zgodziła. W związku z tym Adam wystąpił do sądu o zgodę na wynajem – wskazał, że pieniądze pomogą obojgu spłacać kredyt.
Zamieszkanie z nowym partnerem
Kasia i Piotr, byli małżonkowie, mieli wspólne mieszkanie. Kasia chciała zamieszkać w nim ze swoim nowym partnerem, co nie spodobało się Piotrowi. Ponieważ decyzja ta przekraczała zwykły zarząd, Kasia musiała uzyskać jego zgodę. Brak porozumienia skłonił Piotra do złożenia wniosku o podział majątku.
Nielegalny wynajem na Airbnb
Michał bez zgody byłej żony zaczął wynajmować mieszkanie turystom przez platformę Airbnb. Gdy jego była żona, Anna, dowiedziała się o tym, wezwała go do zaprzestania działań, powołując się na brak jej zgody. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu – Anna domagała się udziału w uzyskanych przez Michała dochodach z wynajmu.
Artykuł omawia kwestie dotyczące wynajmu mieszkania po rozwodzie, szczególnie w kontekście współwłasności nieruchomości. Po rozwodzie małżonkowie stają się współwłaścicielami mieszkania, co oznacza, że każde z nich ma prawo do 1/2 części nieruchomości. Wynajem mieszkania bez zgody drugiego współwłaściciela, w tym przypadku byłej żony, jest uważany za czynność przekraczającą zwykły zarząd. W przypadku braku porozumienia możliwe jest wystąpienie do sądu o podział majątku lub o rozstrzygnięcie sprawy.
Masz problem z wynajmem wspólnej nieruchomości po rozwodzie? Nie wiesz, jakie masz prawa jako współwłaściciel? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Nasi eksperci pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji. Zadaj pytanie już dziś i uzyskaj fachową pomoc bez wychodzenia z domu!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika