• Zaktualizowano: 2024-06-01 • Autor: Eliza Rumowska
Chciałam zapytać o możliwość wymeldowania męża z mieszkania. Mamy intercyzę, mieszkanie kupiłam samodzielnie. Mąż dobrowolnie nie chce się wyprowadzić. Nie mamy rozwodu. Zastanawiam się, czy w przypadku rozwodu coś w tej kwestii zmieni. Czy kiedy nie będziemy już małżeństwem, mąż będzie zmuszony się wymeldować i wyprowadzić?
Rzeczywiście w opisanej sytuacji rozwód ma duże znaczenie. Przyczyny tkwią nie w regulacjach prawnych dotyczących ewidencji ludności (tzw. meldunku) czy prawie własności. Nie wynika to też z intercyzy – kluczem jest przepis Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi:
„Art. 281. [Prawo do korzystania z mieszkania]
Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.”
W takim przypadku Pani prawo do mieszkania otwiera i legalizuje pobyt męża w nim dopóty, dopóki jest on Pani mężem. Dlatego rozwód jest kluczem do możliwości eksmitowania i wymeldowania męża. Jednak musi Pani mieć na uwadze jeszcze ryzyko, że jeżeli mąż nie posiada prawa do żadnego innego lokalu mieszkalnego albo domu, to sąd może nawet po rozwodzie orzec prawo jego dożywotniego zamieszkania w domu, w którym przebywał z Panią jako współmałżonek.
Zobacz również: Meldunek a rozwód
W sytuacji, gdy małżonek odmawia dobrowolnego opuszczenia mieszkania będącego własnością drugiego małżonka, kluczowym krokiem jest złożenie pozwu rozwodowego. Dopiero po orzeczeniu rozwodu istnieje możliwość formalnego wymeldowania i eksmitowania współmałżonka, choć sąd może przyznać prawo do czasowego zamieszkania, jeśli nie posiada on innego lokalu. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z prawnikiem i przygotowanie się na różne scenariusze prawne.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii eksmisji lub rozwodu, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism, aby skutecznie rozwiązać Twoje problemy mieszkaniowe. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie doświadczonych prawników. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Czy mąż ma prawo do mieszkanie które żona nabyła przed zawarciem małżeństwa? Czy podział majątku w razie rozwodu będzie obejmował również te mieszkanie? Potrzebujesz porady prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Eliza Rumowska
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.
Zapytaj prawnika