• Zaktualizowano: 2024-01-18 • Autor: Marek Gola
4 miesiące wyprowadziłem się od swojej żony, nie wytrzymałem psychicznie. Pod koniec kwietnia żona złożyła pozew o rozwód. Żona leczy się psychiatrycznie. Bardzo ją kocham, ale obawiam się, że jeśli nie zgodzę się na rozwód, zrobi sobie krzywdę. Czy choroba psychiczna może być powodem odroczenia rozprawy rozwodowej?
W pierwszej kolejności musi Pan złożyć odpowiedź na pozew, w którym podniesie Pan wszelkie swoje twierdzenia i zarzuty. Innymi słowy, winien Pan wskazać na treść art. 82 K.c., zgodnie z którym „nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych”.
Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu:
„»Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli« nie może być pojmowany w znaczeniu całkowitego braku świadomości. Całkowity brak świadomości, jeżeli wystąpi, charakteryzuje się zupełną niemożnością działania, a zatem problem oświadczenia czegokolwiek w ogóle nie może wchodzić w rachubę. »Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli« nie może być rozumiany dosłownie, wobec czego nie musi oznaczać całkowitego zniesienia świadomości i ustania czynności mózgu. Wystarczy istnienie takiego stanu, który oznacza brak rozeznania, niemożność rozumienia posunięć własnych i posunięć innych osób oraz niezdawanie sobie sprawy ze znaczenia i skutków własnego postępowania” (wyr. SN z dnia 7 lutego 2006 r., ; por. wyr. SN z dnia 27 lipca 2010 r., sygn. akt II CSK 147/10).
Pierwszym sposobem jest powołanie się na stan zdrowia psychicznego żony. Dobrze byłoby, gdyby poparł Pan swoje stanowisko dokumentacją od psychiatry. Drugim sposobem jest wnioskowanie o mediację. Mediacja to bardzo popularny sposób rozwiązywania spraw małżeńskich. Gdyby udało się Panu przekonać żonę do mediacji albo gdyby sąd Państwa na taką mediację skierował (konieczna jest jednak zgoda żony), wówczas zyskałby Pan co najmniej od 4 do 7 miesięcy.
Jeżeli przedłożyłby Pan dokumentację medyczną, sąd może postanowić o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego psychiatry i psychologa na okoliczność świadomości żony w zakresie podjęcia decyzji o rozwiązaniu Państwa małżeństwa. W tej sytuacji podstawą byłby przepis art. 278 § 1 K.p.c. w zw. z art. 82 K.c.
Artykuł porusza kwestię odroczenia sprawy rozwodowej z powodu choroby psychicznej małżonka, podkreślając, że choroba może wpływać na świadome wyrażanie woli i decydowanie. Zaleca się przedstawienie dokumentacji medycznej i rozważenie mediacji jako metod na odroczenie rozprawy i ocenę zdolności decyzyjnych osoby chorej.
Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej rozwodu lub innych kwestii prawnych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism, które pomogą Ci w Twojej sytuacji prawnej, dostępnych z wygodą i dyskrecją przez Internet. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Mąż złożył wniosek o odroczenie rozprawy rozwodowej, powołując się na hospitalizację psychiatryczną żony. Po złożeniu pozwu o rozwód żona trafiła do szpitala psychiatrycznego z powodu zaostrzenia choroby afektywnej dwubiegunowej. Mąż dostarczył dokumentację medyczną oraz wnioskował o opinię biegłego psychiatry. Sąd, uznając, że stan psychiczny żony uniemożliwia jej świadome podjęcie decyzji, odroczył rozprawę na sześć miesięcy.
Kobieta wystąpiła o rozwód w trakcie epizodu psychotycznego. Mąż zgłosił w sądzie, że jego żona, cierpiąca na schizofrenię, złożyła pozew o rozwód podczas silnego epizodu psychotycznego. Po dostarczeniu opinii lekarza psychiatry oraz historii leczenia, sąd uznał, że w momencie składania pozwu kobieta nie była świadoma skutków swojej decyzji i odroczył sprawę do czasu ustabilizowania jej stanu zdrowia.
Wniosek o mediację jako alternatywa dla rozwodu. Mężczyzna złożył wniosek o mediację, wskazując na niestabilność psychiczną żony spowodowaną depresją. Podkreślił, że nie chce przyspieszać rozwodu, obawiając się o jej bezpieczeństwo. Sąd, po przeanalizowaniu sytuacji, skierował małżonków na mediację, co pozwoliło zyskać czas na poprawę stanu zdrowia kobiety.
Choroba psychiczna małżonka może stanowić podstawę do odroczenia rozprawy rozwodowej, szczególnie gdy wpływa na jego zdolność do świadomego podejmowania decyzji. W takich przypadkach kluczowe jest przedstawienie dokumentacji medycznej oraz ewentualne powołanie biegłego psychiatry. Alternatywą może być także mediacja, która pozwala na odroczenie sprawy i daje szansę na spokojniejsze rozwiązanie konfliktu małżeńskiego.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej w sprawach rozwodowych lub innych kwestiach rodzinnych, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Oferujemy rzetelne wsparcie, przygotowanie pism procesowych oraz doradztwo dostosowane do Twojej sytuacji. Nasze usługi są dostępne wygodnie i dyskretnie przez Internet – opisz swój problem w formularzu, a my pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika