• Zaktualizowano: 2024-07-03 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Jestem po rozwodzie, mieszkam za granicą, regularnie płacę alimenty, utrzymuję kontakt z dziećmi – mam dorosłego już syna i 15-letnią córkę. Od pewnego czasu moja córka ma problemy zdrowotne na tle psychicznym (depresja), wszystkie informację dotyczące jej zdrowia przekazuje mi ona sama. W ostatnim czasie próbowała sobie zrobić krzywdę i okazało się, że nie wszystko mi mówi. Moja była żona nie informuje mnie o stanie zdrowia córki. Teraz umieściła ją w jakimś ośrodku – bez mojej wiedzy i zgody. Jak wymusić informowanie mnie o tym wszystkim? Mam pełne prawa rodzicielskie.
W pierwszej kolejności należy przeanalizować wyrok rozwodowy, który zapadł w Państwa sprawie, oraz zweryfikować kwestię związaną z wykonywaniem władzy rodzicielskiej. Jeżeli wspólnie wykonujecie Państwo władzę rodzicielską (zapis w wyroku: władzę rodzicielską pozostawia się obojgu małżonkom), to wówczas również i Pan ma prawo uzyskiwania informacji oraz decydowania o córce. Umieszczenie jej w ośrodku w takim przypadku wymagałoby również Pana zgody, gdyż jest to sprawa istotna dla dziecka. Zatem w braku Pana zgody córka nie mogłaby zostać przyjęta do placówki. W takiej sytuacji może Pan skontaktować się z tą placówką, wskazać na powyższe, tj. na sposób, w jaki jest określona władza rodzicielska, a następnie wskazać, że powinna być Pana zgoda na umieszczenie dziecka w placówce. Nadto powinien Pan wskazać na konieczność przekazywania Panu informacji o stanie zdrowia córki przez ten ośrodek.
Jeżeli Pana uprawnienia zostały ograniczone do pewnych obowiązków – w wyroku zazwyczaj przyjmuje to taką postać – wykonywanie władzy rodzicielskiej pozostawia powódce (pozwanej), ograniczając prawa pozwanego (powoda), to i tu na Pan prawo do:
Wówczas w zależności, która forma byłaby zastosowana w Państwa przypadku ma Pan również konkretne uprawnienia i zawsze ma Pan prawo uzyskiwać informacje oraz być informowanym na bieżąco o stanie zdrowia córki.
W pierwszej kolejności skierowałabym wezwanie do Pana byłej żony z powołaniem się na treść wyroku rozwodowego oraz Pana uprawnienia z niego wynikające, tj. wezwałabym byłą małżonkę do przekazywania Panu bieżących informacji o stanie zdrowia dziecka. Jeżeli takie pismo nie przyniosłoby oczekiwanych rezultatów, to można zawiadomić o tej sytuacji sąd rodzinny, tj. wskazać, że była małżonka działa wbrew dobru dziecka. W takiej sytuacji sąd rodzinny w oparciu o art. 109 § 1 i § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1359) może:
W sytuacjach, gdy jedno z rodziców nie informuje drugiego o istotnych sprawach dotyczących zdrowia dziecka, konieczne jest przypomnienie o wspólnych obowiązkach wynikających z wyroku rozwodowego. Rodzic mający pełne prawa rodzicielskie może domagać się bieżących informacji i współdecydowania, a w razie potrzeby skierować sprawę do sądu, aby wymusić przestrzeganie swoich praw. Regularne informowanie obojga rodziców jest kluczowe dla dobra dziecka.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism sądowych i administracyjnych, aby skutecznie egzekwować Państwa prawa rodzicielskie. Skontaktuj się z nami, by uzyskać wsparcie w trudnych sytuacjach rodzinnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika