• Zaktualizowano: 2024-04-13 • Autor: Marek Gola
Mam pytanie w sprawie płacenia alimentów na dziecko. Alimenty płacę do ręki byłej partnerce i piszę ręczne potwierdzenie na kartce z wyszczególnieniem wszystkich danych osobowych moich, byłej partnerki i dziecka oraz za jaki miesiąc płacę. Matka dziecka podpisuje się imieniem i nazwiskiem, że otrzymała pieniądze. Czy w razie rozprawy sądowej takie potwierdzenie jest równie wiarygodne jak przelew bankowy lub przekaz pocztowy?
Z treści Pana pytania wynika, że opłaca Pan alimenty na dziecko. Co istotne alimenty są opłacane do ręki, a Pan za każdym razem karze matce dziecka odręcznie swoim podpisem poświadczyć odbiór alimentów. Zastanawia się Pan, czy taki system potwierdzania przekazania alimentów jest bezpieczny.
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż stosowany przez Pana system jest bezpieczny, albowiem jak mniemam matka swoim podpisem własnoręcznie potwierdza odebranie alimentów. Innymi słowy, musiałaby zakwestionować swój własny podpis, a co więcej, w sprawie musiałby zostać powołany biegły grafolog na okoliczność, czy podpisy złożone na kartce pochodzą od matki dziecka, czy też nie. Nie sądzę, by matka dziecka ryzykowała koszty postępowania, a w szczególności koszty opinii biegłego, które w przypadku przegranej obciążyłyby ją w całości, a opiewałyby na około 1500-2000 zł.
Bez wątpienia Pan jako zobowiązany może wykazywać wszelkimi dowodami, że alimenty są przez Pana uiszczane. Zgodnie z art. 6 K.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
Od czasu do czasy może Pan sprowokować sytuację, kiedy przekazanie alimentów nastąpi w obecności osoby trzeciej, która np. będzie z Panem przypadkowo w konkretnym miejscu lub u Pana. Chodzi o to, by osoba ta w dalszej kolejności mogła zeznawać w sprawie jako świadek na okoliczność, iż zdarzały się sytuacje, kiedy widziała, jak matka dziecka czyniła podpis, potwierdzając tym samym uzyskanie alimentów.
Zgodnie z art. 227 K.p.c. przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie. Innymi słowy, dowód ze świadka na ww. okoliczność jest jak najbardziej zasadny i wiarygodny. Nawet jednak, gdyby matka próbowała kwestionować dotychczasowe wpłaty, to wnosi Pan o zbadanie przez grafologa jej podpisu w ramach postępowania, a wówczas matka dziecka zobowiązana będzie pokryć koszty takiej opinii.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Chciałbyś zamienić obowiązek alimentacyjny względem dziecka na jednorazową darowiznę pieniężną lub nieruchomości? Czy prawo na to pozwala i czy taka darowizna znosi obowiązek alimentacyjny względem dziecka? Masz więcej pytań, opisz je wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika