Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Agresywna postawa podczas procesu rozwodowego

• Zaktualizowano: 2024-12-27 • Autor: Katarzyna Bereda

Moja siostra ma zamiar się rozwieść. Dopiero złożyła pozew rozwodowy, ma dwoje dzieci (9 i 7 lat( i nie ma jeszcze ustalonych praw. Jej mąż dostał nakaz eksmisji za znęcanie się. Teraz podczas procesu rozwodowego wykazuje się agresywną postawą. Podburza dzieci przeciwko matce, oczernia ją, gdzie tylko może. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Agresywna postawa podczas procesu rozwodowego

Ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca

Jeżeli siostra złożyła pozew o rozwód i nie chce, aby ojciec dzieci zabierał dzieci bez jej wiedzy, to powinna złożyć jednocześnie z pozwem, albo na obecnym etapie, wniosek o udzielenie zabezpieczenia ustalenia miejsca pobytu dzieci przy niej oraz ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca – tak, aby tylko ona mogła zabierać dzieci z placówek edukacyjnych, a ojciec dzieci nie miał możliwości zabierać ich bez wiedzy matki.

Zgodnie z treścią art. 107 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia”.

Zgodnie natomiast z § 2 powyższego przepisu „w braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem”.

Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

Mając powyższe na uwadze, podnoszę, iż jak Pani widzi, sąd co do zasady ograniczy drugiemu rodzicowi władzę rodzicielską do obowiązku współdziałania lub jedynie do informowania o istotnych sprawach dziecka, w momencie gdy rodzice nie mieszkają wspólnie. Należy bowiem podnieść, iż wykonywanie pełnej władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców, mieszkających w rozłączeniu i będących w konflikcie, jest utrudnione i przeczy dobru dziecka.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zabezpieczenie miejsca pobytu dzieci przy matce

Jeżeli siostra nie może porozumieć się z ojcem dziecka, ojciec dziecka nadużywał przemocy domowej w stosunku do siostry i siostra obawia się o dobro dzieci, proponuję, aby na obecnym etapie złożyła ona wniosek o zabezpieczenia miejsca pobytu dzieci przy niej i ograniczenia władzy rodzicielskiej do obowiązku informowania ojca o sprawach dziecka. To pozwoli jej na posiadanie jedynej decyzyjności w zakresie dzieci, a także uniemożliwi ojcu odbieranie dzieci z placówek edukacyjnych. Opłata od wniosku to 100 zł.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Manipulacja dziećmi przez ojca: Pani Anna, matka dwóch chłopców (8 i 10 lat), była w trakcie rozwodu z mężem, który stosował wobec niej przemoc psychiczną. Ojciec dzieci, mimo nakazu eksmisji, kontaktował się z synami, opowiadając im, że matka jest winna rozbicia rodziny. Dzieci zaczęły kwestionować decyzje matki i okazywać wobec niej wrogość. Pani Anna złożyła wniosek o zabezpieczenie miejsca pobytu dzieci przy sobie oraz ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca. Sąd przychylił się do wniosku, uznając, że działania ojca szkodzą emocjonalnie dzieciom.

 

Oczernianie w środowisku zawodowym: Pani Katarzyna, nauczycielka, zmagała się z agresywną postawą męża w trakcie rozwodu. Mąż celowo rozpowszechniał fałszywe informacje o jej rzekomej niewierności w lokalnej społeczności, co zaszkodziło jej reputacji zawodowej. Pani Katarzyna zgłosiła te działania do sądu jako dowód naruszenia jej dóbr osobistych i prób wpłynięcia na przebieg postępowania rozwodowego. Sąd uwzględnił jej zeznania przy orzekaniu o winie męża.

 

Wstrzymywanie płatności na rzecz dzieci: Pani Magdalena wychowywała trójkę dzieci po tym, jak jej mąż otrzymał nakaz eksmisji za przemoc. W trakcie rozwodu mąż przestał płacić alimenty, utrudniając jej utrzymanie dzieci. Pani Magdalena zwróciła się do sądu o zabezpieczenie alimentów na czas trwania procesu. Sąd natychmiastowo przyznał jej środki finansowe na potrzeby dzieci, uznając działania ojca za próbę zastraszenia i wywierania presji.

Podsumowanie

W sytuacjach agresywnego zachowania jednego z małżonków podczas procesu rozwodowego, szczególnie gdy dochodzi do manipulacji dziećmi i naruszania dóbr osobistych, warto złożyć wniosek o zabezpieczenie miejsca pobytu dzieci oraz ograniczenie władzy rodzicielskiej. Działania te mają na celu ochronę dobra dzieci i zapewnienie matce możliwości podejmowania kluczowych decyzji bez ingerencji drugiego rodzica. Aby skorzystać z naszej pomocy, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism procesowych, dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »