Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Adwokat w sprawach rozwodowych - dlaczego warto?

• Zaktualizowano: 2024-11-20 • Autor: Artykuł Partnera

Rozwód to bardzo trudny moment w życiu każdego człowieka i raczej nie zdarza się, by nie towarzyszyły mu bardzo silne emocje. Orzeczenie rozwodu wymaga wniesienia sprawy do sądu. W prostych sprawach wyrok może zapaść na pierwszej rozprawie, ale gdy małżonkowie nie są zgodni, dążą do orzeczenia o winie jednego lub obojga bądź mają wspólne małoletnie dzieci, postępowanie może ciągnąć się nawet przez kilka lat. Zaangażowanie do sprawy adwokata pozwoli uniknąć błędów, które niepotrzebnie wydłużają proces.

Adwokat w sprawach rozwodowych - dlaczego warto?

Długość trwania procesu rozwodowego to jedna trudność, a drugą są towarzyszące mu niełatwe emocje. Nawet jeśli partnerzy nie czuli się razem szczęśliwi i zgodnie ustalili, że chcą zakończyć małżeństwo, to prawdopodobnie na sali sądowej pozostanie niewiele z dawnej zgodności. Dlaczego tak się dzieje? W sądzie ludzie walczą o dobre imię, chcą udowodnić swoje racje, wywalczyć dla siebie możliwie wiele. Nawet jeśli składając wniosek rozwodowy, obiecali sobie, że nie będą oczerniać byłego partnera i powstrzymają się przed przypominaniem nieprzyjemnych zdarzeń, to bardzo trudno zachować spokój w obecności sędziego.

Adwokat w sprawie rozwodowej

W takiej sytuacji nie do przecenienia jest rola adwokata, który nie tylko zadba o interesy swojego klienta, ale też w spokojny i profesjonalny sposób będzie przemawiał w jego imieniu.

Jak wygląda współpraca z adwokatem w sprawie rozwodowej? W pierwszej kolejności klient mówi, jakiego rozstrzygnięcia sprawy oczekuje (rozwodu z orzeczeniem o winie czy bez). Adwokat omawia z nim konsekwencje podjętych decyzji i objaśnia kolejne kroki oraz cała procedurę. Następnie adwokat przygotowuje pozew rozwodowy lub odpowiedź na pozew, jeśli wcześniej pozew złożył drugi małżonek.

Udział adwokata pomoże uniknąć w pozwie rozwodowym błędów i braków, które przedłużają całą sprawę już na początkowym etapie (Poproś o pomoc https://www.kancelaria-kwiatkowski.pl/sprawy-rozwodowe).

Co zawiera pozew rozwodowy?

Prawnik od rozwodów musi w sporządzonym pozwie zawrzeć elementy wymienione w art. 126 § 1 k.p.c. Należą do nich:

  • właściwy sąd okręgowy powinien otrzymać pozew o rozwód. Właściwość miejscowa sądu ustalana jest na podstawie ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, pod warunkiem, że przynajmniej jedno z nich nadal zamieszkuje w tym okręgu lub ma w nim miejsce stałego pobytu.
  • oznaczenie stron postępowania- imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, PESEL powoda, imię i nazwisko pełnomocnika oraz adres zamieszkania lub siedziby
  • oznaczenie rodzaju pisma — tytuł „Pozew o rozwód”
  • osnowa wniosku — określenie, czego powód domaga się w postępowaniu sądowym,
  • wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów – w tej części należy opisać okoliczności, które skłoniły powoda do złożenia pozwu rozwodowego, a zarzuty poprzeć dowodami. W tym miejscu można też wskazać świadków, których strona chciałaby powołać
  • Informacja o tym, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia
  • podpis powoda lub jego pełnomocnika.

Pozew o rozwód podlega opłacie stałej w wysokości 600 zł. Do pozwu należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej.

Władza rodzicielska

W przypadku, gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dziecko, powód wnoszący pozew o rozwód jest zobowiązany wskazać proponowany sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad tym dzieckiem. W jego imieniu adwokat od rozwodów może wnosić o:

  • Przyznanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem lub dziećmi obojgu rodzicom – w takim przypadku należy dołączyć do pozwu wspólnie uzgodnione i podpisane porozumienie dotyczące sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie.
  • Powierzenie władzy rodzicielskiej powodowi, przy jednoczesnym ograniczeniu władzy rodzicielskiej pozwanego do konkretnych obowiązków i praw względem dziecka.
  • Pozbawienie pozwanego władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem – ma to miejsce, gdy pozwany nadużywa swojej władzy, zaniedbuje swoje obowiązki wobec dziecka w sposób rażący, lub występuje trwała przeszkoda uniemożliwiająca sprawowanie opieki.
  • Zawieszenie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem w przypadku, gdy istnieje tymczasowa przeszkoda uniemożliwiająca wykonywanie tej władzy przez pozwanego.

Adwokat od rozwodów Łódź

Kancelaria Adwokacka Łukasz Kwiatkowski zapewnia fachowe doradztwo w sprawie o rozwód oraz powiązanych obszarach (rozliczenie między małżonkami, władza rodzicielska nad dziećmi i ustalenie kontaktów z nimi). W ramach prowadzonej sprawy adwokat:

  • odpowie na pytania klienta, zaprezentuje możliwe rozwiązania
  • ustala z klientem warunki rozwodu i w jego imieniu negocjuje z drugą stroną lub jej reprezentantem
  • sporządzi pozew rozwodowy lub odpowiedź na pozew złożony wcześniej przez drugą stronę
  • przygotuje dokumenty, które zostaną przedstawione sądowi, przygotuje załączniki
  • reprezentuje klienta przed sądem.

Strona: https://www.kancelaria-kwiatkowski.pl/sprawy-rozwodowe


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »