• Zaktualizowano: 2024-11-20 • Autor: Artykuł Partnera
Rozwód to bardzo trudny moment w życiu każdego człowieka i raczej nie zdarza się, by nie towarzyszyły mu bardzo silne emocje. Orzeczenie rozwodu wymaga wniesienia sprawy do sądu. W prostych sprawach wyrok może zapaść na pierwszej rozprawie, ale gdy małżonkowie nie są zgodni, dążą do orzeczenia o winie jednego lub obojga bądź mają wspólne małoletnie dzieci, postępowanie może ciągnąć się nawet przez kilka lat. Zaangażowanie do sprawy adwokata pozwoli uniknąć błędów, które niepotrzebnie wydłużają proces.
Długość trwania procesu rozwodowego to jedna trudność, a drugą są towarzyszące mu niełatwe emocje. Nawet jeśli partnerzy nie czuli się razem szczęśliwi i zgodnie ustalili, że chcą zakończyć małżeństwo, to prawdopodobnie na sali sądowej pozostanie niewiele z dawnej zgodności. Dlaczego tak się dzieje? W sądzie ludzie walczą o dobre imię, chcą udowodnić swoje racje, wywalczyć dla siebie możliwie wiele. Nawet jeśli składając wniosek rozwodowy, obiecali sobie, że nie będą oczerniać byłego partnera i powstrzymają się przed przypominaniem nieprzyjemnych zdarzeń, to bardzo trudno zachować spokój w obecności sędziego.
W takiej sytuacji nie do przecenienia jest rola adwokata, który nie tylko zadba o interesy swojego klienta, ale też w spokojny i profesjonalny sposób będzie przemawiał w jego imieniu.
Jak wygląda współpraca z adwokatem w sprawie rozwodowej? W pierwszej kolejności klient mówi, jakiego rozstrzygnięcia sprawy oczekuje (rozwodu z orzeczeniem o winie czy bez). Adwokat omawia z nim konsekwencje podjętych decyzji i objaśnia kolejne kroki oraz cała procedurę. Następnie adwokat przygotowuje pozew rozwodowy lub odpowiedź na pozew, jeśli wcześniej pozew złożył drugi małżonek.
Udział adwokata pomoże uniknąć w pozwie rozwodowym błędów i braków, które przedłużają całą sprawę już na początkowym etapie (Poproś o pomoc https://www.kancelaria-kwiatkowski.pl/sprawy-rozwodowe).
Prawnik od rozwodów musi w sporządzonym pozwie zawrzeć elementy wymienione w art. 126 § 1 k.p.c. Należą do nich:
Pozew o rozwód podlega opłacie stałej w wysokości 600 zł. Do pozwu należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej.
W przypadku, gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dziecko, powód wnoszący pozew o rozwód jest zobowiązany wskazać proponowany sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad tym dzieckiem. W jego imieniu adwokat od rozwodów może wnosić o:
Kancelaria Adwokacka Łukasz Kwiatkowski zapewnia fachowe doradztwo w sprawie o rozwód oraz powiązanych obszarach (rozliczenie między małżonkami, władza rodzicielska nad dziećmi i ustalenie kontaktów z nimi). W ramach prowadzonej sprawy adwokat:
Strona: https://www.kancelaria-kwiatkowski.pl/sprawy-rozwodowe
Zapytaj prawnika